OSBDER’de gündem İSG

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği – OSBDER’in bilgi ve deneyim paylaşımını sağlamak üzere periyodik düzenlediği bölge müdürleri toplantısının 12’incisi Ankara’da gerçekleştirildi. Toplantının ana gündemini OSG’lerde iş sağlığı ve güvenliği oluşturdu.

OSBDER’de gündem İSG

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği – OSBDER’in bilgi ve deneyim paylaşımını sağlamak üzere periyodik düzenlediği bölge müdürleri toplantısının 12’incisi Ankara’da gerçekleştirildi. Toplantının ana gündemini OSG’lerde iş sağlığı ve güvenliği oluşturdu.

14 Şubat 2013 Perşembe 09:51
OSBDER’de gündem İSG
 

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği – OSBDER’in bilgi ve deneyim paylaşımını sağlamak üzere periyodik düzenlediği bölge müdürleri toplantısının 12’incisi Ankara’da gerçekleştirildi. OSBDER Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay,  bu toplantıların deneyim paylaşılması açısından çok yararlı olduğunu, bilgiye bir türlü ulaşılabildiğini ancak deneyimin paylaşımının kolay olmadığını, bu anlamda toplantının büyük önem taşıdığını söyledi. Tuncay toplantının ana gündemi olan işçi sağlığı ve güvenliği konusunda OSB’lerin sorumlulukları ve görevleri olduğuna işaret edip, “OSB’lerde her iş kuralına uygun olmalı” dedi.

Bütün ayrıntıları görüşüldü
Tuncay’ın açış konuşmasının ardından “İş sağlığı ve güvenliğinde genel bilgi ve yaptırımlar”, “Mevcut mevzuat yapısı”, “İstatistiki veriler”, “Kanun neler getiriyor”, “Planlanan öncelikler ve yapılan çalışmalar”, “OSGB nedir, nasıl kurulur”, “İSG hizmetlerinin yürütülmesi” gibi konuların ele alındığı bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda ilk sunum Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim tarafından yapıldı. Gerim, İSG konusunda dünyadaki ve Türkiye’deki genel durum ve mevzuat ile Bakanlık tarafından yapılan çalışmalara dair bilgilendirmede bulundu.

Yüzde 90’ı önlenebilir
Dünyada her yıl 2 milyon 300 bin insanın iş kazaları ve meslek hastalıklarından ötürü hayatını kaybettiğini, meslek hastalıklarından ölümün iş kazalarından ölümün 4-5 katı olduğunu belirten Gerim, “Aslında bu çok büyük bir rakam. İş kazaları genelde bizim gündemimize daha çok geliyor ama dünya geneli istatistiklere göre meslek hastalıklarından ölüm, iş kazalarından ölümün çok çok üzerinde” dedi.  Türkiye’de ise iş kazalarından kaynaklı ölümlerin daha fazla olduğuna değinen Gerim, “Ülkemizde geçen yıl bin 500 kişi hayatını kaybetti. Bunlardan sadece 10’u meslek hastalıklarından ötürü ölümdü. Dünyada yapılan araştırmalara göre iş kazalarının yüzde 90’ı, meslek hastalıklarının ise yüzde 100’ü önlenebilir” diye konuştu.

4-10 Mayıs İş Güvenliği Haftası
Ülkemizde meslek hastalığının normal hastalık gibi sağlık kayıtlarına geçtiğini, sosyal güvenlik konusunda devlete ciddi bir yükü olduğunu belirten Gerim iş kazalarının önlenmesine yönelik olarak kanun yapıldığını ancak bunun bir kültür olduğunun herkes tarafından kabul edildiğini söyledi. 1987’den itibaren 4-10 Mayıs günleri arasında iş sağlığı ve güvenliği haftası düzenlediklerini hatırlatan Gerim açıklamalarının ardından katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. Plaket töreninin ardından konuk bölge müdürleri Malıköy havzasındaki Anadolu, Başkent, ASO 2 ve AS0 3 OSB’leri ziyaret etti. 
172  OSBDER Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, başkanlığını yaptığı Anadolu OSB’de de ağırladığı konuklarına bölgeye dair bilgilendirmede bulundu.
Son Güncelleme: 14.02.2013 09:53
Anahtar Kelimeler:
OSBDER
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.