banner250

“OSB Eğitim Zirvesi”ne yoğun ilgi gördü

OSB Üst Kuruluşu tarafından İstanbul’da düzenlenecek “Eğitim Zirvesi”ne OSB yöneticilerinin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

“OSB Eğitim Zirvesi”ne yoğun ilgi gördü

OSB Üst Kuruluşu tarafından İstanbul’da düzenlenecek “Eğitim Zirvesi”ne OSB yöneticilerinin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

06 Ekim 2012 Cumartesi 11:08
“OSB Eğitim Zirvesi”ne yoğun ilgi gördü


  Bugün Pendik’te düzenlenen olan  I. OSB Eğitim Zirvesi ve "OSB'lerde Mesleki ve Teknik Eğitimin Güçlendirilmesi" protokol imza töreni Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün katılımıyla gerçekleşti. Zirvede OSB’ler için yeni bir alan olan mesleki ve teknik eğitim hakkında bilgiler veriliyor. Konuşmalar ve gelişmeler ile ilgili detaylar buradan yaınlanacak.

Bakan Ergün, 1. OSB Eğitim Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, mesleki eğitim ile sanayi işbirliğine önem verdiklerini söyledi.Sanayi ile mesleki eğitim arasında doğrudan ilişki kurulmasının, sanayicinin elini taşın altına koymasının ve işin içine girmesinin okul yapmaktan ibaret bir işbirliği olmadığının altını çizen Ergün, şunları kaydetti: "Şöyle işbirlikleri oluyor; Sanayici sen bize okul yap, biz de öğretmenini koyalım, senin adını verelim gerekirse bu okula, böyle hem bizim okul ihtiyacımız giderilsin hem de senin adın yaşasın. Bunlar da güzel bir işbirliği alanı ama çok yüzeysel. Daha derinlemesine bir işbirliğine ihtiyaç var. Bu üniversite ile sanayi işbirliğinde de öyle. Orada da rektörler sanayiciye geliyor, 'Sen bize bir fakülte yap, o binaya senin adını verelim, sana da bir plaket veririz, daha da iyisini yaparız fahri doktora da veririz', al sana üniversite sanayi işbirliği... Üniversite sanayi işbirliği bu değil. Bu da işbirliği de çok yüzeysel bir işbirliği.Şimdi bu işbirlikleri çok farklı boyutlara taşındı. Gerçek işbirliği haline gelmiş oldu. OSB'ler 50 yıllık tecrübemiz olan bir konu. Bizim etrafımızda, hinterlandımızda olan birçok ülkenin de örnek aldığı bir uygulama. Bu uygulamanın içerisinde OSB'lerde şimdi meslek liselerinin ve mesleki eğitimin çok özel bir yeri olmaya başladı. Meslek liselerinin kurulması, işletilmesi, sanayinin ihtiyaçlarına uygun programların oluşturulması, ihtiyaç ortadan kalktığında programın gerekirse kaldırılması, yeni bir ihtiyaç olduğunda yeni bir programın müfredata eklenmesi mümkün olabilecek. Okulunu kendisi yapıp, kendisi yönetecek. Tabii ki her konuda olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığımızın gözetim ve denetimi altında bu işler yürüyecek. Yani genel eğitim sistemi çerçevesinde olacak. Ama çok büyük bir esneklik kazanmış oluyor.''Uygulama yönetmeliği çıktığında meslek liselerinin, kamunun kendi okullarında öğrenci başına yapmış olduğu harcamanın 1,5 misli kadar nakit bir destek alma imkanına da sahip olacağını dile getiren Ergün, ''Bunları OSB'ler dışında özel sektör de yapma imkanına sahip olacak. Zaten Türkiye'nin neresinde yapılırsa yapılsın, eğitim alanındaki yatırımlar, şu anda 5. bölge teşviklerinden yararlanıyor. Bu, OSB içinde olursa 6. bölge teşvikinden yararlanıyor. Bu aynı zamanda bir meslek lisesi olursa üstüne bir de öğrenci başına devletin yaptığı harcamanın 1,5 katı kadar nakit bir destek... Bu artık bizim eğitim yatırımcısını, OSB'leri, sanayiciyi mesleki eğitim konusunda motive etmeli ve motive ettiğini memnuniyetle görüyoruz" diye konuştu.

"OSB'ler mesleki eğitimin en güçlü partneri olacak"
Türkiye'de sanayici sayısının artmasını ve bunların dünyaya açılmasını istediklerini ifade eden Ergün, "OSB'lerin bugüne kadar Türkiye'nin sanayileşmesine çok büyük katkısı olduğu gibi, inşallah bugünden sonra da mesleki eğitime çok büyük katkıları olacak. OSB'ler mesleki eğitimde en güçlü işbirliği alanı, mesleki eğitimin en güçlü partneri olacak'' dedi.Bakan Ergün, kendisinin de bir mesleki lise mezunu olduğunu hatırlatarak, ''Meslek liseleri gerçekten çok seçkin okullardı. Sınavla girilen, çok tercih edilen okullardı. Sonradan malum nedenlerden dolayı, çok geri düştü. Öğretmen kalitesi zayıfladı, iyi öğretmenlerin çoğu ayrılıp başka yerlere gittiler, iyi öğrenciler gelmez oldu, çok zayıf öğrencilere kaldı meslek liseleri maalesef. Şimdi yeniden bir toparlanma yaşanıyor. İşte Ankara'da geçen açılışını yaptığımız teknik lise, hakikaten çok yüksek puanlarla öğrenci kaydetti ve inşallah bundan sonraki süreçte ülkenin en parlak çocukları bu meslek liselerine gidecek" değerlendirmesinde bulundu.

OSB'LERE ÖZEL OKUL TEŞVİKİ
OSB'lerde kurulması istenilen okullarda dünyadaki gelişmeler dikkate alınarak, yeni ve özgün bir sistem oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, "Oyunun kuralları eskisinden farklı olmalı ve aktif katılımcı olarak yer alınmalıdır. Dünyadaki gelişmeler mesleki eğitimi gözeden geçirmemiz gerektiriyor. Özel sektörün bu alana yatırım yapmasını teşvik etmek amacıyla yasal düzenleme yapıldı. OSB'lerde özel okul statüsünde açılacak mesleki ve teknik okullarda eğitim görecek her öğrenci için, resmi o kullarda öğrenim gören bir öğrenci için okul türüne göre devlete maliyetinin 1,5 katına kadar destek verilmesine imkan sağlandı. Alt mevzuat çalışmaları tamamlanmak üzere bugün yarın yayınlanacak. Sanayicilerimiz, bir an önce OSB okul açmaları yönünde çalışmalara başlamalarıdır. Eğer bunlardan bir sonuç alırsak sanayi bölgeleri dışında açılan mesleki ve teknik okullara da destek vermeyi düşünüyoruz" şeklinde konuştu.


Son Güncelleme: 19.06.2013 14:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.