“OSB dışı alanlar sanayiye kapatılacak”

Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Tekirdağ’da OSB dışı alanların sanayi imarına kapatılmasını “Çok yerinde bir karar” olarak değerlendirdi. Şahin, “Bu uygulama Türkiye’nin geneline yayılacak” dedi.

“OSB dışı alanlar sanayiye kapatılacak”

Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Tekirdağ’da OSB dışı alanların sanayi imarına kapatılmasını “Çok yerinde bir karar” olarak değerlendirdi. Şahin, “Bu uygulama Türkiye’nin geneline yayılacak” dedi.

11 Şubat 2013 Pazartesi 09:35
“OSB dışı alanlar sanayiye kapatılacak”
 

  Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, çarpık sanayileşmenin önüne, reform niteliği taşıyan büyükşehir kanununla geçileceğini söyledi. Türkiye’nin, hiç alt yapısı olmadığı halde sadece arsa maliyetinin ucuzluğundan ve yerel idarelerin esnekliğinden kaynaklanan bir yapılanmayla çarpık bir sanayileşmeye maruz kaldığını hatırlatan Şahin, “İşte bu büyükşehir kanununda sadece yetkinin ilçe ve büyükşehirlerde olmasıyla çarpık sanayileşmenin önüne geçecek bir hizmete vesile olacak” dedi.

Çarpık sanayileşmenin önüne geçilecek
Türkiye’de sanayileşmenin büyük bir bölümünün 29 büyükşehir gerçekleştiğine vurgu yapan Şahin, “29 tane vilayetin dışında kalan 52 tane ilde de bu tarz çalışmaların ve önlemlerin alınması gerekiyor. Sanayileşmenin sanayi parselleri dışında olmaması gerekir. Bunun acısını biz çok yaşadık. Sadece küçük bir belde belediyesi elinde ruhsat belgesi olduğu için dere kenarlarına boyama tesisleri ruhsatı verdi. O dereler şırıl şırıl akarken artık her gün farklı renkte akar duruma geldi. İşte bu kanunla bunların önüne geçeceğiz” diye konuştu.

Valilik çok yerinde bir karar aldı

Şahin, Tekirdağ Valiliği’nin OSB dışındaki alanları sanayi yatırımını yasaklamasını “Çok yerinde bir karar” olarak değerlendirdi. Şahin, “Bu uygulama Türkiye’nin geneline yayılacak” dedi. Türkiye’nin sanayileşme evrimini şanslı yaşadığını ifade eden Şahin, “Avrupa çevresini katlederek sanayileşmiş. Biz bu evrimi yaşarken biraz daha şanslıyız aslında. Çok küçük çaplı kirlenmelere maruz kaldık. Türkiye’de 1990 yılların başında çevre bilincinin oluşmasıyla kaybettiklerimizi geri almaya başladık. OSB’lerimiz buna çok ciddi katkı sağladı” dedi.

Planlı sanayi için kümelenme şart
Planlı sanayileşme için sanayilerin kümelenmesi gerektiğini de vurgulayan Şahin, “Karma sanayiler de olsa ihtisas sanayiler de olsa kümelenmesi gerekiyor; ki hem başarıyı yakalayalım, hem de yurt dışından alıcılar geldiği zaman aradıklarını tek merkezden bulabilme fırsatını bulsunlar ve almadan gidemesinler. Böyle bir kümelenme yapılanmasıyla, fuarlar, ihtisaslaşma, sektörel rekabetin daha yapıcı bir şekilde gelişmesi ve finansman modellerin ortak kullanabilmesi için birçok avantajı da beraberinde getirecek” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin önü çok açık
Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin Türkiye’nin çok iyi yönetildiğini ifade ederek “Avrupa’dan Amerika’dan ve uzak doğudan olmak üzere birçok sanayi kuruluşu daha gelip ülkemize yatırım yapacak. Türkiye’nin önü çok açık” dedi.

Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin Türkiye’nin ekonominin çok iyi yönetildiğini söyledi. Ülkenin istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini ifade eden Şahin, “Göreceksiniz Avrupa’dan Amerika’dan ve uzak doğudan olmak üzere birçok sanayi kuruluşu daha gelip ülkemize yatırım yapacak. Şuan da Bursa’da Çinli bir firmanın tekstil üzerine yatırım yaptığını biliyoruz. Bunların sayısı çoğalacak. Çünkü pazar burası olacak. Hem orta doğuya hem Afrika’ya hem Avrupa’ya en yakın yer bizim ülkemiz. Lojistik olarak, konjonktür olarak coğrafyası en müsait ülke Türkiye. Bir tek şartımız var istikrar. Çok şükür 10 yıldır istikrar da devam ediyor. Ülkemizin önü çok açık” dedi.  Şahin şöyle devam etti;
“Ülkemiz geçen yıl büyüme rekoru kırmada dünyada ilk 3 ülke içerisindeydi. Bu yıl da normal seviyelerde devam ediyoruz, kontrollü bir şekilde. Bugün bakanlarımızın gaz fren tartışması gibi kamuoyuna mal olmuş bir tartışma ortamı var ama bunlar hep kontrollü sözler; Ne ekonomiyi çok ısıtalım nede çok soğutalım. Gerektiği kadar, çünkü siz başlı başına kapalı ekonomi değilsiniz. Yanımızda komşularımız, yanımızda ithalat ve ihracat yaptığımız partnerlerimiz var. Dolayısıyla onların ekonomik yapılarını onların öngörülerine göre de ekonomimizin ayarlarını yapmamız gerekiyor.”

2023 hedeflerine
 
sanayiciler inandı
Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, 2023 yılı hedeflerine artık herkesin inandığını söyledi. Şahin, “Bu hedeflere herkes inandı, en çok da sanayicilerimiz inandı” dedi.
Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, 2023 yılı hedeflerine ne çok sanayicilerin inandığını söyledi. Şahin, “Başbakanımız 2023 hedeflerini; 2 trilyon dolar milli hasıla, 500 milyon dolar ihracat, 25 bin dolar milli gelir hedeflerini ortaya koyduğunda tartışmalar da beraberine başlamıştı. O günlerde Türkiye’de rutinin dışına çıkıp ne söylerseniz tepki çekiyordu. Ama ülkesine çok inanan, insanlarına çok inanan, kendine çok inanan bir başbakanımız var. Bugün koyduğu hedeflerin ne kadar fizibil olduğunu daha iyi görüyoruz.  Kolayı herkes yapar, esas önemli olan zoru yapmak. Geldiğimiz noktada sonuç ortada. Bu hedeflere herkes inandı, en çok da sanayicilerimiz inandı” dedi. Şahin şöyle devam etti;
“2023 hedefleri bugünkünün üç katıdır. Bugün 5 bin metrekare alanda üretim yapıyorsan 2023 yılında 15 bin metrekare alanda üretim yapacaksın. Elinizden geleni yaparsınız bu kartopu gibi sardıkça büyür. Dolayısıyla ekonomi de böyledir. Bugünkünün 3 katı olacak her şey. Bu erişilemez bir hedef değil ve ulaştığımız zamanda yeni hedefleri koyacağız ortaya.  2023’te 2 trilyon doları Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan insanlar yapamaz mı? Çok rahat yapar. Bir tek şeye ihtiyacımız var; çalışmak, çalışmak, çalışmak...  Başka hiçbir şeye ihtiyacımız yok. Gece gündüz çalışmak. Başbakanımız günde 21 saat çalışıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı 21 saat çalışıyorsa, onun milletvekilleri olarak, bürokratları olarak, sanayicileri olarak bize 25 saat çalışmak düşer.”

Sanayiciliğin sonu yok
Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, sanayiciliğin sonunun olmadığını söyledi. Şahin, sanayiciyi “Hiçbir zaman cebinde parası olmayan, hep yatırımı düşünen, yatırımı hedefleyen, yeni ürün geliştirmeyi rekabette her zaman bir adım önde olmayı isteyen, insan yapısının oluşturduğu bir kitle” olarak nitelendirdi.  Şahin, “Sanayiciye bugün gidin sorun; ne kadar kaynağın var. Size fabrikalarını sayar, mal varlıklarını sayar ama parası yoktur çünkü bu hep döndürdüğü ana malın içersindedir. Dolayısıyla bu hep ticaret yapmayı ve yeni ürünler geliştirmeyi hedefler. Dolayısıyla sanayiciliğin sonu yok” dedi.  Türkiye’de sanayinin son 20 yılda tüm Anadolu’ya yayıldığını ifade eden Şahin, “Anadolu kaplanları deniyor, Anadolu aslanları deniyor… Artık sanayicisi olmayan ve ülkede 500 büyük firma içersinde çeşitli illerden sanayici yetiştirmeyen bölge kalmadı. Bu tabi bizi memnun ediyor. Bir kişinin zenginliği bütün bölgenin zenginliğidir. O ne yapacak, işletmesiyle fabrika kuracak, işçilere, insanlara işgücü sağlayacak” diye konuştu.

BURSA SAVUNMA SANAYİYE YÖNELDİ
Hüseyin Şahin, Ankara ve İstanbul’dan sonra Bursa’nın en çabuk sanayileşen şehirler arasında yer aldığını ifade ederek “Bursa’nın 3 tane devasa otomotiv tesisi var. Buna bağlı olarak da otomotiv yan sanayinin ve tekstilin de en önemli merkezlerinden biri. Bursa’da savunma sanayine yönelik çalışmalar da var. Katma değeri yüksek teknolojik ürünler üretmek üzere sanayici arkadaşlarımız çalışıyorlar. Otomotiv sanayinin bel kemiği olan Bursa’da otomotiv yan sanayi kendi endüstri meslek lisesini kurdu. Otomotiv sanayicileri endüstri meslek lisesi kendi çalıştıracakları kalifiye elemanları kendileri yetiştirecek” dedi.
Son Güncelleme: 11.02.2013 09:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.