Organize cazibe bölgesi

Balıkesir OSB metrekaresi 30 USD olan arsa fiyatı, elektrik giderinde yüzde 20’ye varan avantajı ile yerlinin yanı sıra yabancı yatırımcıların da ilgi odağı. Yeni teşvik paketinin yeni yatırımları tetiklediği Balıkesir OSB bir yıl içinde dört kat genişleyecek.

Organize cazibe bölgesi

Balıkesir OSB metrekaresi 30 USD olan arsa fiyatı, elektrik giderinde yüzde 20’ye varan avantajı ile yerlinin yanı sıra yabancı yatırımcıların da ilgi odağı. Yeni teşvik paketinin yeni yatırımları tetiklediği Balıkesir OSB bir yıl içinde dört kat genişleyecek.

12 Şubat 2013 Salı 08:50
Organize cazibe bölgesi
 

570 hektarlık alanıyla hacim itibariyle Türkiye’nin en büyük 23’ncü OSB’si olan Balıkesir OSB genişleme çalışmaları ile dört kat büyüyecek. Günümüz itibariyle doluluk olanı yüzde 70 olan Balıkesir OSB sadece yerli girişimcilerin değil yabancı girişimcilerin de ilgi odağı. Balıkesir OSB Bölge Müdürü Gökmen Zeytun bu ilginin gerek Balıkesir OSB’nin yatırımcıya sağladığı avantajlar, gerekse Balıkesir’in konumunundan kaynaklandığını söyledi. Genişleme çalışmalarını bir yıl içinde gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirten Zeytun, Sanayi Gazetesi’ne yaptığı açıklamada yatırımcı için en cazip yönlerinden birinin uygun arsa fiyatı olduğunu söyledi. Türkiye’nin konum olarak en önemli ili olan Balıkesir’in özellikle Marmara ve Ege Bölgeleri arasında köprü olması sebebiyle lojistik olarak çok önemli bir konumda olduğuna belirten Zeytun şöyle devam etti:

Üç aşamalı arıtma tesisi
“Balıkesir OSB olarak yatırımcı için en önemli avantajımız arsa fiyatımızdır. Arsamızın metrekare birim fiyatı 30 USD’dir. Balıkesir OSB enerjisini kendi trafo merkezinden sağladığı yüksek kalitedeki enerjiyi kendi dağıtım şebekesini kullanarak sanayiciye aktarmaktadır. Balıkesir OSB atık sularını üç aşamalı arıtma tesisinde toplar ve arıtır. Dolu boş bütün parsellerimizde doğalgaz, atık su, fiber optik hat altyapısı mevcuttur. İtfaiye ve güvenlik birimi 7/24 çalışma esasıyla görev başındadır. Tüm faaliyetlerimizi sıfır borç ile yürütmekteyiz. Balıkesir OSB’nin tam yanına, 220 dönümlük alanına inşa edilen Türkiye’nin en büyük lojistik köyünün bu yıl içinde faaliyete geçmesi planlanmaktadır. Balıkesir OSB, Türkiye’deki en büyük projelerden olan BALO (Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonları) katılımcısıdır.

EML yeni eğitim dönemine yetişecek
İzmir ve Bandırma Limanları’na yakınlığı sebebiyle deniz ulaşımından da faydalanabilir durumdadır. Balıkesir OSB’den İzmir, Bursa, Edremit, Çanakkale çevre yollarına direkt bağlantı vardır. 16 derslikli endüstri meslek lisemizin inşaatı sürmektedir, 2013-2014 eğitim öğretim döneminde tamamlanıp hayata geçecektir. Bu sayede sanayicilerimizin tüm ara eleman ihtiyaçlarının karşılanması planlanmıştır. Bilim Sanayi ve Teknoloji ile Milli Eğitim Bakanlıkları arasında 6 Ekim 2012’de imzalanan OSB’lerde mesleki ve teknik eğitim güçlendirilmesi protokolü de OSB’lerdeki üretim ve hizmet kalitesinin arttırılması anlamında atılmış çok ciddi bir adımdır. Ayrıca Balıkesir OSB’de 2 bin kişi kapasiteli caminin yapım kararı alınmış ve hazırlıkları başlamıştır. Sonuç olarak yatırımcıların Balıkesir OSB’yi tercih etmemesi için hiçbir neden yoktur.”

Teşvik yatırımları tetikledi
Yeni yatırım teşvikinin de Balıkesir OSB’ye olan yatırımcı ilgisini arttırdığını kaydeden Zeytun, “Teşvik açıklandıktan sonra 4 yatırımcıya arsa tahsisi yaptık. Şu an 6 büyük yatırım için görüşmelerimiz devam etmektedir” dedi. Zeytun yeni teşvikte Balıkesir ilinin 3, Balıkesir OSB’nin 4’ncü bölgede yer aldığını hatırlattı.

Yeni nüfusa iş olanağı
Balıkesir’in büyükşehir statüsünü edinmesini de yorumlayan Zeytun, “Yeni yapılanma gerek Balıkesir’in ilçelerinden, gerekse diğer illerden gelecek göçler nedeniyle Balıkesir’in nüfusunu daha da arttıracaktır. Nüfusla beraber ticaret hacmi de artacaktır. Bu nüfusun iş ihtiyacı sanayi kuruluşları ile karşılanacaktır. Şu an OSB’mizdeki talepleri göz önüne aldığımızda Balıkesir’in Büyükşehir olmasına paralel olarak mevcut sanayi tesisleri kadar yatırım olacağını düşünmekteyiz” dedi.
Son Güncelleme: 12.02.2013 08:58
Anahtar Kelimeler:
Balıkesir OSB
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.