Ordu OSB büyümek istiyor

Ordu OSB Başkanvekili Yalçın Çelebi, bölgede yer kalmadığı için yatırım taleplerine cevap veremediklerini ifade ederek “Bölgede yatırım yapacak yer kalmadı. Büyümek, genişlemek istiyoruz” dedi.

Ordu OSB büyümek istiyor

Ordu OSB Başkanvekili Yalçın Çelebi, bölgede yer kalmadığı için yatırım taleplerine cevap veremediklerini ifade ederek “Bölgede yatırım yapacak yer kalmadı. Büyümek, genişlemek istiyoruz” dedi.

19 Kasım 2013 Salı 11:23
Ordu OSB büyümek istiyor
 

    OSBÜK tarafından OSB’lerin sorunlarını yerinde tespit edip çözümüne katkı sunmak  ve başarı hikayelerini yerinde gözlemlemek için oluşturulan “OSB İnceleme Komisyonu” Karadeniz Bölgesi’nin önemli sanayi bölgelerinden olan Ordu OSB’yi ziyaret etti. OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Selim Yedikardeş, OSBÜK Genel Sekreteri Ali Yüksel,
TOSB OSB Başkanı Yunus Çiftçi, OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyonu Başkanı Ali İhsan Karamanlı, OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyonu üyeleri ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Şube Müdürü Mahmut Tufan’dan oluşan heyeti Ordu OSB Başkanvekili Yalçın Çelebi ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı.

BÖLGEDE YER KALMADI
Heyete ziyaretten dolayı teşekkür ederek söze başlayan Yalçın Çelebi, bölge hakkında bilgiler aktardıksan sonra, neredeyse yüzde 100’lük doluluk oranına ulaşan Ordu OSB’nin yer sorununun bulunduğunu söyledi. Genişlemek istediklerini aktaran Çelebi, bölgenin coğrafi olarak genişleme imkanına sahip olduğunu, ancak bunu gerçekleştirebilmek için yerel yönetimlerin ve ilgili makamların desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Çelebi, “Onların destekleriyle ancak bölgemizi büyütebiliriz. Bölgemizin genişlemeye ihtiyacı var. Yerimiz kalmadı” dedi.

MESAFE KAT EDEMİYORUZ
Ordu’nun 6’ncı teşvik bölgesinde kaldığını bu yüzden talebin oldukça fazla olduğunu aktaran Çelebi, “Teşvikteki avantajımız bizi çevremizdeki diğer illere göre daha cazip kılıyor. Ne yazık ki en büyük handikapımız mevcut sanayi parsellerinin doluluğu ile birlikte gerek OSB genişleme çabalarımızın gerekse 2. OSB kurulması çabalarımızın bizim dışımızdaki sebepler dolayısı ile istediğimiz hızda yürümemesidir” dedi.

TEKSTİL OSB KURULABİLİR
Fındık ile anılan Ordu ile ilgili de genel bir değerlendirmede bulunan Çelebi, “İlimizde fındığın yanı sıra ciddi oranda bal ve kivi üretimi de söz konusu.  Elbette fındık ayrı bir yere sahip olan ürünümüz. Şu anda mevcut sanayilerimizde özellikle Fatsa’da tekstil sektörünün iyi bir ivmeye sahip olduğunu gözlemliyoruz. Mevcut durumda değil ama bu hız ile devam ederse önümüzdeki yıllarda fındıktan önce bir Tekstil OSB’nin kurulabileceğini öngörmek daha akla yatkın duruyor” diye konuştu. Çelebi sözlerini şöyle tamamladı;

ÇİKOLOTA VADİSİ PROJESİ
“Fındık konusunda ise, fındık ve mamulleri üzerine Ar-Ge faaliyetlerinin geliştirilerek fındığa bağımlı alternatif ürünler ile katma değer katarak fındığın desteklenmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum.  Şu an ilimizde Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Çikolata Vadisi Projesi de bu düşüncemize çok güzel bir örnek oluşturması bakımından manidardır.”

“74 parselin 63’ünde üretim var”
Ordu OSB Bölge Müdürü  Olgun Topkaya, “OSBÜK OSB İnceleme Komisyonu”na bölge hakkında bilgiler verdi.  Topkaya, Ordu OSB’de 74 parselden 69’unun tahsis edildiğini, 63 parselde ise üretim yapıldığını ifade ederek “Bölgemiz genel kurulunu yaptı. Sanayicilerimiz müteşebbis heyette kalma kararı aldı” dedi. Çelebi, bölgede ağrılık olarak gıda sanayinde bulunan firmaların faaliyet gösterdiğini belirterek, “Gıda sanayini orman sanayi, plastik sanayi ve tarım alet ve makineleri sektöründe faaliyet gösteren firmalar takip ediyor” diye konuştu.   Ordu OSB’nin altyapısının 2001 yılında bittiğini aktaran Topkaya, bölgenin 2008 yılından itibaren elektrik dağıtım lisansına sahip olduğunu ifade etti. Sanayicilere ucuz ve kesintisiz elektrik kullanımı sunduklarını aktaran Topkaya, bölgede doğalgaz kullanımının da söz konusu olduğunu ifade etti.  

 Son Güncelleme: 22.11.2013 09:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.