Mükemmele yakın bir OSB

Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, “Bir OSB'nin öneminde 4 temel etken yatar. Bizde 3’ü var. Anadolu OSB olarak mükemmele yakınız bir OSB’yiz” dedi.

Mükemmele yakın bir OSB

Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, “Bir OSB'nin öneminde 4 temel etken yatar. Bizde 3’ü var. Anadolu OSB olarak mükemmele yakınız bir OSB’yiz” dedi.

14 Kasım 2012 Çarşamba 10:22
Mükemmele yakın bir OSB  Hüseyin Kutsi Tuncay, Ankarali sanayicilerin bir araya gelmesiyle 1997 yılında bir fikir olarak ortaya çıkan, kısıtlı ekonomik imkanlar ve zorlu şartlara rağmen Türkiye’nin ayrıcalıkları sanayi bölgeleri arasına şimdiden girmeyi başaran Ankara Anadolu OSB’nin kuruluş hikayesini Sanayi Gazetesi’ne anlattı. Kısıtlı imkanlara rağmen 225 milyon dolarlık proje büyüklüğüne ulaşmayı başaran Anadolu OSB’nin detaylarını Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’a anlatan Kutsi Tuncay, “Bir OSB'nin öneminde 4 temel etken yatar. Bizde 3’ü var. Demek ki biz Anadolu OSB olarak mükemmele yakınız bir OSB’yiz” diyor.


Anadolu OSB’nin kuruluş hikayesini anlatır mısınız?
1997 yılından, Ankara OSTİM OSB’de faaliyet gösteren bir grup küçük işletmeler kooperatif kurarak bu işe başladık. Bir nevi kuluçka merkezi olan OSTİM OSB’deki 200 metrekarelik işyerlerine sığmayan sanayicilerimizle bu tohumu attık. Kafamızdaki OSB projesini hayata geçirebilmek için Ankara Temelli bölgesinden yer satın aldık. OSB olabilmek için Sanayi Bakanlığı’na başvurduk ancak olumsuz yanıt aldık. Aradan 3 yıl geçmişti. Aldığımız arsaların imar planlarını çizdirdik. Tekrar bakanlığa başvurduk “Bize OSB müsaadesi edin yoksa sanayi sitesi olarak çalışmalara başlıyoruz” dedik. Böyle deyince bu sefer bizi ciddiye aldılar, olumlu yanıt verdiler.

Peki neden ilk başta bakanlık size olumsuz yanıt verdi?
Bakanlığın burada tereddüt etmesi aslında çok normal çünkü bakıyorsun Afyon’da 7 OSB’nin sadece 1 tanesi aktif durumda. Bilecik’te 6 OSB’nin 1’i dolmuş bir tanesi yarı dolu, gerisi hepten boş. Diğer illerde de buna benzer örnekler bolca var. Bu nedenle bakanlığın bu tereddüdü çok normal. Sonuç olarak bakanlık yer seçimi yaptı ve yetki verdiler. 7 bakanlığın 22 tane müdürlüğü yetkiyi verdi. Bu çok önemli çünkü her isteyen OSB kuramaz. Bu evreleri geçirmek gerekiyor. Sonuç itibari ile yetki aldık ve yapılandık.

Etrafınızda başka OSB’ler de var. İlerde yer sorunu yaşamamak adına genişleme alanı rezervi talebiniz oldu mu?
Yanımızdaki alan bakanlık tarafından bize genişleme alanı olarak teklif edildi. Kabuk edip o bölgeyi genişleme alanı olarak aldık. Etrafımızdaki bir başka alan da teklif edildi ancak o alanı kabul etmedik. Çünkü insan ömrü boyunca OSB kurulumunu sadece bir kez görebilir. İdealist bireyler olarak bizim hedefimiz çok büyüktü bunu gerçekleştirdik. Eğer genişleme alanımızı daha da fazla arttırırsak bu bizim hedeflerimizi daha da büyütüp sonuca gitmemizi geciktirebilir endişesi ile vazgeçtik.

OSB kurulumu sürecinden bakanlıktan kredi desteği aldınız mı?
Hayır, kendi imkânlarımızla OSB’yi kurduk. 300 hektarın 180 hektarını kamulaştırıp 120 hektarını satın aldık. Bu oluşumları sadece kayıt toplarken aldığımız 20bin TL’ler ile yaptık. Şuan ki proje büyüklüğümüz 225 milyon dolar. Biz bu güne kadar 80 milyon dolar para harcadık. Bu 20’şer bin TL’lerle. Devletten bu anlamda destek almadık. Herhangi bir yerden para aktarılmadı. Tamamen kendi imkânlarımızla kurduk Anadolu OSB’yi.

Kamulaştırma çalışmaları ne zaman bitti. Bu süreçte ne gibi sıkıntılar yaşadınız?
Biz kamulaştırma çalışmalarımızı 2002 yılında yaptık. 8-10 liradan arsaları satın alırken seçimlerin araya girmesi kamulaştırma rakamlarının artmasına neden oldu. Buna bir de hızlı demiryolu kamulaştırma çalışmaları eklenince hesaplar şaştı. Bizler kamulaştırma için lazım olan 19 milyon TL’yi nasıl toplayacağız diye kara kara düşünürken bir anda 42 milyon TL para toplamamız gerektiği ortaya çıktı. Arkadaşlarımız ne yapacağız ne edeceğiz diye yanarken “Korkmayın üstesinden geliriz. Yapabildiğimiz kadarını yaparız” dedim.

Sonrasında… Aradaki 23 milyon TL’lik nasıl kapattınız, yani parayı nasıl duldunuz?
Gittik Ziraat Bankası ile bir anlaşma yaptık. Ziraat Bankası hayatında ilk defa sanayi organizasyonuna kredi açtı. Ziraat Bankası’nın tarihinde böyle bir şey yok. 14 milyon TL kredi kullandı bizim yatırımcımız. 1 yıl ödemesiz, 45 yıl vadede kullanıldı. O kullanılan kredinin birçoğu ödendi ve hiç fire verilmedi. Sonuç olarak paraları bu şekilde topladık yatırımcıyı borçlandırarak. Bu arada bakanlık bize OSB olmak istiyorsanız kredi kullanmadan altından kalkabileceksek başlamamız gerektiğini söyledi. Bizim protokolümüzde yazıyordu. Biz kredi istemiyoruz dedik de izin verdiler.

Tabi para sorununu çözümce işler hızlandı. Bu süreçte neler yaşandı?
Biz burayı kurduğumuzda ilk yaptığımız şey burayı Islah etmek oldu. Çünkü geçmişe sahip çıkmak lazım geçmişi unutturmamak lazım. Çanakkale bu ülkenin geçmişinde çok önemli bir taşı. Ben bu ülkenin Çanakkale destanı olmasa ne olurdu diye düşünmek istemiyorum. Bu nedenle dediğimiz ilk şey buradaki maneviyatı yaşatalım. Genel Kurmaydan öğrendik Ankara’da 1745 kişi şehit olmuş. Bunu duyunca şehitlerimiz anısına OSB’miz içerisinde badem ağaçları diktik bu badem ağaçlarından elde edilen geri de meslek eğitimine kullandık. İlk hasatı geçen sene aldık, 2 ton civarında. Satmadık onu da çevreye eşe dosta dağıttık. Ağaçlarımız 10 yaşlına geldiğinde tek ağacın 50 kilo ürün vereceğini düşünürsek yıllık olarak 2 milyon TL gelir elde edeceğiz.

Gelelim bugüne. Şu anda bölgenin durumu nedir, çalışmalar nasıl gidiyor?
Geçen sene itibari ile ilk etabı bitirmiş bulunuyoruz. Yaklaşık 110 hektarlık alanda bitirdik. Biz de 90 tane firma 170 tane parsel karşılığında yatırım kararı aldı. 9 tane firmanın talebini karşıladık. Yani 250 firmadan para topluyoruz 90 tane firma yatırım yapsın diye… 110 hektarlık alanda altyapı bitti 20 hektarı daha şimdi yapıyoruz.

Üstyapıyla ilgili son durum nedir? Yükselen firma inşatları var. Üretime geçen firma var mı?
Geçen sene teslim etmeye başladık parselleri. 8 firma üstyapı inşaatına başladı. 1 firma üretime geçti. 25 firmada ruhsat alabilmek için projelerle uğraşıyor. Bu bizim için yeterli değil diye düşünüyorum fakat ekonominin bu denli kırılgan olduğu dönemde iyi yol aldık. Bu nedenle Sayın Bakanımızdan da rica ettik, şehrine bakılmaksızın teşvikte OSB’ler az gelişmiş bölge konumuna alınsın. Gecekondu sanayileşme önlenebilsin, devlet ve yatırımcı kaynakları değerlendirilsin diye. OSB’ler ancak bu şekilde canlanabilir.

Yüzde yüz doluluk oranına ne zaman ulaşmayı hedefliyorsunuz?
Hiç bilmiyorum. Önce birinci etabı dolduralım diye çalışıyoruz. Birinci etap yapılırken yeni gelecek olan taleplere karşı da ihtiyaçları topluyoruz.

Türkiye’de 271 OSB mevcut. Yatırımcı neden Anadolu OSB’yi tercih etmeli. Sizin bölgenin avantajları neler?
Bir OSB’nin öneminde 4 temel etken yatar. Eğer 4'ü de varsa mükemmel. Bu havayolu, demiryolu, denizyolu ve karayoludur. Bizim karayolu bağlantımız Ankara-Eskişehir arasında ki önemli karayollarından biri hemen yanımızdan geçiyor. Diğer yanımızda Asya’yı Avrupa’ya bağlayan demiryolumuz var. Demiryolunun buraya taşınması bizim için büyük bir avantaj oldu. Temelli ile aramızda küçük uçakların iniş yapabildiği gelişmekte olan bir havaalanımız var. Bizde 3’ü olduğuna göre demek ki biz mükemmele yakınız.

Türkiye’nin gölü olan ilk ve tek OSB
Anadolu OSB, Türkiye’de sınırları içinde göle sahip olan ilk ve tek OSB olma özelliği taşıyor. Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, 70 bin metrekare alana yayılan gölün etrafına sosyal tesis ve yaşam alanlarının inşa edileceğini söyledi.

Son Güncelleme: 14.11.2012 12:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.