“Mühendislik sanayinin parçası”

Bağyurdu OSB Bölge Müdürü Çevre Mühendisi Figen Akdemir mühendisliğin her zaman sanayinin bir parçası olduğunu dile getirdi. Akdemir, “Her iş OSB’cilik kadar yenilik odaklı olamaz” dedi

“Mühendislik sanayinin parçası”

Bağyurdu OSB Bölge Müdürü Çevre Mühendisi Figen Akdemir mühendisliğin her zaman sanayinin bir parçası olduğunu dile getirdi. Akdemir, “Her iş OSB’cilik kadar yenilik odaklı olamaz” dedi

18 Mart 2013 Pazartesi 11:35
“Mühendislik sanayinin parçası”  Yenilik ve yenilikçilik günümüzde sık sık gündeme gelen iki önemli unsur. Toplumun her alanı için geçerliliğini koruyan yenilikçilik sanayi için de büyük önem taşıyor. Bağyurdu OSB Bölge Müdürü Figen Akdemir de Sanayi Gazetesi’ne yaptığı değerlendirmede yeniliğe işaret ederken her üretimin bir yenilik olduğuna dikkat çekiyor.Bağyurdu OSB’de bölge müdürlüğü yapan Figen Akdemir, 1995 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Okan Üniversitesi Yönetim Organizasyon bölümünde MBA programını tamamladı. Çalışma Bakanlığı sertifikalı (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı ve uzman eğitimci olan Akdemir, İzmir’den önce görev yaptığı Kocaeli Gebze’de mevcut işine ek olarak 5 yıl boyunca iş kazaları ve çevre suçları konularında adli bilirkişilik hizmetinde bulundu. Akdemir çalışma yaşamına İzmir Urla Belediyesi’nde çevre sağlığı hizmetlerinde mühendis olarak başladı. Ardından İzmir Kemalpaşa’da Çukurova Deri Sanayi’nde çevre, kalite ve iş güvenliği konularında yöneticilik yaptı. Akdemir’in OSB’ler ile tanışması bu görevi esnasında oldu. Gebze Güzeller OSB’de çevre mühendisi olarak görev yapan Akdemir peşisıra aynı OSB’de imar müdürü olarak çalışmaya devam etti. Halen Bağyurdu OSB Bölge Müdürü olarak çalışan Akdemir’in bu kararında İzmir’de ailesiyle yaşama arzusu da etkin oldu. Yoğun çalışma temposundan ötürü hobilerine zaman ayırmakta zorlanan Akdemir’in en keyif aldığı aktivitelerden biri kızıyla birlikte zaman geçirmek ve seyahat etmek.

Sanayiyle ilginiz OSB’lerde çalışmaya başlamadan önce de var mıydı?
Mühendislik her zaman sanayinin parçası olan bir meslektir, hele bir de çevre mühendisi ve iş güvenlikçi olduğunuzda sanayinin tam da içinde yaşıyorsunuz. OSB öncesi ve sonrası hep sanayinin, üretimin içinde oldum. Hatta MBA programına devam ederken, ‘İyi ki uzun bir süre sanayide mesai yapmışım, şimdi öğrendiğim birçok konu yerli yerine oturuyor’ dedim. Lisanstan hemen mezun olduğunuzda yapılan yüksek lisanslar belirli bir tecrübenin üstüne işlenmeyince havada kalabiliyor çünkü.

Gebze ve İzmir gibi iki farklı dokudaki sanayi bölgelerinde çalıştınız. İki il arasındaki farkı değerlendirir misiniz?
Ben daha önce de İzmir’de yaşıyordum. 6 yıl kadar Gebze’de bulundum, sanayinin anlam bulduğu yerde çalıştım. Gebze ve Kocaeli deyince akla ilk gelen sanayi, üretim, istihdam... İzmir ise böyle değil. İklim yapısından olduğunu düşündüğüm, daha large bir atmosfer hakim ama İzmir hep daha iyileri hak eden bir şehir. İzmir biraz ihmal edilmiş, umarım bundan sonra daha hızlı bir ivme ile yoluna devam eder. Bu gelişmenin sağlanması için şahsım adına Bağyurdu OSB ölçeğinde elimden geleni yapmaya hazırım.

Erkeklerin kimi ortamlarda kadın müdürlerin altında çalışmaktan zorlandığı söylenir. Bu gibi durum veya sorunla karşılaştınız mı hiç?
Aksine en kolay çalıştığım grup erkek mesai arkadaşlarımdır. Böyle bir sorun hiç yaşamadım ve yaşayacağımı da sanmıyorum. Çünkü bu durum kadın çalışanın tutumu ile de ilgilidir.

OSB’lerde bölge müdürlüğü yapmanın avantaj ve dezavantajları nedir. Sizden beklentiler çok farklı kesimlerden olduğundan zorlandığınız aşamalar oluyor mu?
OSB’cilik çok yönlü, sürekli üreten, üretkenlik gerektiren son derece keyifli bir iş. Her iş kadar dezavantajı, zorluğu var. Ama bence her iş bu kadar heyecanlı ve yenilik odaklı olamaz. O yüzden sıkıntıları ve zorlukları ile OSB’cilik her zaman keyifli bir habitat.

OSB’ler sürekli yenilikçi midir peki?
OSB’ler yenilikçi yapılar çünkü üretimin başladığı yerler. Her üretilen şey yenidir, heyecan vericidir. Bizler ise  bu başlangıçların  tam ortasındayız. Üretim ve bantları  ile paralel çalışamaz iseniz birçok şey eksik kalır. Sanayi dediğinizde akla ilk gelen enerji sonra da çevredir. Her iki olgunun da altyapısını OSB müdürlükleri hazırlar ve kontrol eder. Bugün dünyada üzerinde en fazla konuşulan, politikalar üretilen  ve Ar-Ge yapılan sektörlerdir enerji ve çevre. Bu iki dinamiğin gerisinde kaldığınız an işinizi yapmak güçleşir, dolayısı ile yenilikçi olmak kaçınılmaz bir unsur.

Görev yaptığınız ilçede kamu kurum ve kuruluşları ile sosyal ilişkileriniz ne durumda. Bağyurdu OSB’den sosyal beklentiler daha çok hangi konuda oluyor?
Bağyurdu OSB diğer OSB’lere göre farklı bir noktada. İzmirli sanayicilerin kurduğu ve kuruluş aşamasında sanayicinin kendi kendini yönettiği ender OSB’lerden bir tanesi. Bu yüzden benim üzerime daha önce kurulan güzel ve köklü ilişkileri devam ettirmek düşüyor. Samimi ve sıcak olduğunuzda da tüm sosyal ilişkiler içtenlikle devam ediyor. Beklentiler her yerde aynı ve hiçte kötü talepler değil. Hepsi bulunduğunuz çevrenin ilerlemesi için gereken sosyal talepler.  En çok istihdam yönünde talep geliyor ve elimizden geleni yapıyoruz. Her zaman yerine getirmek zorunda olduğumuz olgu ise daha kaliteli üretim yapılabilmesi ve bölgenin OSB’den memnuniyetini arttırmaya yönelik.

OSB Bölge Müdürlüğü’nde kadınların en çok zorlanacağı aşamanın saha çalışmaları olduğu öngörülür. Katılıyor musunuz? Saha çalışmalarında zorluk çekiyor musunuz?
Mühendis olmanın keyfi zaten saha çalışmasında.  Sahada çalışmak bazen kadınlar için bazen zor olabiliyor ancak bu işi keyifle yaptığınız zaman farkında bile olmuyorsunuz, tabii erkeklerin pozitif ayrımcılığı hoşumuza da gitmiyor değil.

Eklemek istedikleriniz
Gebze sanayinin ve OSB’lerin okulu. Gebze’de çok bilgili ve tecrübeli insanlar ile çalıştım, çok şey kattılar bana. İzmir ise daha samimi ve içten bir şehir. Bağyurdu OSB ise 80 sanayicinin kurduğu sıcak bir aile. Bu aileye tecrübelerimi aktarmak ise benim için bir onur olacaktır. Umarım daha uzun yıllar boyunca siz Sanayi Gazetesi ailesi ile beraber Bağyurdu OSB’de yapılan tüm güzel işleri sürekli paylaşma fırsatı buluruz.


Foto: Bağyurdu OSB’yi birçok ortamda temsil eden Figen Akdemir, OSBÜK’ün İstanbul’da gerçekleşen eğitim zirvesinde Dilovası OSB Bölge Müdürü Serap Türker ile.


“Her OSB’de eğitim
kurumu yer almalı”
Sizce bir OSB’de neler olmalı?

Bir OSB’de öncelikle olması gereken o bölgenin nitelikli eleman ihtiyacını karşılayacak mesleki eğitim kurumudur. Bu bir lise, kurs veya yüksek okul olabilir. Aslolan o bölgenin ihtiyacı olan nitelikli elemanı yetiştirebilme performansıdır. Çünkü istediğiniz kadar  altyapı ve  fabrikalar yapın makineler robotlar kurun. O makineleri kullanacak insan; olmazsa olmaz ilk koşulunuzdur.

İş kazalarında bilirkişilik de yaptınız. Edindiğiniz deneyimler ekseninde sizce iş kazalarının önüne nasıl geçilir. Kazalara ekseriyetle ne etken oluyor?
İş kazalarının en önemli sebebi dikkatsizlik ve eğitimsizlik. Bu iki nedeni azalttığınızda ( ki yok etmek imkansız bir olgu);  iş kazalarını önlemek işten bile değildir. Dikkatsizliği azaltmanın yolu ise çalışanların işlerine konsantre olmalarını sağlamaktır. Bunun içinse yaşamsal kaygılardan  olan geçim sıkıntısını azaltmak,  olayı büyük ölçüde çözecektir. Tabi hal böyle olunca çözüm noktaları yine makro politikalara dayanıyor maalesef.


Son Güncelleme: 18.03.2013 11:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MÜNEVVER ÖZCAN 2013-03-19 17:08:35

organize sanayi bölgelerinde müdürlerin başarısı birbirinden farklı bir çok işi koordine etmelerine bağlı ,kadınların disiplini ve bir kaç işi bir arada yapabilme yetenekleri var ,mühendis ve kadın olan müdürün istemesi halinde başarısız olması imkansız ,figen hanımı kutluyor başarılarının devamını diliyorum