Mermerin kalbi bu OSB’de atıyor

Afyon’un İscehisar ilçesinde, mermerin hammaddesinin merkezinde kurulan İscehisar Mermer İhtisas OSB her geçen yıl daha da gelişiyor. Parsellerin yüzde 90’ının tahsisinin yapıldığı OSB’de katılımcıların ihtiyacı olan her türlü altyapı çalışması tamamlandı.

Mermerin kalbi bu OSB’de atıyor

Afyon’un İscehisar ilçesinde, mermerin hammaddesinin merkezinde kurulan İscehisar Mermer İhtisas OSB her geçen yıl daha da gelişiyor. Parsellerin yüzde 90’ının tahsisinin yapıldığı OSB’de katılımcıların ihtiyacı olan her türlü altyapı çalışması tamamlandı.

02 Aralık 2013 Pazartesi 16:06
Mermerin kalbi bu OSB’de atıyor


    Ülkemizde sanayi ve OSB yapılaşmaları her bölge için değişkenlik gösterir. Sanayileşme ve OSB’leşmeyi gerektiren etkenler bazen çok sayıda, bazen birkaç tanedir. Herhangi bir üretim ve iş konusunda sanayileşmeyi körükleyen zaman zaman hammaddenin doğal kaynağına olan yakınlıktır. 1997 yılında kurulan Afyon İscehisar Mermer İhtisas OSB bu tür yapılaşmanın önemli bir örneği olarak öne çıkıyor. Mermerin hammaddesinin yatağında kurulan, sadece mermer ana sanayi ve mermer yan sanayi firmalarının yerleşik olduğu İscehisar Mermer İhtisas OSB önümüzdeki yıllarda ülkemizde adını daha sıklıkla duyuracak.

330 hektarlık rezerv alanı var
Afyonkarahisar-Ankara Devlet karayolu üzerinde İscehisar İlçesi giriş kavşağına Ankara istikametinde 2 kilometre mesafede ve yolun sol tarafında konumlanan İscehisar Mermer İhtisas OSB, 150 hektar büyüklüğünde araziye sahip. Bölgenin karayoluna cephesi 900 metre ve ortalama derinliği bin 400 metre civarında. AKÜ Mermercilik Yüksekokulu’ na hudut komşusu olan bölgenin kuzeybatı doğrultusunda 330 hektar büyüklüğünde bir rezerv alanı bulunuyor. Mermercilik sektörü açısından hammaddeye oldukça yakın bir konumda bulunan, İscehisar Mermer İhtisas OSB, Türkiye’ nin ilk mermer ihtisas OSB’si.

Katılımcıların ihtiyacı olan her türlü altyapı çalışmalarının tamamlandığı İscehisar Mermer OSB’yi Sanayi Gazetesi’ne Bölge Müdürü Muhammed Bacaksız değerlendirdi:

-          Bölgenizin ulaşım ve lojistik imkanlarını değerlendirir misiniz?
İscehisar Mermer OSB; Afyonkarahisar - Ankara karayoluna cepheli, Afyonkarahisar Gümrük Müdürlüğü’ne 25, Zafer Havaalanı’na 60, İzmir Limanı’na 300 kilometre mesafededir. Bu konumu gerek OSB’ye ulaşımda gerekse sanayicilerin ürünlerinin sevkinde önemli avantajlar sağlamaktadır.

-          OSB’nin şu anki doluluk oranı nedir? Gündeminizde genişleme çalışmaları var mı? Varsa talep hangi sektörlerde yoğunlaşıyor?
OSB’nin 150 ha’lık alanı içerisinde bulunan 51 adet sanayi parselinden 47’si 37 firmaya tahsis edilmiştir. Tahsis yapılan parsellerde yapılaşmada, yönetmelik ve mevzuatta belirlendiği üzere şartlar yerine getirildiğinde rezerv alanı içerisinde genişleme düşünülmektedir. Bölgemiz Mermer İhtisas OSB olması sebebiyle sektör mermer ve mermer yan sanayi olacaktır.

-          İscehisar Mermer OSB’nin yatırımcı için avantajları nedir? Girişimciler yatırım için neden OSB’nizi tercih etsin?
Öncelikle bölgemiz Mermer İhtisas OSB olması sebebiyle hammaddeye çok yakın. Teşviklerde Afyon 4’ncü bölgede yer alırken OSB olmamızdan ötürü 5. bölge fırsatlarından istifade ediyoruz. Mermer sektöründe faaliyet gösteren sanayiciler için önemli olan bu fırsatlar, OSB’mizi daha cazip hale getirmektedir.
-           2013 yılı ve önümüzdeki yıllar için bölgenize dair çalışma planınız nedir?
-          Mevcut 150 ha alan içerisinde yapılan tahsislerde yatırımlar tamamlandığında çevre düzenlemesi, sosyal hayat, iş eğitim kurumları ile iş sağlığı güvenliği biriminin de oluşturulması hedefimizdir.
-          Türkiye’deki OSB’lerin çatı kuruluşları olan OSBÜK ve OSBDER’in çalışmalarını nasıl buluyorsunuz. Her iki oluşumdan beklentileriniz neler?
-          Her iki kuruluşta OSB’lerin her türlü ihtiyaçlarında yanımızda olduklarını çalışmaları ile ispatlayan çok değerli yöneticilerden oluşan 2 kuruluştur. Çalışmalarını olumlu buluyorum.
-          Türkiye’nin belirlemiş olduğu 2023 hedeflerine ilişkin düşünceleriniz nedir?
-          Türkiye’nin 2023 yılı için koymuş olduğu hedeflere ulaşabilmek için her şey hazır. Yeter ki bilinçli, düzenli ve programlı çalışmalarımıza devam edelim.
-          İscehisar Mermer OSB’de sanayinin öncelikli ihtiyaçları nedir? Bu ihtiyaçlar doğrultusunda kamudan beklentiniz nedir?
-          Nitelikli eleman hususunda her bölgenin ortak sorunlarından birisi olan kalifiye eleman sıkıntısı bizim bölgemizde de var. Bu hususta İşkur İl Müdürlüğümüzün belirli alanlarda çalışmaları var ancak yeterli, yetersiz.
-          İscehisar Mermer OSB’de firmaların enerji ihtiyaçları ne şekilde karşılanıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına dair görüş ve düşünceniz nedir?
-          Bölgemizin Enerjisi OSB’ ye ait özel 22 kilometrelik enerji nakil hattı ile Afyonkarahisar TM-2 den temin edilmektedir. Yenilenebilir enerji hususunda rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi hakkında bazı inceleme ve çalışmalarımız var. Yenilenebilir enerji üretim alanlarının genişlemesi ülkemizin 2023 hedefleri arasında en önemli husus olmalıdır.
-          İscehisar Mermer İhtisas OSB’nin kısa ve orta vadede çalışma programı, hedefleri, varsa OSB içersinde kazandırmayı düşündüğü tesis nedir?
-          İş sağlığı ve güvenliği birimi üzerinde bölge müdürlüğümüzün çalışmaları devam etmektedir.

  
OSB KÜNYESİ
OSB Adı: İscehisar Mermer İhtisas OSB
Kuruluş Yılı:1997     
Yönetim Kurulu Başkanı: Ertuğrul Örnek
Yönetim Kurulu Üyeleri: Mustafa Çibik (Bşk.V.) Metin Mercan, Adnan Demirel, Selçuk Çirkin
Bölge Müdürü: Muhammed Bacaksız
Yönetim Sistemi: Müteşebbis Heyet
Toplam Alan:  150 Ha
Doluluk Oranı: Yüzde 90
Tahsis Edilen Alan:70 Ha
Tahsis Edilebilir Alan: 7 Ha.
Parsel Sayısı: 51
Parsel Büyüklükleri: 5 bin – 20 bin metrekare
Firma Sayısı: 37
İstihdam Sayısı: 220
En yakın otoyol: Ankara Karayolu cepheli
En yakın demiryolu: Afyonkarahisar
En yakın liman: İzmir
En yakın gümrük: Afyonkarahisar
Şehir merkezine uzaklık: 25 kilometre

 Son Güncelleme: 02.12.2013 16:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.