Lisans hakkı mutlaka verilmelidir

TAYSAD OSB Başkanı Yunus Çiftçi, doğalgazın dağıtım ve külfetini üstlenen OSB’lerin lisans hakkını edinmemesinin mevzuat ile çeliştiğini belirtti. Bu hakkın mutlaka verilmesi gerektiğini belirten Çiftçi, “Böyle bir durum sürdürülebilir değil. İleride daha derin sıkıntılar doğar” dedi.

Lisans hakkı mutlaka verilmelidir

TAYSAD OSB Başkanı Yunus Çiftçi, doğalgazın dağıtım ve külfetini üstlenen OSB’lerin lisans hakkını edinmemesinin mevzuat ile çeliştiğini belirtti. Bu hakkın mutlaka verilmesi gerektiğini belirten Çiftçi, “Böyle bir durum sürdürülebilir değil. İleride daha derin sıkıntılar doğar” dedi.

13 Aralık 2012 Perşembe 10:35
Lisans hakkı mutlaka verilmelidir  OSBÜK’ün Kayseri’de gerçekleşen 6’ncı Enerji Zirvesi, ülke genelinde katılım gösteren OSB Başkan ve yöneticilerinin takdirini topladı. TAYSAD OSB Başkanı Yunus Çiftçi zirveyi Sanayi Gazetesi’ne değerlendirdi. Zirvenin gündem konuları arasında yer edinen, OSB’lerin doğalgaz dağıtım lisansı hakkı üzerine net konuşan Çiftçi bu konuya dair sorumuzu şöyle yanıtladı: “OSB lere doğalgaz dağıtım görev ve külfeti kanunla verildiğine göre dağıtım lisansının verilmemesi en azından mevzuat ile çelişmektedir. Bu hakkın mutlaka verilmesi gerekir. Aksi takdirde bu hizmeti uzun süre devam ettirmek imkânsızlaşır. Bu durum OSB’leri görevli fakat yetkisiz kılmaktadır. Böyle bir durum sürdürülebilir değil. Yarın öbür gün bundan daha derin ihtilaf ve sıkıntılar doğar.”

Zirveyi değerlendirir misiniz?
Kayseri’de 6’ncısı tekrarlanan enerji zirvesi OSBÜK’ün her yıl düzenlediği ve artık rutin hale gelmiş bir toplantı. Sanayi ve insan yaşamı için enerjinin önemini tartışmayı gereksiz görürüm. Bugün enerji olmadan üretim, ulaşım, gıda üretimi ve sair faaliyetlerin olması, daha doğrusu bugünkü yaşamı devam ettirmek mümkün değil. Hal böyle olunca da enerjinin önemi ve önceliği ortaya çıkıyor. Dünya politikalarını da belirleyen temel unsur enerji olduğuna göre bunun üretimi, iletimi, dağıtımı, kullanımı da o derece önem arz ediyor. Enerji en önemli girdi olduğuna göre sanayinin dolayısı ile OSBÜK’ün bu konuda bigâne kalması düşünülemez. Diğer taraftan değişen dünyada enerjinin arzı ve kullanımı da günden güne farklılıklar göstermekte, hem ulusal hem de uluslararası mevzuat gelişmektedir. Tüm bu gelişmelerin konuşulacağı platformlar da bu tür toplantılardır. Katılımcı seviyesi ve taraflarına baktığımızda da tüm tarafların bu konuyu önemsediğini görürüz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner Yıldız, EPDK, BOTAŞ ve benzeri kuruluşların katılımı da bu işin ne derece önemsendiğinin bir göstergesi olsa gerek.

OSB’lerin enerji sorunları ve çözüm önerileri nedir?
Bunca önem atfettiğimiz ve gerçekte de önemli olan enerji ile ilgili sorunların tek ve kesin bir çözümü yoktur. Gelişen şartlar ve dünyadaki politik gelişmeler bu işi sürekli gündemde tutar. Önemli olan günün şartlarına uygun çözümler üretip, ülkemizin ve sanayimizin ihtiyaçlarını en uygun şekilde karşılamaktır. Tabi çok hareketli olan bu sektörde zaman zaman arzu etmediğimiz olaylarla karşılaşmamız da mümkündür. Buna da hazırlıklı ve alternatif çözümlere sahip olmalıyız.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dair düşünceniz nedir?
Yenilenebilir enerji kaynakları henüz bu günkü ihtiyaçları karşılamaktan uzak ve rantabl değil gibi gözüküyor. Ancak,  gittikçe gelişen bir alan. Bu alana da yatırım yapmak gerekir. Nitekim Batı’da olduğu gibi ülkemizde de bu alanlarda yatırımlar yapılmaktadır. Bütün mesele ekonomik ve rekabetçi arzın ortaya çıkmasına bağlı. Maalesef hala fosil kaynaklara dayalı enerjiye bağımlılığımız devam ediyor. Görünen o ki daha da devam edecek. Gerçi alternatifler de gelişiyor. Ama daha epeyce yatırım ve teknolojik gelişme gerekiyor.

Gerek OSB’ler, gerekse ülke genelinde enerji verimliliğinin hayata geçirilmesi için neler yapmak gerekir?
En uzuz enerji tasarruf edilen enerjidir. Dolayısı ile her alanda olduğu gibi enerji alanında da ülke olarak, insanlar olarak tasarruflu davranmalıyız. Bundan enerjiyi kullanmamak gibi bir sonuç çıkarmamak gerekir. Esas olan az enerji ile çok iş yapmak. Ulaştırma sektöründe, sanayide, özel yaşamda enerjiyi verimli ve gerektiği kadar kullanmak. Mesela yük taşımacılığını demir yoluna kaydırmak, şehir içinde bireysel taşımacılık yerine toplu taşımacılığı tercih ve teşvik etmek. Şehir içi ve şehir dışı yollarda trafiği durağanlıktan kurtarıp, akıcı hale getirmek. Liman ve deniz ulaşımını daha fazla kullanmak. Tüm OSB’leri demiryolları ile biri birine ve limanlara bağlamak. Mesela Marmara’nın kuzeyi ile güneyi arasında kurulacak bir Ro-Ro hattı hem kara trafiğini rahatlatır, hem de kara yolunda harcanan yakıtı azaltır. Keza dünyaya açık limanların İzmit Körfezi, Mudanya, İzmir ve Akdeniz ile Ege’nin potansiyel bölgelerinde yer alması İstanbul boğazı ve İstanbul Kocaeli karayolu hattını rahatlatacağı gibi önemli miktarda yakıt tasarrufu da sağlar.

OSB'LERİN KATKISI
OSB oluşumu Türkiye’nin tüm dünyaya göğsünü gere gere göstereceği iyi bir örnektir. Zaten gelişmekte olan pek çok ülkede örnek almaktadır. Hatta gelişmiş ülkeler de bu uygulamamızı gıpta ile izlemektedirler. Her gün bizi ziyaret eden diğer ülkelerin sanayici, iş insanı ve yöneticilerinden bu yönde olumlu tepkiler almaktayız. Bir süre önce TOSB’da yapılan Mercedes Yan Sanayi Günü’nde yüzlerce yan Türk sanayicisi ile Mercedes dünya yöneticileri bir araya geldi. Görüşülen konular Mercedes otomobil üretimi için daha fazla Türk yan sanayii ürünlerinin kullanımı idi. Mercedes’in Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Dieter Zetsche bu etkinliği Mercedes’in Almanya dışında organize ettiği en önemli yan sanayi etkinliği olarak niteledi. Bu imajın temeli mükemmel alt yapılara sahip bir OSB’ye dayanmaktadır. İşte OSB’lerin ülkeye, sanayiye ve bölgeye katkısı budur.

Elektriği toptan alıyor,
perakende bedeli ödüyoruz

TOSB içinde enerji kullanımında günümüzde yaşanan sıkıntı var mıdır? Uzun vadede yaşanması öngörülen sıkıntı var mıdır? Çözüm önerileri nelerdir?
TOSB olarak elektrik, doğalgaz şebekelerimizi ring hattı şeklinde kurduk ve işletmekteyiz. Her iki enerji türünde de alternatifli enerji girişlerimiz mevcuttur. Keza her iki enerjinin TOSB içindeki dağıtım ve işletmesini de biz yapmaktayız. Özellikle doğalgazda sabit yatırımı yapıp işletme giderlerini de OSB olarak karşılamamıza rağmen bu giderlerimizi, hiç değilse işletme giderlerimizi karşılayacak bir indirim alamamaktayız. Buna mukabil bize ait olan doğalgaz dağıtım şebekesinin işletmesinden dolayı da bölgenin yetkili gaz dağıtım şirketine ayrıca dağıtım bedeli ödemekteyiz. Hiç değilse kendi dağıtım şebekemizin amortisman ve işletme giderlerine mukabil bu payı ödemememiz gerekir diye düşünüyoruz. Keza elektriği de toptan almamıza ve dağıtımını biz yapmış olmamıza rağmen PSH (perakende satış bedeli) ödemekteyiz. Tüm bunlar OSB ve sanayiciler üzerinde ilave yük olarak kalmaktadır. Bu yüklerin azaltılması sanayimizin rekabet gücüne olumlu katkı sağlayacaktır.

TOSB içinde devam eden yatırımlarınız arasında yer alan 2’nci ölçüm istasyonu yatırımında hangi aşamaya gelindi. Bu yatırım bölgenizdeki doğalgaz taleplerini uzun vadede hangi ölçüde karşılayacak?
OSB’miz hızla dolmaktadır. Doğalgaz kullanımımızda öngördüğümüzden daha hızlı gelişmektedir. Gerek yeni faaliyete geçen ve gerekse inşaatı devam eden, üyelerimizin doğalgaz ihtiyacını karşılamak üzere 2. doğalgaz girişi ve ölçüm istasyonu yatırımımızı epeyce önce tamamladık. Ancak bölgenin yetkilendirilmiş doğalgaz dağıtım şirketi PALGAZ’ın ana hatta bağlamasını beklemekteyiz. İşletmeciliğin yanı sıra zaman zaman böyle sürprizler ile de karşılaştığımız oluyor.


Son Güncelleme: 14.12.2012 10:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.