Küresel rekabette başarı kümelenmeyle gelecek

İMES OSB’de kümeleşmeye ilişkin çalışma tamamlanıp proje Bakanlığın onayına gönderildi. İMES OSB Başkanvekili İrfan Küçükay artık küresel bir hal alan rekabette başarıya ancak kümelenme ile ulaşılabileceğini söyledi.

Küresel rekabette başarı kümelenmeyle gelecek

İMES OSB’de kümeleşmeye ilişkin çalışma tamamlanıp proje Bakanlığın onayına gönderildi. İMES OSB Başkanvekili İrfan Küçükay artık küresel bir hal alan rekabette başarıya ancak kümelenme ile ulaşılabileceğini söyledi.

12 Şubat 2013 Salı 15:40
Küresel rekabette başarı kümelenmeyle gelecek
 

Ülkemizde dünyaya örnek olan sanayileşme modeli OSB’ler çevreci, getirimli, ekonomik, düzenli bir üretime zemin oluştururken beraberinde yeni gelişmeler, yeni alışkanlıklara da zemin oluşturdu. Bunlardan biri de şüphe yok ki kümelenme. Bu çalışmaların yoğun olarak yapıldığı OSB’lerden biriyse İMES OSB oldu. Konuya dair projenin hazırlandığı ve onayın beklendiği İMES OSB’de kümelenme içinde yer alan firmalar şimdi yeni pazarlara açılacak olmanın heyecan ve beklentisi içinde. Çalışmanın mimarlarından İMES OSB Başkanvekili İrfan Küçükay ile kümelenmeyi ve İMES OSB içindeki çalışmayı görüştük. Küçükay sorularımıza samimi yanıtlar verdi:

Ülkemizde sanayinin öncelikli gündemleri arasında yer edinen kümelenmeye dair düşünceniz nedir?
Dünyaya baktığımızda acımasız bir rekabet olduğunu görüyoruz. Artık Türkiye’de iyi olmak çok bir şey ifade etmiyor, bir iş yapınca dünyada iyi olmak gerekiyor. Bunun için de bir takım destek ve teşviklerden yararlanılması, maliyetlerin düşürülmesi gerekiyor. İşte bunun yolu da birleşmekten geçiyor. Birleşmenin literatürdeki adı da kümelenmedir. Biz de çalışmalarımızı bu temelde başlattık. Henüz 5 yıl öncesine kadar sanayiye yönelik bugünkü desteklerden bahsetmek bir hayaldi. Şimdi Bakanlıklardan, TÜBİTAK başta olmak üzere devletin çeşitli kurumlarından önemli destekler veriliyor. Türkiye’de genç, girişimci, başarıya aç bir nüfusumuz var. Bu desteklerden ne kadar faydalanabilirsek sanayicimizde rekabette o derecede öne geçecektir.

İMES  OSB içindeki kümelenme çalışmalarından söz eder misiniz?
İMES OSB’nin altyapısı bu kümelenmeye çok müsait çünkü burası makine üzerine ihtisas bir OSB. OSB’miz içinde birbirine bağlı birçok firma, alan var. Bu yüzden kümelenme burada doğal bir şekilde oluşmaktadır. Kümelenme için bizzat ben firmaları ziyaret ediyorum, 8 aydır kümelenme için uğraşıyoruz. Daha yeni kurulan bir OSB olmamıza karşın bu çalışma sürecinde firmalarımız bizlere inandı ve güvendi. Kümelenme artık Türkiye’de yerleşik bir kavram haline geldi.

Siz ne tür bir destekten faydalandınız?
Ekonomi Bakanlığı’nın 2010- 8’nolu tebliğ ile sağladığı, hizmet sektörü ile ilgili çok esnek destekleri var. Bunların başında yurt dışı kaynak ve yurt dışı pazarlar geliyor. Buralara açılmak için eskiden kendi gayretimizle bir şeyler yapmaya çalışıyorduk. Şimdi Bakanlığımızın katkısıyla İMES OSB’deki 20 firmayı gittiğimiz ülkelerdeki firmalarla birebir eşleştireceğiz. Bizim bu çalışmamızın toplam maliyeti 5 milyon 700 bin TL’yi aşıyor.  Bu çalışmaya dair masrafın yüzde 75’i Ekonomi Bakanlığımız tarafından karşılanacak. Bilindiği gibi daha önceki desteklerde hem proje, hem para veriliyordu ancak para boşa gidiyordu. Şimdi projeyi biz veriyoruz. Ne miktarda harcamada bulunacağımızı bildiriyoruz. Onaylandıktan sonra projedeki icraatları yerine getiriyoruz ve proje giderinin yüzde 75’i bize ödeniyor. Türkiye’nin böyle konulara, atılımlara ihtiyacı var çünkü Türkiye’nin doğal enerji kaynakları yok. Biz yenilenebilir enerjilere ve çevre konusuna yönelmeliyiz. Tabi bunlarda kümelenme kültürünü sağladığımız zaman olur. İşte bu kümelenmeyi başarırsak o zaman örnek OSB olabiliriz. Biz şimdiden bu işe başladık. Projemizi hazırlayarak Bakanlığa gönderdik.  Bakanlığımızca projemiz uygun bulundu, eğitim çalışmaları ile bu uzun ve keyifli yola çıkmış olduk. Bakanlığımızın projemize gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı mutluyuz, gururluyuz.

Kümeleşme içinde yer alan firmaların ne tür bir kazancı olacak?
Tabii ki kazanmadan hiçbir şey olamaz. Biz bu proje ile yurtdışına giderek türlü temaslar sonrası ticaret ağımızı genişleterek kazancımızı büyüteceğiz. Zaten firmalar ferdi olarak yurt dışında kazanç bulmak için uğraşıyor çünkü sadece iç piyasa ile yürümek mümkün değil. Giderinin yüzde 75’i Bakanlık tarafından karşılanacak söz konusu projemiz kapsamında 5 tane seyahat hakkımız var. İlk pazar olarak Rusya’yı seçeceğiz. Biliyorsunuz  geçen yıl aralık ayında Rusya Lideri Putin geldi ve Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmede iki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Bunlar artık hayal değil, gerçekleşmeyi bekleyen ticari işbirlikleri var. Bu gerekçeden ötürü ilk pazar olarak Rusya’yı görüyoruz. İkinci ve üçüncü sıralarda ise Almanya ve Kuzey Afrika var. Toplamda 5 seyahat için alacağımız destek 2 milyon TL’dir. Bunun dışında uzman personel desteğine ihtiyaç var. Buradaki firmalar bir Ar-Ge uzmanına en fazla 10 bin lira maaş verebilir, 20 bin lira veremez. Bu tip elemanların bütçesi buradaki firmalara yüksek gelir. Ama biz birleştiğimiz zaman konusunda dünyanın en iyi uzmanını buraya getirtir, giderine ilişkin desteği de devletimizden alırız.

Bu bölgede kümelenme çalışmalarını yürütmek isteyen dernekler ve OSB’ler yer alıyor. Firmalara kümelenmeyi anlatırken genel olarak ne gibi zorluklar yaşadınız?
 İMES OSB olarak kökenimiz Ümraniye Dudullu’daki İMES Sanayi Sitesi’nden gelmektedir. Biz ilk olarak sanayi sitesi içinde yapabilir miyiz diye düşündük ve site içinde olmayacağına kanaat getirdik. Çünkü site içindeki firmalar genelde küçük, aşama kaydedememiş firmalardı. İMES OSB içinde çalışmayı başlattığımda ise firmalar çok güzel tepki verdi. Kabullendi, idrak etti ve heyecanlandı. Görüştüğümüz firmaların yüzde 98’i gönüllü şekilde işin içine katıldı. Toplantılara katıldıklarında gösterdikleri heyecan bizi çok sevindirdi. İşin içinde yer alan firmalar artık bu işi başarmış firmalar olacak ve biz daha büyük imalat kümelenmelerine yöneleceğiz. Şimdi Sanayi Bakanlığı’nın açıklamış olduğu kümelenme destekleri var. Bir üretim kolu yakalayıp yine kümelenme mantığı içinde üretime yöneldiğinizde maliyetin yüzde 50’si oranında hibe destek sağlayan yasa çıkmış durumda. Biz konuya dair bütün avantajlardan faydalanmak amacındayız.

Kümelenme çalışmalarının özellikle ithalatı azaltacağı ihracatı arttıracağı gibi görüşler öne sürüldü. Siz bu teze katılıyor musunuz?
Kümelenmeye dair desteklerin şu anda 3 veya 4 ana teması var. Birinci hedef cari açığı kapatmak. Her ülkenin kendine göre kaynakları, uzmanlaştığı alanlar var. Hadise tasarımları ve yazılımı sizinse, nerede ucuz bulursan kullanacaksın. Burada maksat cari açığı indirmektir. Bir diğer konu yenilenebilir enerji. Bizim doğal enerji kaynağımız yok. Bizler enerji verimliliği projeleri adına ne kadar iş yapabilirsek o kadar katkı sağlamış oluruz. Bizde çevreyi kirletmeyen, çevreyi koruyan sistemler bugün destekleniyor. Bu ortamdan faydalanmak lazım. Bu bağlamda kümelenme çalışmaları kapsamında firmalar ithalat da yapacaktır ancak çalışmaların ihracata katkısı çok daha fazla olacaktır.

Bilgi ve deneyimlerinizden yararlanmak isteyen OSB’ler ile kümelenme konusunda paylaşım yapmak ister misiniz?
Tabii ki, bu bir memleket meselesi şahsi bir mesele değil. Biz zaten bir netice aldığımız zaman bu görülecek. Sanayici arkadaşlarımız destek istediklerinde seve seve yardım ederiz.
Son Güncelleme: 12.02.2013 15:47
Anahtar Kelimeler:
Imes Osbİrfan Küçükay
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.