“Kimya için varız”

GEBKİM OSB Başkanı Refik Baydur, ülkemizde kimya sanayinin gerek üretim gerekse ihracatta gelişmesi için ithalatın önünün kesilmesi gerektiğini söyledi. GEBKİM OSB’deki temel hedefin kimya için bir şeyler yapmak olduğuna değinen Baydur, “Bunda da başarılı olabildiysek ne mutlu” dedi.

“Kimya için varız”

GEBKİM OSB Başkanı Refik Baydur, ülkemizde kimya sanayinin gerek üretim gerekse ihracatta gelişmesi için ithalatın önünün kesilmesi gerektiğini söyledi. GEBKİM OSB’deki temel hedefin kimya için bir şeyler yapmak olduğuna değinen Baydur, “Bunda da başarılı olabildiysek ne mutlu” dedi.

23 Temmuz 2013 Salı 11:57
“Kimya için varız”
 

    Gebze Kimya İhtisas OSB Başkanı Refik Baydur, GEBKİM OSB’yi ve kimya sektörünün geleceğine dair öngörülerini Sanayi Gazetesi’ne değerlendirdi. Araştırmanın özellikle kimya sanayi için ön sırada gelen bir unsur olduğunu kaydeden Baydur, “Kimya sanayinin gerek üretim gerekse ihracatta gelişmesi çok büyük rakamlı yatırım ve çalışmalarla mümkün. Ancak ithalatın önünü kesmediğimiz sürece kimya sanayinin beklenen yere gelmesi mümkün değil” dedi.

“Temel ürünlerimizi, kendimiz üretmeliyiz”
Baydur dışarıdan getirdiği öz hammaddeyi ülkemizde temizlik malzemesi, deterjan, şampuan gibi ürünlere çevirerek satışını yapan şirketlerin ise tesis olarak anılmaması gerektiğini, yabancı menşeli bu firmaların kendi malını satmak, pazarlamak için kurulan şirketler olduğunu söyledi. Baydur, “Biz ayakta durabilmek için temel üretimlerimizi bünyemizde tahsis etmeliyiz” diye konuştu. GEBKİM OSB’deki temel hedeflerinin de kimya sanayisi için bir şeyler yapmak olduğuna değinen Baydur, “Bunda da başarılı olabildiysek ne mutlu bize” dedi.

“Yapılanma altyapıdan ibaret değil”
Günümüz itibariyle istenen doluluk oranına ulaşamayan GEBKİM OSB’nin altyapıda hızlı mesafe aldığını ancak yapılanmanın altyapıdan ibaret olamayacağını belirten Baydur, “Gerek kimya gerekse diğer sektörler için dış dünya ve pazarın açık olması lazım. Bunda endişeler var ancak kabahat yalnız Türkiye’yi yönetenler için geçerli değil. Dünyanın durumundan biz de ister istemez payımıza düşeni alacağız. Bir dezavantajımız da etrafımızdaki devletlerin emniyet payının düşüklüğü ve bizimle ilişkilerinin istenen seviyede olmaması” diye konuştu.

“Altyapının farkında değiller”
Sanayi üretiminde ürünün sevkiyatının büyük önem taşıdığını, yeni nesil sanayicilerin değişik üniteleri farklı bölgelerde kurarak iyi bir gelişme kaydettiklerini belirten Baydur, “Bu gelişmenin OSB’lerde yapılması daha ileride safhalarda yeni gelişmeleri gündeme getirecek ama henüz bu noktada değiliz. Örneğin buraya gelen, kimya sanayi kurmak isteyen arkadaşlar fiyata bakıyor ama altyapının farkında değil. Herhangi bir yerde ucuz fiyata arsa verseniz hemen oturacak ama bina başladığında suyu akmayacak. Onun için masaya oturduğu zaman OSB’yi anlatıyoruz” dedi.

DEVLET ALTYAPIDA YARDIMCI OLMALI
Bütün sanayicileri OSB içinde yatırıma yönlendirmenin yanlış bir tutum olduğunu kaydeden Refik Baydur, “Devlet OSB dışında yer alan sanayicilere de OSB’deki sanayicileri sağladığı destek ve imkanları sağlamalı” diye konuştu. OSB’lerde en büyük unsurun altyapıların OSB’ler tarafından yapılması olduğunu belirten Baydur devletin bu konuda da yardımları olması gerektiğini söyledi.

“Dayak yiye yiye soğukkanlı olduk”
Hanımlar bu işi becerecek eminim
Refik Baydur, 277 OSB’den birinde kadın başkan, 16’sında kadın bölge müdürü bulunmasına dair verileri ise şöyle değerlendirdi: “Cinsiyet faktörlerinde gelişimi belirli yollarda görmek yanlış olur. Burada önemli olan müteşebbisin kendi müteşebbis gücüdür. Bir OSB’nin gelişmesi için büyük risk gerekiyor. Bunu alabilecek bir hanıma bu iş verilebilmeli. Ben OSB’lerin hiçbirinde cinsiyet barajı olduğuna inanmıyorum. Olayın gelişi veya hanımların kendini daha pasif görmesi yoluyla bu işler bu dereceye gelmiş olabilir. Bundan sonra ne olabilir. 4-5 senedir kadınlar işletmelerde öne çıkmaya başladı.  Bir hanımın OSB’de görev alması doğa, çevre, zevk ve gelişme yönünden daha önemli. Bende iki tane hanım çalıştı. Çevreye dikkatlerinden şikayetçi değilim ama olaylar karşısında endişe ve heyecanlanmaları var. Hemen ders almak gerekiyor. Biz belki daha soğukkanlıyız veya dayak yiye yiye daha soğukkanlı olduk ama hanımlar bu işi becerecek, eminim.” 

Son Güncelleme: 23.07.2013 12:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.