banner250

İNOVATİF SEKTÖRLERE MÜJDE: ‘AR-GE ETABI’NA GERİ SAYIM

Salihli OSB Müdürü Çağrı Duygu, 2’nci etap arsa tahsisleri için geriye sayımın başladığını müjdeledi. OSB’nin yeni etabını inovatif ürün üreten firmalarla donatacaklarını dile getiren Duygu; “Yeni etabımız, ihracatımızdaki katma değeri uçuracak” dedi.

İNOVATİF SEKTÖRLERE MÜJDE: ‘AR-GE ETABI’NA GERİ SAYIM

Salihli OSB Müdürü Çağrı Duygu, 2’nci etap arsa tahsisleri için geriye sayımın başladığını müjdeledi. OSB’nin yeni etabını inovatif ürün üreten firmalarla donatacaklarını dile getiren Duygu; “Yeni etabımız, ihracatımızdaki katma değeri uçuracak” dedi.

30 Haziran 2016 Perşembe 09:15
İNOVATİF SEKTÖRLERE MÜJDE: ‘AR-GE ETABI’NA GERİ SAYIM


Kuruluş: 1998
2015 ihracatı: 150 milyon TL
Yetkili: OSB Müdürü Çağrı Duygu


“Önceliğimiz Ar-Ge”

1997 yılında kamulaştırma çalışmalarına başlanan ve projelerin tamamlanması ile 2002’de başlayan altyapı çalışmalarını 2005 yılı sonunda tamamlayan Salihli OSB’nin Sanayi Gazetesi’ne konuşan Müdürü Çağrı Duygu, Orta Doğu’dan ABD’ye, Türkî Cumhuriyetlerden Malezya’ya uzanan dış ticaret başarısıyla adından söz ettiren sanayi bölgesinin, 2017’de 2.etap arsa tahsislerine başlayacağı müjdesini verdi. Duygu; “Salihli OSB, 2. etap çalışmaları süresince inovatif ürün üreten ve Ar-Ge faaliyetlerine öncelik veren firmalara yer tahsisleri konusunda öncelik vereceğiz” açıklamalarına yer verdi.

Lokasyonda yıldız bölge

Salihli’ye 16 kilometre uzaklıkta bulunan Salihli OSB, Ankara E-96 karayoluna cepheli bir konumda. İzmir’e 112, Manisa’ya 88, Balıkesir’e 139, Uşak’a 104, İzmir Limanı’na 112, İzmir Adnan Menderes Hava Limanı’na 125 ve Ege Serbest Bölgesi’ne 130 kilometre uzaklıkta olan OSB, Antalya-İstanbul ve İzmir-Ankara yollarının kesiştiği kavşak noktasında bulunuyor.

“Sektörleri kucaklıyoruz”
“1.Etap OSB’miz, 58 tesis kapasitelidir. OSB’de yüzde 71 gıda, yüzde 7 gıda yan sanayi ve yüzde 22 oranında çeşitli sektörler yer almaktadır. Bölgede konserve çeşitleri, dondurulmuş gıda, alkol, süt ve süt ürünleri, evcil hayvan yemleri ve yem katkı maddeleri, yaş meyve-sebze işleme, kuru domates-biber salamura zeytin, turşu, unlu kaplama malzemeleri, tahin helva gibi ürünler ağırlıkta olup; bağlantı elemanları (vida, cıvata, somun) plastik ve ambalaj sanayi, hafif yapı elemanları, bebek gereçleri ve ortopedik gereçler imal edilmektedir.”

OSB’lerin artıları
“OSB içinde üretim yapmanın yatırımcılar için çok önemli avantajları var. OSB içinde faaliyet gösteren bir firma yatırım teşviklerinden OSB dışındaki bir tesise göre bir derece üstten faydalanabiliyor. Örneğin; Manisa ili Yatırım teşvik açısından 3.bölge teşviklerinden yararlanırken OSB’mize yatırım yapan bir yatırımcı 4. dereceden teşvik alabilmekte. OSB içinde olan bir firma elektrik, su ve doğalgaz gibi hizmetleri daha ucuza ve daha kaliteli alabiliyor. Güvenlik, altyapı, üstyapı ve yeşil alan imkanları da OSB’ler açısından vazgeçilmez özellikler. Bölgemizde atık su arıtma tesisimiz olduğu için ayrı bir arıtma tesisi yatırımına ihtiyaç duymamaktadır. Bu imkan özellikle gıda sektöründeki firmalar için çok değerlidir. OSB’ler sanayileşmenin düzenli olduğu yerler olduğu için çevresel etkileri kontrol edilebilir seviyededir. Sanayileşmenin çevre ve insan sağlığına olumsuz etkileri çok daha düşük düzeydedir. OSB’lerdeki ortak kullanım ve sosyal alanlar, çalışanlara daha fazla imkânlar sunmakta. Firmalar ve çalışanları, yaşayan birer şehir haline gelen bu bölgelerde her türlü ihtiyacını karşılayabilme imkânı bulabilmekte.”

İhracat ve pazar
Üretime geçen fabrikalarımız ürünlerini başta AB ülkeleri, ABD, Avustralya, Mısır, Türkî Cumhuriyetleri, Malezya ve Orta Doğu ülkeleri olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç etmektedir. 2015 yılı sonu itibari ile ihracat 150 milyon –TL, ithalat 25 milyon-TL civarındadır. Firmalarımız her geçen gün yurtdışı pazarlarını genişletmektedirler.

Yatırım tavsiyeleri
Salihli OSB, mevcut yapıda yaklaşık yüzde 80 oranında gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalardan oluşmaktadır. Firmalar, bölgedeki tarım ürünlerini işleyerek yurt içi ve yurt dışı piyasalara sunmaktadır. Tarım ürünlerinin işlenmesi esnasında katma değer yaratacak ve yapılacak Ar-Ge faaliyetleri sonucu ortaya çıkan ürünlerin ekonomiye ve bölgemize daha fazla fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Bu nedenle firmaları katma değerli ve yüksek kaliteli ürün üretmeleri konusunda teşvik ediyoruz. Bu yönde, bağlı bulunduğumuz TR33 kalkınma bölgesinden sorumlu Zafer Kalkınma Ajansı’nın da özel sektöre ciddi destekleri bulunmaktadır. Bölgemizdeki firmaları bu desteklerden yararlanmaları ve bu amaçla Ar-Ge projeleri hazırlamaları konusunda teşvik ediyoruz.

OSB içi eğitim
OSB içinde hem teknik işgücünün ihtiyacına yönelik hem de idari kadrolara yönelik kişisel gelişim eğitimlerinin organize edilmesini çok önemsiyoruz. Bu konuda eğitim organize etmek ve bölgemizdeki firmaların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Öncelikle firmalardan bu konudaki taleplerini toplayıp sonrasında ihtiyaca uygun eğitimler düzenlemeyi planlıyoruz. Firmalardan bu yönde ciddi talep olduğunu görüyoruz. Bölgemizde ciddi bir işsizlik sorunu varken firmaların işgücü açıkları olduğunu ve nitelikli işgücü bulamadıklarını ifade etmeleri, temelde bir yanlışlık olduğunu göstermektedir. Mevcut işgücü arzı, firmaların taleplerini karşılayacak nitelik ve özellikte değildir. Bu amaçla kalkınma ajansları, KOSGEB ve İŞKUR destekli eğitimler düzenlemek gerekmektedir. Özellikle eğitime verilecek desteklerin arttırılması ve en öncelikle de mesleki ve teknik eğitime önem verilmesi ile nitelikli teknik eleman açığının azalacağını düşünmekteyiz. Genç nüfusumuzu, eğitimli ve nitelikli işgücü haline getirerek daha sağlıklı sanayileşme atılımı gerçekleştirebiliriz.

Markalaşma ve 2023
2023 ihracat hedeflerine ulaşmak için yüksek teknolojiye sahip ve katma değerli ürünler üretilmesi gerekmektedir. Bunun için de bilimsel ve akademik çalışmaları sanayi ile entegre etmemiz ve Ar-Ge çalışmalarına önem vermemiz şarttır. Tüm sektörlerde katma değeri yüksek ürünler üretmek üzerine bir strateji izlememiz gerekmektedir. Yüksek katma değer ancak marka bilinirliği ile sağlanabilir. Dünyaca tanınmış Türk markalarının sayısının artması hedeflenmelidir. Fason üretimin toplam üretimdeki payı düşmelidir. Türk markaların dünyaca tanınırlığının arttırılabilmesi için pazarlama faaliyetlerine önem verilmeli ve bu amaçla önde gelen yurt dışı fuar organizasyonlarına daha çok Türk firmasının katılmasına olanak sağlanmalı ve destek olunmalıdır.

2’nci etap
Salihli OSB Müdürü Çağrı Duygu:
Salihli OSB 2’nci etap proje çalışmaları devam etmektedir. Yer seçimi, jeolojik - jeoteknik etüt çalışmaları ve hali hazır harita projeleri Bakanlıkça onaylandı. İlave-revizyon imar planları 22.03.2012 tarihinde Bakanlıkça uygun görüldü. Kamulaştırma için gerekli kamu yararı kararı 04.06.2012 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca alındı. 145 hektarlık ilave alanda 887 bin 525 metrekare sanayi parseli, yani 99 sanayi parsel bulunmakta. İlave-revizyon imar planları 07.01.2013 tarihinde Bakanlıkça onaylandı. Kamulaştırma ve altyapı proje çalışmaları devam ediyor. 2017 yılında 2’nci etap OSB’de arsa tahsislerine başlamayı planlıyoruz. 2. Etap çalışmaları süresince inovatif ürün üreten ve Ar-Ge faaliyetlerine öncelik veren firmalara bizler de yer tahsisleri konusunda öncelik vereceğiz. Bölgemizde gıda dışındaki sektörlerin de gelişmesine ve özellikle otomotiv, elektronik ve beyaz eşya yan sanayi gibi inovatif ürün ihtiyacını yoğun olan sektörlere öncelik vermeyi hedefliyoruz.

(Sanayi gazetesi, 323. sayı)


Son Güncelleme: 23.07.2016 09:02
Anahtar Kelimeler:
Çağrı DuyguSalihli OSB
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.