İnegöl Mobilya OSB’de fabrikaları TOKİ yapacak

Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’in girişimleri OSB’lere ve sanayicilere büyük kazanım sağladı. Türkiye’de ilk kez İnegöl Mobilya İhtisas OSB’de uygulanacak projeye göre; TOKİ’nin inşa edilecek sanayi tesisleri, uygun ödeme planlarıyla yatırımcılara tahsis edilecek.

İnegöl Mobilya OSB’de fabrikaları TOKİ yapacak

Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’in girişimleri OSB’lere ve sanayicilere büyük kazanım sağladı. Türkiye’de ilk kez İnegöl Mobilya İhtisas OSB’de uygulanacak projeye göre; TOKİ’nin inşa edilecek sanayi tesisleri, uygun ödeme planlarıyla yatırımcılara tahsis edilecek.

07 Ocak 2013 Pazartesi 10:20
İnegöl Mobilya OSB’de fabrikaları TOKİ yapacak
 OSB camiasında sık sık gündeme getirilen “TOKİ ev yapar gibi fabrika yapsın” talebi Bursa İnegöl Mobilya İhtisas OSB’de hayat buluyor. Bölgenin sanayici dostu Milletvekili Hüseyin Şahin’in öncülüğünde başlatılan çalışmalarda çok ciddi mesafe kat edildi. TOKİ ile yapılan ön anlaşma gereği İnegöl Mobilya İhtisas OSB’deki sanayi kuruluşları TOKİ yapacak. 220 milyon dolarlık projenin tutarını sanayiciler taksitle geri ödeyecek.Türkiye’de diğer OSB’lere model olmasına kesin gözüyle bakılan projenin detaylarını, sanayici dostu, Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’a anlattı. Şahin, Türkiye’de ilk kez İnegöl Mobilya İhtisas OSB’de uygulanacak projede fabrikaların logo mantığıyla inşa edileceğini ifade ederek, “Bu uygulama sanayicilerin sermaye sıkıntısına çözüm olacak” dedi.

Bursa Milletvekili Sanayici Hüseyin Şahin, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Şenol Aydın’a konuşan Şahin İnegöl’de kurulmasına öncülük ettiği Mobilya ve Ağaç İşleri İhtisas OSB’nin son durumu hakkında bilgiler verdi.

İnegöl Mobilya OSB’nin son durumu hakkın bilgi verir misiniz? 
İnegöl Mobilya ve Ağaç İşleri İhtisas OSB’nin temellerini 2007 yılında attık. Bölgenin büyüklüğü 6 bin 500 dönüm. Birinci etap olarak belirlediğimiz 4 bin dönümde planlamalar yapıldı. Bu alanda 85 sanayi parseli oluşturuldu. 10’ünün üzerinde fabrika inşaatları yükseliyor. Deneme üretimine başlayan firmalarımız var. Bölgemiz ihtisas olduğu için başka sektörlerde faaliyet gösteren firmalar bölgemizde yer almayacak. Ayrıca sektörde yer alsa dahi çevreyi kirleten firmalardan gelen taleplere de müteşebbis heyetimiz olumlu cevap vermiyor. Konum olarak da iyi bir yerdeyiz. Havaalanına 20, hızlı tren istasyonuna 15, otoyola 2 kilometre uzaklıktayız.

Yatırımcı bulmada sıkıntı yaşıyor musunuz?

Hayır, bölgenin öyle bir sorunu yok. Neredeyse parselleri tamamı tahsis edilmiş durumda. Tahsis edilemeyen 10 civarında sanayi parselimiz mevcut. Onları da rezerve alan olarak tutuyoruz. En küçük parsel 10 dönüm. Ağırlık olarak orta bölgede ölçekli firmalar faaliyet gösterecek.

Yüzde yüz doluluk oranına ulaştığınızda öngördüğünüz istihdam sayısı kaç bin?
Öngördüğümüz istihdam oranı 15 bin. Bölgedeki diğer OSB’lere oran İnegöl Mobilya İhtisas OSB,  daha düzenli, daha disiplinli, alt yapısı daha iyi oluşturulmuş bir bölge olacak. Kendine göre sosyal donatıları olan, yeşil alanı daha bol bir bölge olacak.

İnegöl Mobilya İhtisas OSB’nin bir başka özelliği daha var tabi: Fabrikaları TOKİ yapacak. Türkiye’deki il kez İnegöl Mobilya OSB’de uygulanacak olan TOKİ modelinin detaylarını aktarır mısınız?

Bölge sanayicilerimizin taleplerini topladık. Çok kapsalım inceleme ve araştırma yaptıktan sonra projelerimizi hazırlayıp TOKİ’ye müracaat ettik. Yaklaşık 220 milyon dolarlık projeyi TOKİ vasıtasıyla yapmak istediğimi ifade ettik. Sağ olsun gerek TOKİ başkanı, gerekse başkan yardımcılarımız bize teveccüh gösterdiler. Talebimize sıcak baktıklarını ifade ettiler. İnşallah çok kısa zamanda şekillendireceğiz. Sanayicilerimiz fabrikalarını vadeli yaptırma imkanına sahip olacaklar.

Türkiye’de ilk defa İnegöl Mobilya İhtisas OSB’de TOKİ konut yapar gibi fabrika yapıp sanayicilere teslim edecek, öyle mi?

Evet, Türkiye’de ilk defa bu model İnegöl Mobilya İhtisas OSB’de olacak.  TOKİ kendi kuruluş amaç ve kapsamlarını belirleyen yönetmelikte sanayi tesislerini de revize etmek, organize etmek gibi bir çalışma prensibi var. Buna uygun olarak çok ciddi bir hamle olacak ve hedefimizde o ki inşallah kısa sürede belirli bir noktaya gelirsek, 2 sene sonra bütün işletmeler aynı anda üretime geçecek.
İnegöl Mobilya İhtisas OSB’de bir tarafta bu yapılırken bir diğer tarafta da 100 KW’lik bir trafo indirme istasyonu kurduk. Sanayicilerimiz burada üretime başladıklarında düzenli filtreli kesintisiz ve sanayi bölgesinin indiriminden faydalanılacak bir enerjiden istifade etmiş olacaklar.

OSB yöneticilerinin,  sanayicilerin sermaye sıkıntısı çektiğini ifade ederek, TOKİ’nin konut yapar gibi sanayi tesisi inşa etmesi gerektiği yönünde taleplerde bulunmuştu. Bu talepler ilki sizlerin aracılığıyla gerçeklemiş olacak. Biraz daha detay verir misiniz?

Doğru. Ben zaten sanayici olarak sanayi işletmelerinin içinden geldiğim için, TSO başkanı olarak OSB’lerde bulunduğum için bu ihtiyacın farkındaydık. İşletme yatırımını yaparken kredi kullanımı varsa şayet işletme finansmanına ayıracakları krediden bir daralma oluyor hem de nakitlerinin hepsinin likit olarak yatırıma harcıyorlar, sonrasında makine, eleman, üretim hammadde kaynakları konusunda çok sıkıntı çekiyorlar.
TOKİ kuruluş felsefesine de uygun olarak sanayinin de gelişmesine böylelikle katkı sağlayacak. Çünkü şuanda araziler müteşebbis heyetinin üzerinde, yani tapular hiçbir şekilde sanayiye devredilmiş değil. Dolayısıyla TOKİ müteşebbis heyetinin üzerinde olan arazilere parselasyonu belli olan, x kişinin adına belli olan yere 10 bin metrekare yer yaptığında buranın tapusunu karşı tarafın ödeme vadesindeki hükümlülüğü bittikten sonra verecek ve işletmelerin üzerinde de bir yük oluşmamış olacak, yani taksit taksit ödemiş olacak.

İnegöl mobilyasıyla öne çıkan bir kent. Mobilya İhtisas OSB ile İnegöl’ün mobilya özelliği perçinlenmiş mi olacak?

Evet. Daha da zenginleşmiş olacak tabi. Bizim şuanda mobilya sektöründen sadece İnegöl’de yapmış olduğumuz ihracat 200 milyon dolarlar civarında. Bu sene hedefimiz bunu 1,5 katına çıkarmak. Tabi iç piyasada da çok ciddi bir bayileşme, arkadaşlarımızın satış ağı oluşturma, satış sonrası hizmetleri oluşturmakla ilgili, markalaşma ile ilgili çok ciddi yatırımları var. Bunu da devletimizin KOSGEB, TÜBİTAK ve diğer destekleyici kuruluşlar ile Sanayi Bakanlığı ve kalkınma ajansları vasıtasıyla destekleniyor.

Birçok OSB sizin gibi TOKİ ile fabrika inşası konusunda iş birliği yapmayı düşünüyor. Sanayinin içinden gelen bir milletvekili olarak bu OSB’lerimize öncü olur musunuz, yol gösterir misiniz?

Tabi ki, ancak şimdi değil.  Bizim projemizin bütün detayları tamamlanıp onaylandıktan sonra. Bu iş çok ciddi bir hazırlık istiyor. Biz bütün sanayicilerimizden görüş aldık. Talepleri nelerdir,  kaç metre kareye ihtiyaçları var veya bu metrekarelerde nasıl üretim yapacaklar bu üretimlerini için ne kadar yükseklik lazım, hepsini tek tek ettik. Parselasyon alanına göre yerleşimlerini hazırladık. Fabrikalar logo mantığıyla inşa edilecek. Firma istediği zaman üretim alanını büyütebilecek.
Bizim arzumuz ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda şekilleniyor. Beklentimiz o ki bugün yapılanların 5 sene sonra yetmemesi ama bugün maddi imkanlar ve ekonomik şartlar bunu gerektiriyor. Arkadaşlarımız bunu yapabiliyor. Büyücekler, ihracatları artacak, iç pazarda ekonomimizin kalkınmasına paralel olarak satışları artacak. Dolayısıyla bugün 5 bin metrekarelik alan yapabilen bir arkadaşımız 3 sene sonra bir 5 bin metrekare yer kapatmakla karşı karşıya kalacak. Bunun içinde bütün şeyler düşünüldü, alternatif planlar düşünüldü. Ayrıntısıyla düşünüldü ve her biri ayrı bir proje.

TOKİ modeliyle İnşa edilecek sanayi tesislerinin geri ödemesi nasıl yapılacak?
TOKİ’nin kaynağını kullanacağız. Yüzde 15 peşinat vermeyi teflik ettik. Geri kalanını da; tabi arzumuz 10 yıl ama, ben hem iktisatçı hem de plan bütçede bulunan bir milletvekili olarak ülkemizin ekonomik durumunu ve TOKİ’nin de içinde bulunduğu durumu bilerek arkadaşlarım 7 veya 10 yıl beklentisine rağmen 5 yılda rahatlıkla bunun geri dönüşümünü sağlayacaklarına inanıyorum. Allah nasip ederse, her şey istediğimiz gibi gider, arkadaşlarımızda 5 yıllık vadeyi kabul ederse, üretici arkadaşlarımda bu sene sonunda marşa basıp önce projelendirme ve ihaleye çıkış aşamalarıyla beraber 2014 sonunda fabrikaların tamamlanmasını hedefliyoruz. Böyle büyük bir kompleksi de Sayın Başbakanımızın, tabi o günkü statüsü ne olur onu bilemiyoruz ama uğurlu elleriyle açmasını da arzu ederiz. Çünkü kendiside biliyorsunuz Türkiye’nin sanayileşmesi ekonomik olarak büyümesi halkımızın refahının artması, ekonomisinin 10 basamak daha yukarı çıkmasını arzu ediyor. Bu da onun kilometre taşlarından biri olacak ve ben öyle tahmin ediyorum ki beklentim ve ümidimde o Sayın Başbakanımızın o gün ki statüsü ne olursa olsun böyle bir projeyi hizmete almaktan ve bize şeref vermekten haz ve mutluluk duyacaktır diye tahmin ediyorum.

İnegöl Mobilya İhtisas OSB olarak çok hızlı mesafe kat ediyorsunuz. Bu hızlı gidişin arkasındaki itici güç nedir?
Bu itici güç benim sanayici arkadaşlarım. Siz istediğiniz kadar enerjinizi ortaya koyun eğer sizi arkadan itekleyen bir güç yoksa olmuyor… Ben her gün görüşüyorum arkadaşlarımla. Bu projenin biran önce fiiliyata geçmesiyle alakalı çok ciddi talepleri var. Bu konuda da bende çok istekliyim. OSB kurmak, OSB ile ilgilenmek, temelde bir milletvekilinin vazifeleri içerisinde yer almıyor ama kamusal sorumluluk bilinciyle çalıştığımız için ve sanayiden de geldiğimizi için bu yapabileceğimiz en kolay işlerden biri. Açıkçası bana çok kolay ve zevkli gelen bir iş. Çünkü bütün sistemi, sistemin nasıl kurulduğunu, nasıl kurulması gerektiğini, OSB’nin ne demek olduğunu, insanlara sanayicilere sağlayacağı faydanın ne olduğunu çok iyi bilen birisiyim.Bizim de İnegöl OSB’de iki tane tesisimiz var. Biri 10 bin, biri 20 bin metrekare. Biz de mobilya ve ağaç sanayi üzerine çalışıyoruz. Yine mobilya tesisi üzerine ortaklıklarımız var. Ama temelde burada ana hedef sağlıklı sanayileşme ve çalışanların en sağlıklı şekilde en iyi ortamlarda çalışmasını sağlamak.  Bu binaları projelendirirken bunlara dikkat ettik. Üretimde optimizasyon diye bir ilke vardır. Firmalarımız optimizasyona geçmek zorundalar artık. Eğer optime etmezlerse ürünlerini rekabette geride kalacaklardır. Geride kalmamak için optimizasyona gidecekler, bu optimizasyon da sadece işverene değil çalışana da sağlıklı bir çalışma ortamı sağlayacaktır. 
Son Güncelleme: 07.01.2013 10:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.