banner250

İlk Öncü Örnek

Dilovası OSB, ıslah OSB’lere öncülük ederken yönetimdeki başarısı ile birçok OSB’ye de örnek oldu.

İlk Öncü Örnek

Dilovası OSB, ıslah OSB’lere öncülük ederken yönetimdeki başarısı ile birçok OSB’ye de örnek oldu.

23 Aralık 2013 Pazartesi 16:48
İlk Öncü Örnek  Dağınık haldeki sanayi kuruluşları üzerinden kurulan ilk OSB olan Dilovası OSB, ıslah OSB’lere öncülük ederken yönetimdeki başarısı ile birçok OSB’ye de örnek oldu.

  Sanayigazetesi.com.tr/Ali Örnek Ülkemizde dünyaya örnek gösterilen sanayileşme modeli olan OSB’lerin ülkemizde de önemli öncüleri ve örnekleri var. Bu OSB’ler gerek kuruluş biçimleri gerekse yönetim şekilleri ile kendilerini fark ettiriyor. Dilovası OSB’nin bu anlamda farklı bir yeri var OSB camiası içinde. Dilovası OSB’nin bugünkü konumu ve OSB’lerin güncel konularını Dilovası OSB Başkanı Mustafa Türker, Sanayi Gazetesi’ne değerlendirdi.

Türkiye’nin ilklerinden

  Dilovası OSB’nin Türkiye’nin ilklerinden bir tanesi olduğunu belirten Dilovası OSB Başkanı Mustafa Türker, “Mevcut sanayi tesisleri varken gerek sanayinin gerekse kentlerin düzensiz yapılaşmasını bir düzene sokarak engellemek amacı ile 1995 yılında ilk müracaatımızı yaptık. 7 yıl gibi uzun bir sürecin sonu kurulduk. Biz gerek yönetim gerek profesyonel kadromuz ve gerekse sanayicilerimiz ile yaptığımız iş birliği sonucunda adı son derece kirlilik ile anılan Dilovası’nı İstanbul’un çoğu bölgesinden daha temiz bir bölge hale getirdik. Bu OSB sanayicilerinin kendi kendini yönettiği zaman neler yapabileceğinin bir örneği oldu” dedi.

Islah OSB’lere model oldu

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Dilovası OSB örneğinden yola çıkarak 2011 yılında OSB’ler yasasına bir madde ekleyerek ıslah OSB’lerin kurulmasına olanak sağladığını belirten Türker, Dilovası OSB’nin kurulduğu süreçte bu şekilde 5 OSB’nin daha olduğunu hatırlattı.

Sanayici yönetiminin farkı

  Günümüzde OSB’lerin en önemli özelliğinin sanayicinin kendi kendini yönetmesi olduğunu belirten Türker, “OSB’lerin yönetiminde ve müteşebbis heyetlerinde devlet temsilcileri tabii var. Ancak karar mekanizması genelde yönetim kuruludur. Yönetim kurulu da, sanayi ve ticaret odaları tarafından kurulanlar hariç olmak üzere her OSB’de sanayici ağırlıklıdır. Biz yaptığımız icraatlardan dolayı hem devlete hem de sanayiciye hesap veriyoruz. Çünkü diğer türlü yönetildiğiniz zaman sanayicinin devlete hesap vermesi daha zor. Fakat bizim sanayicimiz son derece açık bir şekilde eleştirisini yapar ve kendisine göre hatalı bir şeyi ya da gerçekten hatalı bir konuyu yüzüne söyler ve düzeltilmesini ister. İşte bu iyi bir yönetim şeklidir” dedi.

Dağınık bölgelerde hizmet de zor

  Türkiye’nin birçok yerinde sanayinin dağınık olduğunu ve bu dağınıklıktan ötürü hizmetin de zor verildiğini belirten Mustafa Türker, “Çünkü her yaptığınız yere yol götüreceksiniz, su götüreceksiniz. Hâlbuki OSB şeklinde daha kurumsal bir yapıya kavuşulduğunda birçok hizmeti hem daha ucuz hem de daha sağlıklı verebiliyorsunuz. Bu şekilde sanayiciyi OSB avantajlarından daha fazla yararlandırtıyorsunuz” diye konuştu.

İlk 500’de 17 firma

  Dilovası OSB’nin karma bir OSB olduğunu belirtip demir çelik, makine ve kimya sanayinin ağırlıklı şekilde yer aldığını dile getiren Türker, “Türkiye’nin en büyük ilk 500 firmasından 17 tanesini bölgemizde ağırlıyoruz. İlk 100’de beş, ilk 50’de de iki firmamız var” dedi.

Planlı yönetimin etkisi

  4562 sayılı OSB yasasına dayanarak iyi bir yönetim gösterdiklerine ve örnek olduklarına inandıklarını belirten Türker şöyle devam etti: “Eğer planlı olmadığınız zaman -ki biz plansızlığı da gördük- demir çelik tesisinin hemen yanına devletten izin alarak bir akaryakıt tesisi kurulabiliyor. OSB olduğunuz zaman buna müsaade etmiyorsunuz fakat plansızlığın bu etkilerini düzeltmek işleri çok zorluyor. Bunlar Türkiye’de sıkça yaşanan sorunlardı fakat buna devlet izin veriyordu. Keza hiçbir sanayici tesislerini kaçak olarak kurmadı, hepsi izinli bir şekilde kuruldu. Şimdi düzenli bir şekle geldiğimizde bunlara müsaade şansımız yok. Hele boş bir alanı OSB’ye çevirdiğiniz zaman geçmişten aldığınız dersler var. Mevcut kanunlar yenilenmiş. Onlara göre hareket ederek çok daha iyi işler yaparsınız.

Son Güncelleme: 27.12.2013 17:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.