Her engeli uzlaşma aşar

Yalova Çiçekçilik OSB Bölge Müdürü Yeltuğ Gedik bölgesinde halen devam eden kamulaştırma çalışmalarında yüzde 62 oranına uzlaşma kültürü ile ulaştıklarını, kalan arazi için de kamulaştırmanın uzlaşmayla tamamlanacağına inandığını söyledi

Her engeli uzlaşma aşar

Yalova Çiçekçilik OSB Bölge Müdürü Yeltuğ Gedik bölgesinde halen devam eden kamulaştırma çalışmalarında yüzde 62 oranına uzlaşma kültürü ile ulaştıklarını, kalan arazi için de kamulaştırmanın uzlaşmayla tamamlanacağına inandığını söyledi

30 Mart 2013 Cumartesi 09:57
Her engeli  uzlaşma aşar  Ülkemizde 81 ilin 80’inde OSB’ler kuruldu ve kurulmaya devam ediyor. Düzenli, planlı, çevreye duyarlı bir sanayileşme üretimin her alanında kendisini fazlasıyla gösterirken farklı sektörlere yönelik çalışmalar da bir bir türemeye başladı. Ülkemizin en küçük illerinden biri olan Yalova’da da OSB’leşme her geçen gün daha da yaygınlaşırken çiçek üretiminin etkin olduğu bu ilimizde 2006 yılında Yalova Çiçekçilik OSB kuruldu. Bölge müdürlüğünü Yeltuğ Gedik’in sürdürdüğü Yalova Çiçekçilik OSB’de kamulaştırma işlemleri devam ediyor. Günümüz itibariyle yüzde 62 oranında kamulaştırmanın gerçekleştiği OSB’de Bölge Müdürü Yeltuğ Gedik’in öne çıkan özelliği ise, uzlaştırmacılığı olarak dikkat çekiyor.
1977 yılında Yalova’da dünyaya gelen Gedik, ilk öğrenimini Atatürk İlkokulu’nda, orta eğitimini Bursa Özel Baran Koleji’nde, liseyi Yalova Lisesi’nde tamamladıktan sonra 2000 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümünden mezun oldu. İş hayatına Bursa’da meslek dalında faaliyet gösteren bir firmanın yapı malzemeleri ve zemin test laboratuvarında zemin bölümü laboratuvar şefi olarak başladı. 9 yılın ardından memleketi Yalova’ya dönen Gedik her zaman ilgi duyduğu bir alan olan çiçekçilik sektörüne 2010 yılında Yalova Çiçekçilik T.D.İ OSB’deki görevine başlayarak adım attı.

 

-          Yalova Çiçekçilik OSB’nin bölgeye ve sektöre ne tür katkılarının olacağını öngörüyorsunuz?

 

 

-          Yalova’nın çiçekçilik sektöründeki potansiyeli üniversite yıllarımdan bu yana her zaman ilgimi çekmiş ancak bu konu ile ilgili bu güne kadar herhangi bir girişimde bulunma fırsatım olmamıştı. Sektörde üretim, ithalat ve ihracat konularının geleceğe yönelik olarak irdelenmesi gerekliliği; yapılacak girişimlerin düzenli ve organize olarak gerçekleştirilmesi açısından Yalova Çiçekçilik T.D.İ.O.S.B’nin bölgeye optimum düzeyde katkı sağlayacağı aşikardır. Düzenli bir üretim sahası kazandırılması, istihdamın artırılması, kaynakların optimum olarak israf edilmeden kullanılması, ileri teknolojilerin üretimde kullanılarak mevcut kapasitenin artırılması ve çevreye zararı olmayan bir sektör olması nedeniyle OSB bölgeye ve sektöre bambaşka bir vizyon katacaktır.

 

-          Yalova Çiçekçilik OSB’de kamulaştırma süreci nasıl işliyor?

 

 

-          Yalova Çiçekçilik T.D.İ.O.S.B’nin kurulacağı alanın çoğunluğu şahıs arazilerinden oluşması nedeniyle kamulaştırma süreci sancılı olmuştur. Görevde olduğum süre içerisinde kamulaştırma işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla yaklaşık 1050 dönüm arazinin sahipleri ile bizzat görüşerek gerekli uzlaşmaları sağladım. Bugün itibari ile gelinen noktada ise OSB kurulacak olan toplam alanın yüzde 62’sinin kamulaştırma işlemleri tamamlanmıştır.

 

-          Yalova Çiçekçilik OSB’nin sektöre ne tür katkıları olacaktır?

 

 

 

-          Yalova Çiçekçilik T.D.İ.O.S.B ile çiçekçilik sektöründe üretim kapasitesinin ve bölgede istihdamın artırılması, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, dağınık bir şekilde yapılan üretimin tek çatı altında toplu olarak yapılması, tüketicinin üreticiye daha kolay ulaşmasının sağlanması amaçlanmaktadır. Yerel ve küçük ölçekli üreticilerin tüketici pazarına direk ulaşmasının sağlanması ile üreticinin pazardaki payı artırılacaktır.

 

-          Bölge üreticileri birlikte üretme kültürüne hazırlıklı mı. Bu kültür şimdiden oluştu mu?

 

-          Evet hazır olduklarını düşünüyorum. Yalova’da çiçekçilik sektöründe birlikteliğin ve sektörel dayanışmanın yapı taşlarından Garden A.Ş bu konuda örnek olarak gösterilebilir.

 

-          Yalova Çiftlikköylüler’in genelinin ve Çiftlikköy idarecilerinin OSB’ye bakış açısı nedir?

 

-          Çiftlikköy’deki kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ve halkın bu konuda negatif bir düşüncesi olmamıştır. Aksine teşvik edici ve girişimlerimizi destekleyici ifadelerle her daim yanımızda bulunmuşlardır.

 

-          Kamulaştırma çalışmalarında yüzde 62 orana ulaşıldığını belirttiniz. Arsa sahiplerinin tek itiraz noktası bedel fiyatları mı, farklı tepkiler de var mı?

 

-          Geriye kalan alanın kamulaştırma sürecinde taşınmazların bölgede yapımı başlanan Körfez geçiş köprüsünün arazi fiyatlarını geçmiş yıllara göre daha fazla yükselmesine neden olması OSB’nin faaliyete geçmesi yönünden bir handikap olarak karşımıza çıksa da mülk sahipleriyle uzlaşma konusunda ortak nokta bulunarak bu engelde en kısa sürede aşılacaktır.

Son Güncelleme: 30.03.2013 09:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.