“Hedefe bu iş birliğiyle ulaşırız”

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye’nin 2023 yılı hedefine ve idealine ulaşmada anahtarın üniversite sanayi işbirliği olduğunu söyledi.

“Hedefe bu iş birliğiyle ulaşırız”

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye’nin 2023 yılı hedefine ve idealine ulaşmada anahtarın üniversite sanayi işbirliği olduğunu söyledi.

28 Ocak 2013 Pazartesi 08:56
“Hedefe bu iş birliğiyle ulaşırız”
 

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘‘Üniversite-Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı’’ Ankara Sanayi Odası 1. OSB’de gerçekleşti. Toplantının açılışında konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, üniversite sanayi işbirliğinin kuvvetlenmesiyle zaman, emek ve kaynak israfının önüne geçileceğini söyledi. Özdebir, "Eğer bizim, dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmek gibi bir hedefimiz varsa, sanayi devi olan, bilgi üreten, teknoloji ihraç eden bir ülke olma idealimiz varsa, üniversite sanayi işbirliği bu işin anahtarıdır, olmazsa olmazıdır ve önümüzdeki en önemli somut projedir” dedi.

Sağlıklı zemine oturtulmalı
Başarının ilk şartının kaynakların doğru şekilde kullanılmasından geçtiğine dikkat çeken Özdebir, “Bizim bugüne kadar en büyük handikabımız, kaynaklarımızı israf etmemizdi. Özellikle zaman ve emek israfı, enerjimizi verimsiz kullanmamızın temel nedeni oldu. Üniversite sanayi işbirliğinin kuvvetlenmesi ve sağlıklı bir zemine oturması, zaman, emek ve kaynak israfını engelleyecektir" diye konuştu. İleri teknoloji gerektiren ürünlerin ihracat içindeki payının düşük olduğunu ve imalat sanayi ihracatının önemli bir bölümünün işlenmiş ara malı ithalatı ile yapıldığını anlatan Özdebir, bu durumun üniversite sanayi işbirliği konusunda çok gerilerde kalındığının göstergesi olduğunu ifade etti.

Ar-ge payı yüzde 1’in altında
Bir ülkedeki sanayinin kendi teknolojisini kendisi üretebiliyorsa küreselleşen dünyada varlığını sürdürebilme şansının o ölçüde yüksek olacağını belirten Özdebir, “Harcanan paranın makine ve tesislere harcanandan defalarca fazla kazanç getirdiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenledir ki, gelişmiş ülkeler milli gelirlerinin yüzde 2'si kadar bir payı Ar-Ge'ye ayırmaktadır. Bizdeyse bu oran yüzde 1'in altındadır. Oysa küreselleşen dünyada rekabet gücünü belirleyen en temel faktör, Ar-Ge ve inovasyon kaynaklı yüksek ve sürdürülebilir verimlilik artışıdır” diye konuştu.

Üniversitelere kaynak
Özdebir, üniversite sanayi işbirliğinin, sadece yeni ürünlerin ortaya çıkması için değil, mevcut ürünlerin daha kaliteli, daha standart üretilebilmesi ve üretim sistemlerinde verimliliğin en yüksek düzeye çıkması için de gerekli olduğunu ifade etti. Bu işbirliğinin artırılmasının, sadece sanayideki katma değeri artırmayacağını,  üniversitelere de ciddi bir kaynak sağlayacağını dile getiren Özdebir, ASO olarak, kümelenme ve üniversite sanayi işbirliği alanında büyük bir gayret içinde olduklarını ve bu konuda her türlü katkıyı sağlamaya devam edeceklerini bildirdi.
Son Güncelleme: 28.01.2013 09:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.