Hasanağa OSB 44 hektar büyüyecek

Bursa Valiliği’ne geçen yıl yapılan başvurunun ardından Hasanağa OSB’nin genişlemesine dair ilk adım atıldı. Çalışmalar tamamlandığında Hasanağa OSB, 44,4 hektar daha büyüyecek.

Hasanağa OSB 44 hektar büyüyecek

Bursa Valiliği’ne geçen yıl yapılan başvurunun ardından Hasanağa OSB’nin genişlemesine dair ilk adım atıldı. Çalışmalar tamamlandığında Hasanağa OSB, 44,4 hektar daha büyüyecek.

29 Temmuz 2013 Pazartesi 13:35
Hasanağa OSB 44 hektar büyüyecek


    Hasanağa OSB’ye Islah OSB düzenlemesi kapsamında Karsan Otomotiv, Delphi Bursa Fabrikası ve Cansan Alüminyum'un dahil olması konusunda önemli bir süreç 18 Temmuz’da başladı. Yer seçim komisyonu, Hasanağa OSB’de toplanarak çalışmaların startını verdi. İki ay içinde tamamlanması beklenen süreç sonunda, HOSAB alan olarak 44,4 hektar daha büyüyecek. Bursa'da 9 Islah OSB başvuru dosyası içinde yer seçim komisyonu sürecine gelen ilk dosya Hasanağa OSB dosyası oldu.
Yer seçim komisyonu, Hasanağa OSB’de toplanarak çalışmaların startını verdi. İki ay içinde tamamlanması beklenen süreç sonunda, HOSAB alan olarak 44,4 hektar daha büyüyecek. Bursa'da 9 Islah OSB başvuru dosyası içinde yer seçim komisyonu sürecine gelen ilk dosya Hasanağa OSB dosyası oldu.

Başvuru geçen yıl yapılmıştı
Hasanağa OSB yönetimi, geçtiğimiz yıl sınırları kıyısındaki Karsan, Delphi ve Cansan Alüminyum firmalarının OSB sınırları içerisine dahil olması ile ilgili başvurusunu Islah OSB düzenlemesi kapsamında Bursa Valiliği'ne yapmıştı. Valilikteki inceleme ve ıslah komisyonu süreçlerinin ardından dosya Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na gönderildi. Bakanlık incelemesinin ardından Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü 19 Haziran 2013 tarih ve 2201 sayılı dağıtım yazısı ile oluşturulan yer seçimi komisyonunu 18 Temmuz 2013 tarihinde Hasanağa OSB'de toplantıya çağırdı. Yer seçim komisyonuna davet edilen 12 kurum ve kuruluşun 9'undan 17 kişi katıldı.


Rapor hazırlandı
 Komisyon toplantısına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve Bursa İl Özel İdaresi temsilcileri katılmadı. Toplantıda ayrıca Hasanağa OSB Başkanı Ahmet Sezgi Erceiş, Başkanvekili Ömer Faruk Korun, yönetim kurulu üyesi Erkan Pancaroğlu da yer aldı. Komisyon üyeleri toplantının ardından Karsan, Delphi ve Cansan Alüminyum ile Hasanağa OSB içine katılması planlanan parsellerde yerinde inceleme yaptı ve görüşlerini yazılı olarak sundu. Komisyon, bu görüşlerle birlikte bir rapor hazırladı. Toplantıya katılmayan veya bir ay içinde görüş bildirmeyen kurumların görüşü olumlu sayılacak. Hasanağa OSB sınırları içine dahil edilmesi planlanan alanların toplam büyüklüğü 44,4 hektar alan kaplıyor. Süreç tamamlandığında hali hazırda 111 hektar olan Hasanağa OSB’nin toplam büyüklüğü 155,4 hektara ulaşacak.


“Sanayici OSB olmanın 
farkını görmeye başladı”
Hasanağa OSB Ahmet Sezgi Erceiş, komisyon toplantısı sonrası yaptığı değerlendirmede, Hasanağa OSB’nin büyüme ve gelişmesi için tarihi bir günün geride kaldığını söyledi. Erceiş, "Bu süreç birkaç ay içinde tamamlandığında daha güçlü bir Hasanağa OSB ortaya çıkacaktır. Biz özellikle 2008 yılından itibaren bölgede önemli alt yapı yatırımları yaptık. Atık su arıtma, su temini ve altyapısı, elektrik dağıtım lisansı, doğalgaz temini, yolların yapılması vb. yatırımlar hayata geçtikçe bölgemizdeki doluluk oranı arttı. Sanayici, bölgeye yatırım yapmaya, OSB olmanın farkını görmeye başladı. Bundan sonra bu süreç daha hızlı gelişecek ve her zaman iddia ettiğimiz gibi Hasanağa OSB, Bursa'nın en hızlı gelişen bölgesi olmaya önümüzdeki birkaç yıl içinde devam edecek, nihayetinde de katılımcılarına en iyi hizmeti, en uygun fiyatla temin eden, sanayi için en elverişli sanayi alanlarından birisi haline gelecektir" diye konuştu.


Son Güncelleme: 29.07.2013 13:40
Anahtar Kelimeler:
ıslah OsbHasanağa OSB
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.