Güzeller OSB, model oldu

Gebze Güzeller OSB, “Enerji Tasarrrufu ve Verimliliği Projesi”ni hayata geçirerek enerji tüketiminde yüzde 80 tasarruf sağlarken GGOSB Başkanı Adem Ceylan krediyle kurulan sistemin maliyetini çıkarttığını söyledi.

Güzeller OSB, model oldu

Gebze Güzeller OSB, “Enerji Tasarrrufu ve Verimliliği Projesi”ni hayata geçirerek enerji tüketiminde yüzde 80 tasarruf sağlarken GGOSB Başkanı Adem Ceylan krediyle kurulan sistemin maliyetini çıkarttığını söyledi.

14 Kasım 2012 Çarşamba 10:13
Güzeller OSB, model oldu


  Sanayi kenti Gebze’de kurulu bulunan Adem Ceylan başkanlığındaki Güzeller OSB; öncüsü olarak startını verdiği “Enerji Tasarrufu ve Verimliliği Projesi” ile yüzde 80 tasarruf sağlayarak, 17 OSB’ye daha örnek oldu. Toplam maliyeti 1 buçuk milyon dolar olan Enerji Tasarrufu ve Verimliliği Projesi’nin gideri Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı’ndan (TURSEFF) alınan kredi ile karşılandı. Projenin Türkiye’deki ilk uygulayıcısı Gebze Güzeller OSB Başkanı Adem Ceylan kendi kendini fi nanse eden proje çerçevesinde projenin mimarları CTF-CIF ve EBRD yetkililerini Güzeller OSB’de ağırladı. 20’yi aşkın ülkeden yaklaşık 50 kişilik heyete Güzeller OSB’nin tanıtımı yapılıp proje kapsamındaki çalışmalar aktarıldı.

YÜZDE 80 TASARRUF SAĞLIYOR

Güzeller OSB Başkanı Adem Ceylan, Türkiye’de enerjinin yüzde 50’sinin OSB’lerde kullanıldığını, hazırlanan proje ile yüzde 80 enerji tasarrufu sağlandığını söyledi. Sanayi Gazetesi Muhabiri Ali Örnek’e konuşan Ceylan, proje kapsamında sokaklarda LED aydınlatma yapıldığın, kuru tip trafoya geçilerek scada sistemi kurulduğunu belirterek sağlanan tasarrufl a 3 yıl içinde kredinin geri ödemesinin yapılmakta olduğunu söyledi. Ceylan, TURSEFF kapsamında kullanılan bir buçuk milyon dolar kredinin uygun faiz oranıyla alındığını ve kredinin bir yılı geri ödemesiz 5 yıl içinde ödeneceğini kaydetti. Ceylan, “Biz bu projeye başlarken enerji verimliliği ile ilgili ülkemize ne katkı sağlayabiliriz başka neler yapabiliriz diye çalıştık. Bugüne kadar olan süreçte projelerimizi ülkemizin yarınlarına katkı sağlayacak şekilde yönlendirdik. Bu projemizde de yüzde 80 tasarruf sağlıyoruz. Kısaca proje kendi ödeneğini kendi çıkarıyor. Bize hiçbir masraf yapmadan artı getiriyor” dedi.

OSB’LER ELLERİNİ ÇABUK TUTMALI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın enerji tasarrufu konusundaki bir konuşmasını hatırlatan Başkan Ceylan, tasarruf edilen enerjinin, temin edilenden daha kolay ve daha ucuz bir enerji kaynağı olduğunu dile getirdi. Ceylan, “Bu projelerin kredilendirilmesini destekleyen CTF-CIF ve EBRD kanalıyla ülkemizde kullanılmak üzere aktarılan 600 milyon Euro’nun sadece 200 milyonluk dilimi kullanıldı. Bu projenin ikinci aşamasında ise fabrikalarımızda kullanılan motorların rehabilite edilmesi yer alıyor. OSB’lerimizde yaklaşık tüketimin yüzde 70’ini oluşturan motorların rehabilite edilmesi halinde dahi 15 milyar kilovat saatlik bir enerji tasarrufundan bahsediyoruz. Bu projenin desteklenmesi gerekiyor. Çünkü somut sonuçlarını her an alabiliyoruz. Kendini 9 ayda; 1.5-2 yılda amorti eden projeler var. Bunların finansmanını kamu vermiyor. Özel sektör de vermiyor. Projenin kendisi bunu karşılıyor” dedi.

Türkiye’ye1 milyar Euro Destek

Güzeller OSB’nin öncülüğünü yaparak enerji tasarrufuna başladığı “Enerji Tasarrufu ve Verimliliği Projesi” hakkında kısa bir konuşma yapan EBRD’nin Operasyonel Politikalar Başkan Yardımcısı Hans Peter Lankes, “Faaliyette bulunduğumuz ülkelerdeki sürdürülebilir enerji projelerine 1 milyar Euro’su Türkiye’ye olmak üzere 10 milyar Eurol’luk yatırım yaptık. Bunu dünyanın yararına olduğu için yapıyoruz ancak bu aynı zamanda iş ve büyüme için de faydalı”, dedi. Türkiye, hali hazırda 2020 yılına kadar yenilenebilir enerji kapasitesini iki katına çıkarma hedefi ne ulaşmasına katkıda bulunacak olan 250 milyon dolarlık CIF Temiz Teknoloji Fonu (TTF) fi nansmanı kullanıyor. Türkiye’nin CTF yatırım planının, daha fazla yenilenebilir enerji verimliliğini ekonomiye entegre etmesini kolaylaştırmak amacıyla enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve akıllı şebeke yükseltmelerine yönelik yatırımlarda ilave 2.25 milyar dolarlık bir destek alması bekleniyor. CIF programları iklim değişikliği ve kalkınma arasındaki bağların derinleşen küresel anlayışa katkıda bulunmaları amacıyla 400’den fazla hükümet temsilcisi, sivil toplum, yerel halk, özel sektör, çok tarafl ı kalkınma bankaları ve BM ajanslarını biraraya getirmiştir.




Son Güncelleme: 15.11.2012 09:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.