GÜNDEMİMİZ YENİDEN SANAYİLEŞME VE BÜYÜME OLMALI

Üretmenin birinci prensip olduğunu dile getiren Eskişehir OSB Başkanı Savaş Özaydemir, yüzde 15 yüksek teknolojili üretim yapan Eskişehir’in havacılık ve raylı sistemlerde şehrin toplam ihracatının 400 milyon dolar olduğunun bilgisi verdi.

GÜNDEMİMİZ YENİDEN SANAYİLEŞME VE BÜYÜME OLMALI

Üretmenin birinci prensip olduğunu dile getiren Eskişehir OSB Başkanı Savaş Özaydemir, yüzde 15 yüksek teknolojili üretim yapan Eskişehir’in havacılık ve raylı sistemlerde şehrin toplam ihracatının 400 milyon dolar olduğunun bilgisi verdi.

10 Şubat 2016 Çarşamba 08:49
GÜNDEMİMİZ YENİDEN SANAYİLEŞME VE BÜYÜME OLMALI
 


Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde, dünyanın ve ülkemizin gündemi baş döndürücü bir şekilde değişmekte. Bu değişen gündem içerisinde hiç şüphesiz, yoğun bir atmosfer içerisinde geçen 2 seçim, ne yazık ki kent sokaklarına kadar inen terör olayları, 17 ve 25 Aralık sonrasında şekillenen yeni gelişmeler, Suriyeli mülteci akınları ve son olarak da Rusya ile yaşadığımız gelişmeler ön plana çıkmakta.


Dünyanın 2015 yılında yaşanan birçok sorunla birlikte, özellikle ekonomik büyüme anlamında durağan bir dönemde olduğunu görmekteyiz. Çin ve gelişmekte olan ekonomilerde yaşanan yetersiz büyüme ve dış finansman sorunları zayıf büyüme rakamlarına neden olmakta. Diğer yandan da gelişen ülkelerin para birimlerinde yaşanan değer kayıpları belirsizliği arttırmaktadır.Türkiye’yi de içine alarak resme baktığımızda artık pek çok küresel sorunla yüzleşmek zorunda olduğumuzu görüyoruz. Yine ülkemizin gelişmiş 20 ekonomi içerisinde yer alan küresel aktör olduğu gerçeğinden hareketle, rakamlarda söylemektedir ki, son 5 ya da 6 yıldır küresel büyümede ne yazık ki arzuladığımız istikrarı yakalayamıyoruz.Ancak şunu da söylemek gerekir: Ülkemizde alınan bazı tedbirlerle, küresel olumsuzlukların yurtiçi ekonominiz üzerindeki etkisi bir miktar sınırlı kaldı. Bu yılın 3. çeyreğinde zayıf bir başlangıç yapan sanayi üretimi Ağustos ayında takvim etkisinden arındırılmış verilere göre yıllık bazda yüzde 7,2 oranında yükselerek beklentileri aştı. Böylece, yurt içinde sanayi üretimi Ocak 2014’ten bu yana en güçlü performansını geçtiğimiz günlerde ortaya koydu. Eylül’de ihracat yıllık bazda yüzde 14,2 azalırken, ithalat yüzde 25,2 düşüş kaydetti.  Böylece, dış ticaret açığı Eylül’de yıllık bazda yüzde 46,6 oranında azaldı. Buradan hareketle Rusya ile yaşadığımız sorun sonrası ihracatımızda bir miktar daha düşme gözlemlenecektir.Yeni anayasa gerekmekte


İş dünyası olarak yıllardır bir maddenin altını sürekli çizmekteyiz. O da ekonominin her şeye rağmen yeniden birinci gündem maddesi haline gelmesidir. Eğer 500 milyar dolar ihracat hedefimiz varsa, 2023 hedefleri üzerine yoğunlaşmışsak bunun temeli hızla gelişmesi sağlanacak sanayimiz ile olacaktır.Bu yolda ilerlerken 2016 yılı ve sonrası içinde bazı önerilerimiz ve beklentilerimiz olmaktadır. Bunların başında elbette yeni bir anayasanın gerekliliğidir. Çünkü hangi reformu, hangi iyileştirmeyi hangi düzenlemeyi yaparsanız yapın işin rengini de şeklini de anayasa teşkil etmekte. Mevcut anayasa değiştirilmezse yapılacak reformlar kısıtlı kalacaktır. 

Bunun yanında vergi ve yargı reformları ile asgari ücret düzenlemesi, eğitim, teşvik mevzuatı, dış ticaret, bürokrasi, istihdam ile enerji fiyatları konusundaki bazı düzenlemelere ilişkin taleplerimiz bulunmaktadır.Büyük görevlerimiz var

Bugün geldiğimiz noktada, 2016-2023 hedeflerine baktığımız zaman, arabamızı, uçağımızı, trenimizi yapmamız gerekir derken, Eskişehir’e çok büyük görevler düşmekte.  Eskişehir sahip olduğu sanayi altyapısı ve tecrübe ile dizel ve dizel-elektrik lokomotifler, uçak, kamyon ve gemi motorları üretebilen bir merkezdir ve hedeflerimiz de büyüktür.Uçak yapmak da, hızlı tren yapmak da Eskişehir’e düşen bir görevdir. Bu konuda hem Odamız kurduğu kümelerle, hem Anadolu Üniversitesi kurduğu merkezlerle çalışmalar yapmaktadır. Bu kapsamda Üniversitemiz tarafından Mükemmeliyet Merkezleri hızla kuruluyor. Büyük yatırım ve özveri ile kurulan Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi URAYSİM ile Havacılık Mükemmeliyet Merkezini bu noktada çok önemsiyor ve destekliyoruz.İhracatımız artmakta

Uzun yıllardır üretim ve ihracatla büyüyen Eskişehir, yüksek teknoloji ihracatında da ülkemizin örnek illerinden biridir. Bugün toplam ihracatımızın yüzde 15’i yüksek teknoloji sanayi ürünlerinden oluşmaktadır. Havacılık ve raylı sistemlerde şehrimizin toplam ihracatı 400 milyon dolar seviyelerindedir.

Bu rakamı arttırmak için Eskişehir Sanayi Odası olarak havacılık ve raylı sistemlerin gelişimi adına çok önemli projelere imza atıyoruz. Bugün Eskişehir OSB içerisinde kurmuş olduğumuz merkez, barındırdığı CNC, Otomasyon, Kaynak Teknolojileri, Hızlı Prototipleme, Robot, CMM Ölçüm, Tahribatlı ve Tahribatsız Muayene eğitim üniteleriyle ülkemizin yegâne tesislerinden biri durumundadır.Ulusal ve Avrupa Birliği hibe programlarından faydalanarak gerçekleştirdiğimiz projelerle sektörlerde kapasite oluşturma ve Eskişehir’in potansiyellerinin tanıtılması adına önemli faaliyetler gerçekleştiriyoruz. 


Son Güncelleme: 10.02.2016 08:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.