GOSB’da huzuru sağladık

Nuhoğlu, “Biz seçildiğimiz zaman GOSB yönetimi ile sanayici arasında anlamsız tartışmalar vardı. Bunları profesyonel yönetim kadromuz ile bitirdik ve sürdürülebilir bir zemine oturtmayı başardık. GOSB’da şuan huzur hakim” dedi.

GOSB’da huzuru sağladık

Nuhoğlu, “Biz seçildiğimiz zaman GOSB yönetimi ile sanayici arasında anlamsız tartışmalar vardı. Bunları profesyonel yönetim kadromuz ile bitirdik ve sürdürülebilir bir zemine oturtmayı başardık. GOSB’da şuan huzur hakim” dedi.

26 Mart 2012 Pazartesi 16:03
GOSB’da huzuru sağladık

Gebze OSB Yönetim Kurulu Başkanı Başar Nuhoğlu Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. GOSB’un genel kurul sürecindeki durumunu aktaran Nuhoğlu faaliyetler ve projelerden de haberler aktardı. Nuhoğlu ‘yeni dönemde başkan adayı olacak mısınız?’ sorusunu ise “Bu gün için olmayı düşünmüyorum. Yeniden yapılanmanın sürdürebilir zemine fiilen oturtulması önceliğim. Ama GOSB katılımcılarının talebi oluşursa kararımı o zaman yeniden değerlendirebilirim” şeklinde cevapladı. GOSB’daki birçok çalışmadan da söz eden Nuhoğlu, projeler hakkında da bilgiler verdi. İşte Nuhoğlu ile yaptığımız o röportaj…

Sayın Başkan, Gebze OSB ne zaman genel kurul yapacak?
Biz bakanlık iznini aldıktan sonra 6 ay içinde genel kurula gitmek zorundayız. Genel kurulda verilecek karar müteşebbis heyetin devamına ya da müteşebbis heyetin sonlandırılmasına dâir olacaktır. Bu karardan sonra hazırlamış olduğumuz yeni tüzüğümüzü genel kurulun tasvip ine sunacağız. Genel kurul bu yeni tüzüğü tasvip ederse tüzük gereği öngörülen yapılaşmanın oluşmasına geçilecek. Genel kurul üyeleri bu yapılaşmanın seçim süreçleri için yeni bir süre öngörebilir.  Bu çerçevede Genel Kurul , tüzük gereği olan organları oluşturmak amacı ile ön çalışma yapılabilmesi için belirli bir süre sonra  olağan üstü genel kurul için karar alabilir..

Tüzük çalışması ne aşamada?
Tüzüğün nasıl olması yönünde birçok platform oluşturduk. Bu platformlarda oluşan öneriler topladıktan sonra genel kurulun tasvibine sunulacak.

İlk Genel Kurul ne zaman olur?
Bizim amacımız GOSB’a sağlam temeller atmak. Bunun için elimizdeki zaman dilimini dikkatli kullanıyoruz. Henüz kesinleşmemiş tüzüğün organlarını aynı genel kurulda oluşturmak imkânsız görülüyor. O yüzden Mayıs sonu ya da Haziran başında tüzük onayını katılımcıya sunmak için genel kurul yapacağız. Orada bu yeni tüzüğe göre oluşacak organları seçmek için ek bir süreç talep edeceğiz. Genel Kurul karar verirse, kabul edilen tüzük çerçevesinde GOSB’un yeni yönetimi yaz tatili bitimi 10. ay da görev başında olacaktır.

ÇOĞUNLUK ” ÜST KURULU”  DİYOR

Tüzüğün içeriği nasıl olacak? Yeni organ oluşumu neler?

Yaptığımız tüm çalışmalar Yeni Türk Ticaret Kanununun emredici hükümleri çerçevesinde yapılmaktadır. Şimdiye kadar hep üst kuruldan bahsettik. Bu konuda GOSB’da birçok platformda bu konu tartışılıyor. Henüz net bir şey ortada yok. Arkadaşlarımız çeşitli görüşler ileri sürüyorlar. Amacımız tüm katılımcıların üzerinde konsensüs oluşturabileceği bir tüzük hazırlamak. Genel düşünce bir “üst kurulun” oluşması. Sanayicilerimiz ihalelerin, büyük projelerin mutlaka genel kurulda oluşturulacak üst Kurulun kontrolü altında olması görüşündedir. Yeni Tüzük oluşturulurken üzerinde en çok durulan bir diğer konu denetim.  Denetim hem içsel hem dışsal olarak iki alanda yapılacak. Zaten kanunun emredici hükümleri içerisinde bu işleri yapmak zorundayız.

Üst kurulda kimler yer alacak peki?
Tüm katılımcıları ağırlıklı olarak temsil edecek bir üst kurul oluşturmak istiyoruz. Belirli bir grubun, belirli bir düşüncenin, belirli bir arkadaş grubunun birbirine kendini daha yakın hissedenlerin değil, çoğulcu zihniyetin kabul edildiği ve tüm sanayicilerin temsil edildiği bir üst kurul için uğraşıyoruz. Bunun nasıl modelleneceği konusunda düşünceler var. Çarşaf liste olacağı konusunda düşünceler de mevcut. Ayrıcalıklı şirketler oluşturulmasını düşünenler vardır.  Üst kurulun listeler savaşı sonucunda oluşmasını katılımcılar istemiyor. Hedefimiz, tüm katılımcıların eşit düzeyde temsil edilebileceği bir model oluşturmak. Katılımcılar Yönetim Kurulunun oluşmasında ise mutlaka seçim yarışmasının olmasının gerekliliğine inanıyorlar.

Geçici dönemde devam etmeyi düşünüyor musunuz?
Evet, çünkü bu bir süreç. Bütün organların oluşturulması sonucunda bu süreci sonlandırmak gerekiyor. Bunu da en geç yaz sonu olarak düşünüyoruz.

Çok kritik bir soru? Tüzüğü geçirdiniz. Secim genel kurulunda esas yönetim için aday olacak mısınız?
Ben seçilirken genel kurul yaparak ayrılacağımı söylemiştim. Ve bunu yılbaşına kadar yapacağımı hesap ediyor idim. Elimizde olmayan bazı nedenlerle bu süre uzadı ve arkadaşlarımla konuştum. Bana dediler ki senin taahhüdün bölgeyi genel kurula götürmektir. O nedenle bu tür gecikmeler normaldir genel kurula gidene kadar bu işe devam edeceksin. O nedenle genel kurula kadar bu işi üstleneceğimi arkadaşlarıma söz verdim. Ve bu sözü tutuyorum. Sonrası için bugün bir planım yok.

KATILIMCIMIZ HUZUR İSTİYOR
GOSB sanayicisinin hak ettiği şey huzurlu hizmet anlayışıdır. Her yönetimin gerek seçilenlerin gerek profesyonellerin birinci görevi bu olmalıdır. Biz bunu çok büyük ölçüde sağladığımızı düşünüyoruz. Ümit ediyorum bizden sonra gelenler de bunu sürdürürler. Amaç huzursuzluğun alt yapı kaynaklarını kurutmaktır. Var gücümüzle buna uğraşıyoruz.

HASTANE İHALEYE ÇIKACAK


Şimdi birazda çalışmalardan bahsedelim. Mesela bölge de yapılması konuşulan bir hastane projesi de mevcut? Akıbeti nedir bu konunun?
Teknik bir şartname hazırlıyoruz. Bu teknik şartnameyi daha geniş bir kapsamda diğer hastanelerle görüşüp son şeklini vereceğiz. Konuyu bakanlıkla da görüştük kendileri de ilgi ile takip ediyorlar ve bu konuda gelişmeleri kendileriyle çek etmemizi istediler. Daha sonra tüm detayların bitmesi sonunda hastaneyi işletecek firma için ihaleye çıkacağız. Bu hastane OSB’lerin arasında ilk olacak. ‘Sanayi hastanesi’ olarak ihtisas bir konuma da sahip olacak.

Peki gümrük?
Gümrük alanımız çok önemli. Projenin çalışmaları devam ediyor. Sanayicinin ithalatı ve ihracatı fabrikasının hemen yanında yapmış olması ona ciddi anlamlarda bir maliyet düşüklüğü sağlar. Gümrük GOSB katılımcısının rekabet gücünü artırır. Hem hastane hem de gümrük projesini genel kurulda onaylattıktan sonra faaliyete alacağız.

AVM, ne olacak?
Artık biz ona AVM demiyoruz. İş merkezi diyoruz. Gümrük alanı ile beraber projelendiriyoruz. Gümrük ile beraber projelendirilecek çünkü burada gümrük olduğu zaman ciddi boyutta bürolara ihtiyaç olacak. Ticari işlem hacmi artacağı için çok yoğun yeni bankaların yer talebi var. Bütün bunları değerlendirdiğimiz zaman oradaki yapılanmayı yeni bir modelle daha efektif bir hale getirmemiz gerekir inancındayız.

TEMBELOVA’DA GEÇİKME OLACAK

Tembelova’da sıkıntı olduğu görülüyor. Çalışmalar yavaş ilerliyor gibi?
Tembelova iyisiyle kötüsüyle müdahale ettiğimiz bir olaydır.  Altyapı çalışmalarından dolayı bir gecikme var. Tahminimize göre sözleşme bitim sürecinden 6ay ile 8ay arasında bir gecikme olacak. Bunu bir şekilde telafi etme yolunu arıyoruz. Bu sene kış şartlarının ağır gitmesinin de etkisi var. Ancak çalışmalar devam ediyor. Tembel ova bölgesi sanayicisine bu yılkı kış şartlarının olumsuzluklarını bir kez daha yaşatmayacağız. Bu konuda kararlıyız.

CAMİ YAKINDA BAŞLAYACAK

Yine çok tartışmalı bir konu. Cami meselesi. Gebze OSB’ye cami yapılacak mı, yapılmayacak mı?
Caminin yerini tespit ettik. Caminin yeri TEM’in yanında olan yan yol üzerinde TOSB ile ortamızda olacak. Cami projesi gümrükle beraber çiziliyor. Gönüllülük esasına göre inşaatına devam edeceğiz. Herhangi bir zorlama olmayacak. Başladıktan sonra kısa zamanda biteceğini tahmin ediyoruz.

Sayın Nuhoğlu, GOSB’da kurumsal değişikliğe gittiniz, yeni istihdamlar söz konusu mu?
Biz seçildikten sonra kurumsallıkta değişimi yakalayabilmek için çok uzun süredir bizlerle beraber çalışan GOSB’a hizmet eden arkadaşlarımızdan yolumuzu ayırma gereğini duyduk bu çerçevede arkadaşlarımızdan ayrıldık. Ayrıca bazı hizmetlerimizi kendi içimizde değil, dışarıdan hizmet almayı tercih ettik. Şuan ki mevcut kadro sanayicimizde yeterinde hizmeti vermektedir. Hizmette herhangi bir aksama söz konusu değildir. Artık sanayici merkezli bir çalışma yapmaktayız. Bu nedenle sanayicinin problemleri çok hızlı bir şekilde çözülmektedir. Müdürlüğümüze personel almayı düşünmüyoruz.

Son olarak Başar Nuhoğlu kendi menfaati için her hangi bir işlem yaptı mı? Bir tapu söylentisi dolaşıyor?
Ben seçildikten sonra kendi adıma hiçbir imza atmış değilim bu süreç içinde herhangi bir tapuyu kendi üzerime yaptırmış da değilim. Herhangi bir imar izni almış değilim. Çünkü bunun için sanayiciye yapmayacağım diye söz vermiştim. Genel kurulda, her şeyin tamam olmasına rağmen önceki yönetimlerce onanmayan projelerim için genel kuruldan izin alacağım ve eğer devam edersem kendi adıma imzalarımı atacağım. Daha çok zarar görmeyi istemiyorum. 

Son Güncelleme: 15.08.2015 10:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.