Gerideyiz ama çok hızlıyız

1. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’ne değerlendiren TGBD Başkanı Mustafa İhsan Kızıltaş, Türkiye’nin bu konuda 50 yıl geriden başlamasına rağmen çok hızlı olduğunu ve aradaki farkın kapanacağına inandığını söyledi.

Gerideyiz ama çok hızlıyız

1. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’ne değerlendiren TGBD Başkanı Mustafa İhsan Kızıltaş, Türkiye’nin bu konuda 50 yıl geriden başlamasına rağmen çok hızlı olduğunu ve aradaki farkın kapanacağına inandığını söyledi.

14 Mayıs 2013 Salı 09:25
Gerideyiz ama çok hızlıyız


 Teknoloji geliştirme bölgeleri konusunda dünyanın 50 yıl gerisinden başlattığımız bir mücadele içinde girdik. Ülkemizde halen sayıları 49 olan TGB’lerden önemli bir kısmı ikinci 10 yıllarına girdi. Bu anlamda Mart ayında Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ortaklığında gerçekleşen 1. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi büyük önem taşıyordu. TGB’lerin bugüne kadar geldikleri aşamaları gösterip bundan sonra izleyeceği yola dair ipuçları veren zirveyi TGBD Başkanı Mustafa İhsan Kızıltaş ile konuştuk. Kızıltaş zirveye dair değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Bakanlığın desteği çok önemliydi”

Bizim için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın sürece destek vermesi çok önemliydi ve beklediğimiz katkıyı gördük. Bunu bakanlığımızın bir etkinliği haline getirdiler. Bundan çok mutluyuz. Bu katılıma da yansıdı. Zirvede yaptığım konuşmada da değindiğim gibi TGB’ler ülkemizde 2000 yılından sonra kurulmaya başladı. Dünyada ki birçok ülkeye baktığımızda temelleri bizden çok daha eski dönemlere uzanıyor. Amerika’da 1950’lere, Avrupa’da 1960’lara kadar gidiyor. Ve bu çalışmalar ışığında bu ülkelerde gelişmeleri görüyoruz. Bu anlamda TGB girişiminde, sanayide ilerlemede ve Ar-Ge kültürünün oluşturulmasında Türkiye’nin biraz geri kaldığını söyleyebiliriz. Ama bence kapatılmayacak fark yok.
“Sonuç vermeye başlayacağız”

Biz çok hızlı ilerliyoruz. Hızımız arayı kapatmak için önemli bir avantaj durumunda. 2010 yılına kadar geçen sürede ilk 10 yıl daha çok kurulması ile ilgili süreçte olduğumuzu düşünüyoruz. Şimdi ikinci 10 yıla giriyoruz ve artık sonuç vermeye başlayacağız. Bunu da bir şekilde göstermek istedik.” İlk 10 yılda nereye geldik, ikinci 10 yılda nereye gideceğiz?” sorularının cevaplarını anlatmak istedik. Bu etkinliğinde esas teması buydu. Bu çerçevede başlangıçta açılış konuşmaları vardı ama bizim için esas olan iki konu vardı.”


“Teknolojik sıçrama yapacağız”

2023’e gelmeden önce teknolojik sıçrama yapılabileceğini düşündüklerini aktaran Kızıltaş, “Bu hedef doğrultusunda TGB’ler çok önemli bir başarıya sahip olacak. Uluslar arası şirketlerin aramızdan çıkacağına yürekten inanıyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde yürütüyoruz. Ancak bunu gerçekleştirebilirsek ülke olarak dünyanın en başarılı 10 ekonomisinden biri olabileceğiz. 500 milyar dolarlık ihracat rakamlarına ulaşabileceğiz. Bunun sırrı da teknolojiden, teknoloji şirketlerinden geçiyor. Üniversite sanayi işbirliğinin olduğu, teknoloji şirketlerinin kurulup desteklendiği TGB’ler çok ciddi bir sıçrama yapacaktır diye düşünüyorum” dedi.

“Anadolu’nun her yerinden teknolojiler sergilendi”

Zirvede esas konulardan birinin TGB’lerin çalışmalarının anlatıldığı stantların yer aldığı salon olduğunu belirten Kızıltaş,  “Bu kadar kısa sürede bu kadar çok önemli teknolojinin gelişmiş olması bizi mutlu etti. Benim temelde gördüğüm buydu. Anadolu’nun her yerinden irili ufaklı birçok TGB’nin geliştirdiği teknolojiler vardı. Sensör teknolojilerinden havacılık ile ilgili simülasyonlara, bankacılık uygulamalarına kadar birçok önemli yazılım vardı. Diğer taraftan jet motorları ile ilgili projeler vardı. Elektronik haberleşme ile ilgili önemli donanım ve yazılımları görmek mutlu edici idi. Sağlık teknolojileri ile ilgili birçok çalışma vardı. Bunların ülkemizde geliştiriliyor olması bizce önemli, bunların yeteri kadar da bilindiğini düşünmüyoruz. Biz aslında kamuoyuna TGB’lerde neler yapıldığını da duyurmak istedik. Yapılan işleri anlatma ile ilgili sığ kaldığımızı düşünüyoruz. Bunu yıkmak için bu proje de vesile oldu. Sergi alanındaki teknolojileri gösterebilmek bizim için önemliydi. Bununla ilgili bir katalog hazırladık” dedi.

“Teknoloji yatırımcı zincirini başlattık”

Silikon Vadisi’nin olmasını sağlayan iyi fikirleri hem yatırım hem deneyimleriyle uluslar arası şirketlere çeviren teknoloji yatırımcısı zincirini de Türkiye’de başlattıklarını kaydeden Kızıltaş, “Programın öğleden sonraki yatırımcı - girişimci buluşmasını organize ederken düşüncemiz bu yöndeydi. Bu konuyu artık ülkemiz kamuoyunun önemli bir parçası haline getirmeyi istedik. Ve bunu başarabildiğimizi düşünüyoruz. Yatırımcılarda buna bir şekilde ilgi gösterdi. Girişimciler de aradığını buldu. Bakanlığımız bu konudan çok mutlu oldu. Bence önümüzdeki dönemde TGB’lere daha fazla odaklanacaklardır. TGB yönetimlerinin bir şekilde gündemlerine gelmiş oldu ve sonuçta büyük bir katılımla zirveyi tamamladık. Türkiye’deki TGB’lerin nereye geldiğini gösterdik ama esasında biz nereye gittiğimizin de yolunu tarif etmek istemiştik” dedi.

Son Güncelleme: 14.05.2013 09:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.