Genişleme sahasına 200 yeni yatırımcı

Afyonkarahisar OSB gerek coğrafi konumu gerekse sanayicilere sağladığı hizmetler ile yatırımcıların ilgi odağı oldu. Genişleme çalışmalarının sürdüğün Afyonkarahisar OSB’de 200 yatırımcı sürecin tamamlanmasını bekliyor.

Genişleme sahasına 200 yeni yatırımcı

Afyonkarahisar OSB gerek coğrafi konumu gerekse sanayicilere sağladığı hizmetler ile yatırımcıların ilgi odağı oldu. Genişleme çalışmalarının sürdüğün Afyonkarahisar OSB’de 200 yatırımcı sürecin tamamlanmasını bekliyor.

09 Aralık 2013 Pazartesi 15:59
Genişleme sahasına 200 yeni yatırımcı
 

    OSB’ler bulundukları il ve ilçelerde üretimin, istihdamın, ihracatın lokomotifi olarak ön plana çıkarken şehirlerin kalkınmasında da önemli bir rol üstleniyor. Tıpkı Afyon’da olduğu gibi. Yaklaşık 200 yatırımcının yeni yatırımlar için genişleme çalışmalarının sonuçlanmasını beklediği Afyonkarahisar OSB, bölgeden gerçekleşen ihracatın yüzde 50’sinin gerçekleştiği bir bölge. Marmara’yı Akdeniz’e, Ege’yi İç Anadolu’ya bağlayan yerde bulunan Afyonkarahisar OSB sunduğu lojistik imkanlar ile yatırımcının gözdesi konumunda. Liman, havaalanı, karayolu gibi lojistik ağı geniş olan Afyonkarahisar OSB
   bölgede tercih edilen Afyonkarahisar OSB’yi OSB Başkanı Bekir Yeşilay, Sanayi Gazetesi’ne değerlendirdi:

OSB’nin şu anki doluluk oranı nedir? Gündeminizde genişleme çalışmaları var mı? Varsa talep hangi sektörlerde yoğunlaşıyor?
-          Bölgemizin tamamı sanayicilere tahsis edilmiş durumdadır. Tahsis edebileceğimiz sanayi parselimiz olmadığı için Bölgemizde yatırım yapmak isteyen sanayicilerimizin, girişimcilerimizin taleplerine cevap veremiyoruz. 2013 yılı itibarıyla genişlemeye yönelik çalışmamız var. Yer talebinde bulunan firmaların yüzde 30’u gıda, yüzde 13’ü mermer ve yüzde 12’si makine sektöründe faaliyet göstermektedir. Genişleme ile ilgili gereken yazışmalar, ilgili kurumlarla yapıldı. 403 hektar yatırıma elverişli alanın yer seçimi çalışmalarına başlanmıştır.

Afyonkarahisar OSB’nin yatırımcı için avantajları nedir? Girişimciler yatırım için neden OSB’nizi tercih etsin?
-          İlimiz teşvikte dördüncü bölgede yer aldığından dolayı, OSB’mizde yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, beşinci bölge desteklerinden yararlanabilmektedir. İlimizin coğrafi konumu ve devlet teşvikleri açısından diğer illere nazaran avantajlı durumda olması nedeniyle OSB’miz girişimciler açısından cazip hale gelmektedir. Ayrıca, potansiyel yatırımcıların, yatırımlarını gerçekleştirecekleri yere karar vermelerindeki en önemli etkenler arasında ana veya yan sanayiye fiziksel yakınlık ile OSB’lerin sunmakta olduğu hizmetlerin kalitesi, çeşitliliği ve maliyetleri (enerji maliyetleri, lojistik hizmetleri, atık su arıtma sorununun olmaması) yer almaktadır. Yatırımını gerçekleştireceği bölgeyi bu kriterler çerçevesinde belirleyen yatırımcılar, bu nedenlerle de Afyonkarahisar OSB’de yatırım yapmak istemektedirler .

OSB’lerde iki bakanlığın desteğiyle meslek okulu kurulmasına yönelik yaklaşımınız nedir?
-          Kalkınmada insan en önemli unsurdur. İnsana yapılan yatırım en değerli yatırımdır. OSB’lerde istihdamın yoğun olarak bulunduğu yer olması sebebiyle, OSB’lerde meslek lisesi kurmak zorunlu hale gelmiştir. Sanayicilerimizin, özellikle küresel ekonomide içinde bulundukları rekabet ortamı kalifiye elemanın etkisini hissettirmektedir. Yeni açılacak OSB’lerde meslek lisesi standart hale gelirse yatırımcı çalıştıracak elemanı nereden bulacağı kaygısı içine düşmeyecektir.

Önümüzdeki yıllar için bölgenize dair çalışma planınız nedir?
-          İş yaşamında kadın istihdamın arttırılması ve çalışan kadınların desteklenmesi amacıyla OSB’lere anaokulu yapılmasına yönelik protokol Borusan Holding, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında, 21 Ocak 2013 tarihinde, İstanbul’da imzalandı. Afyonkarahisar OSB olarak, proje kapsamında, 4 bin metrekare yer tahsisi yapılmıştır. Borusan Holding tarafından 75 ile 150 arasında çocuğun yararlanabileceği, yaklaşık bin 500 metrekare kapalı alana sahip kreş ve gündüz bakımevi anahtar teslim şeklinde inşa edilecektir. Yönetimimiz Afyonkarahisar Belediyesi ile OSB’den kaynaklanan atık suların çevreye zarar vermemesi ve belediyeye ait Atık su arıtma tesislerinde arıtılması amacıyla protokol imzalamıştır. Protokol gereği OSB yönetimimiz ön arıtma tesisi inşa ederek OSB’de üretimden kaynaklı atık suları, belediyeye ait kolektör hattına deşarj etmektedir. Belediyemizin, çevre konusunda bize büyük destekleri olmaktadır.

 

      

           

 

Son Güncelleme: 10.12.2013 12:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.