Genel kurula tam destek

GOSBSAD Başkanı Adil Kanıöz, genel kurul sisteminden övgü ile bahsetti. Gebze OSB yönetimi “Doğru yolda” diyen Kanıöz, genel kurul çalışmalarını desteklediklerini kaydetti.

Genel kurula tam destek

GOSBSAD Başkanı Adil Kanıöz, genel kurul sisteminden övgü ile bahsetti. Gebze OSB yönetimi “Doğru yolda” diyen Kanıöz, genel kurul çalışmalarını desteklediklerini kaydetti.

10 Ekim 2011 Pazartesi 08:10
Genel kurula tam destek
  Fikir ve önerileri ile OSB’lerin gelişmesine önemli katkılar sağlayan isimler arasında yer alan Gebze OSB Sanayicileri Derneği Başkanı (GOSBSAD) Adil Kanıöz, müteşebbis heyetten genel kurula geçmek için çalışmalarını hızlandıran Gebze OSB yönetimi için “Doğu yoldalar” dedi. OSB kanunundan yönetmeliğine kadar ilgili bütün mevzuatları inceleyerek önemli tespitlerde bulunan Başkan Adil Kanıöz, müteşebbis heyet sisteminin inşaat sürecindeki OSB’ler için kurgulandığını ifade ederek “İşletme dönemine geçiş yapan OSB’ler için ideal sistem genel kurul sisteminidir” dedi. Kanıöz şöyle konuştu;
 
GENEL KURUL DOĞRU SİSTEM
 
“Müteşebbis heyetle ilgili ‘şantiye dönemi’ tabirini ben söylemiyorum,  yönetmenlikte geçiyor. Müteşebbis heyet sisteminde, genel kurul sistemindeki gibi demokratik toplantılar yapıp bütün sanayicileri bir araya getirmek mümkün değil. Oysa yasada ve yönetmelikte çok güzel kurgulanan genel kurul sistemi buna imkan sağlıyor. İnşaat döneminde müteşebbis heyet sistemi doğru bir sistem. Vali, müteşebbis heyet başkanı olduğu için işler biraz pahalıya mal olsa da hızlı bir şekilde yürüyor. Ama OSB belli bir doluluğa ulaştığında müteşebbis heyet sistemi yeterliliğin yitiriyor. Burada devreye sanayicilerin tam söz sahibi olduğu genel kurul sistemi giriyor. Yasanın belirlediği doluluğa ulaşan OSB’ler için en doğru model genel kurul sistemidir.”
 
ÇOĞULCU VE DEMOKRATİK YÖNETİM
 
OSB kanununda belirtilen yasal kriterleri yakalayan bütün OSB’lerin genel kurul sistemine geçiş yapması gerektiğini söyleyen Adil Kanıöz, sanayicinin tam söz sahibi olduğu tek sistemin genel kurul sistemi olduğunu aktararak “Genel kurul çoğulcu ve demokratik bir yönetim demek. Bu çok önemli. Burada çoğulculuğu katılımcılar sağlıyor. OSB ile ilgili bir karar alırken katılımcılara danışmak zorundasınız.  Çağdaş yönetim bilgisine göre; çok ortaklı, çok hisseli şirketlerde de durum böyle. Gebze OSB’de çok ortaklı bir şirket gibi... Gebze OSB’deki bütün katılımcılar da bölgenin eşit ortakları” dedi.
 
ŞİKAYETLERİN SEBEBİ UYDURUK BÜTÇE
 
Kanıöz, yönetmeliğin “şantiye dönemi” olarak tabir ettiği müteşebbis heyet sisteminin proforma, uyduruk ve keyfi bütçelere sahip olduğunu ifade ederek, “Bugüne kadar şikayet ettiğimiz bütün konular bu uyduruk bütçe veya bütçe olmamasından kaynaklanıyor. Yönetime kim gelirse gelsin şikayetler bitmiyor. Müteşebbis heyet sisteminde 15 kişi görülüyor ama aslında fiilen böyle çalışmıyor. Heyette 9 tane sanayici var. 9 kişi içinden yönetim için 5 kişi seçiliyor. Bu 5 kişi de kendi içinde anlaşmazlığa düşüyor. Bu sosyal değerlerimizle, insan ilişkilerimizle, demokratik değerlerimizle alakalı bir şey. Biz demokrasiyi özümseyemediğimiz, içselleştiremediğimiz için, bu anlaşmazlıklar çıkıyor” diye konuştu.
 
GENEL KURUL DOĞRUDAN DEMOKRASİ
 
Genel kurul sistemini doğrudan demokrasi olarak nitelendiren Adil Kanıöz, “Genel kurul sistemindeki demokrasi ülkemizdeki demokrasiden daha ileri bir demokrasi .Bizim parlamenter sistemdeki demokrasi temsili demokrasi. Biz millet olarak temsilcileri seçiyoruz onlar orada iradeyi tebliğ ediyorlar. Ama genel kuruldaki demokrasi birinci elden, doğrudan demokrasi. Bu en güzel yöntem.  Kanun da yönetmelik de bunu çok özümsemişin esasında. Allah razı olsun zamanında kim yaptıysa” dedi.
 
OSB’LERİ ÇOK ACİL İHTİYACI OLMAZ
 
 Genel kurul sisteminin OSB’lerde plan dışı ortaya çıkan ihtiyaç ve gelişmelere cevap veremediği yönündeki eleştirilere katılmadığını ifade eden Kanıöz, “İşletme aşamasına gelmiş OSB’lerin öyle alelacele sorunları, ihtiyaçları olmaz. Artık oturmuştur her şey. Yüzde 75’i dolmuş bir OSB’nin acil bir ihtiyacı olmaz. Hem büyük projelerin bir fizibilite dönemi, araştırma dönemi ve genel kurula getirme dönemi vardır. Bu zaten bir yıl sürecek bir süreçtir” diye konuştu.
 
OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL YAPILIR
 
Kanıöz çok acil durumlarda ise olağanüstü genel kurulun toplanabileceğini anımsatarak “Olağanüstü genel kurulu çağırmak o kadar kolay ki; Kağıt üzerinde yazıyorsunuz; şu gün toplantı yapıcağız. O gün çoğunluk olması ise bir hafta sonraki toplantıda meseleyi hallediyorsunuz. Burada bütün mesele şu; bütçeye inanmak. Bütçe olmadıkça hiçbir sistem sağlıklı yürümez. Müteşebbis heyet sistemi işte bunun için, ciddi bir doluluk oranı yakalamış OSB’lerde keyfi bir sisteme dönüştüğü için sağlıklı yürümüyor ” şeklinde konuştu.
Son Güncelleme: 19.06.2013 16:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.