“Faiz düşüşü rekabet gücümüzü arttıracak”

OSBDER Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay bakanlığın OSB’lere yönelik kredi faiz oranlarını düşürmesinin sanayicinin rekabet gücünü arttıracağını söyledi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’e uygulamadan ötürü teşekkür etti.

“Faiz düşüşü rekabet gücümüzü arttıracak”

OSBDER Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay bakanlığın OSB’lere yönelik kredi faiz oranlarını düşürmesinin sanayicinin rekabet gücünü arttıracağını söyledi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’e uygulamadan ötürü teşekkür etti.

10 Haziran 2013 Pazartesi 09:59
“Faiz düşüşü rekabet gücümüzü arttıracak”


  OSB’ler ve küçük sanayi sitelerinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından temin edilen kredilerde uygulanan faiz oranlarının düşürülmesi ile elektrik iletim ve dağıtım hizmetlerindeki ücretlendirmeler konusunda OSB’lere tanınan muafiyetlerin arttırılması sanayi çevrelerinde memnuniyetle karşılandı. Ülkemizde güçlü OSB’lerin bir araya gelerek kurduğu, güçlü sivil toplum kuruluşlarından OSBDER’in Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay konuya dair yaptığı açıklamada
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Bakanlık üst yönetimine ve EPDK yetkililerine teşekkür etti. Başkan Tuncay yatırımların OSB’lere yönlendirilmesi ve bu bölgelerin yatırım, üretim ve ihracat üssüne dönüştürülmesini uzun süredir savunduklarını belirtip kredi faiz oranlarının düşürülmesi sayesinde OSB yatırımcısının rekabet gücünün artacağını söyledi.

Sanayi parsellerinde bedel düşecek

Kalkınmada öncelikli yörelerde yüzde 1 faiz oranıyla kredi uygulamasının sürmesinin, diğer illerde yüzde 3 olan kredi faiz oranlarının yüzde 2’ye, gelişmiş illerde ise 6’dan 3’e çekilmesinin OSB’lerde yatırım yapmak isteyen sanayicilerin sanayi parseli için ödeyeceği bedelin aşağı çekilmesi anlamına geldiğini belirten Tuncay, “Sayın Bakanımızın belirttiği üzere uygulanacak yeni faiz oranlarıyla birlikte, OSB ve KSS'ler toplamda 4 milyon 600 bin liralık bir faiz avantajı sağladı” dedi.


“Rekabet gücü kazandıracak”

Türkiye’nin sanayileşmesinde önemli bir yere sahip olan OSB’lerin gelişimi açısından bu kararların çok olumlu olduğuna dikkat çeken Tuncay, “Böylece OSB'ler aracılığıyla sanayicilerimize uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazandırabilecek ve her ölçekte sanayicinin yer alabileceği mal ve hizmet üretim alanları için OSB ve KSS’lerin tercih edilmesi desteklenmiş olacaktır” diye konuştu.

Enerjide pozitif ayırımcılık

Enerjinin sanayi üretimini etkileyen en önemli kalemlerden biri olduğuna işaret eden Tuncay, uzun süredir OSB’lerde enerjide pozitif ayrımcılık uygulamasını kamuoyunun gündemine getirdiklerini, elektrik enerjisinde yapılan yeni düzenlemeyle kısmen olsun olumsuz gidişatın düzeltilmesi yolunda atım atılmış olması memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.


Muafiyetler arttırıldı

İletim ve dağıtım hizmetlerindeki ücretlendirmeler konusunda OSB’lere tanınan muafiyetlerin artırılmasının önemli olduğunu vurgulayan Başkan Tuncay, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun “Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Perakende Satış Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar”da bazı değişikliklere gittiğini, bu çerçevede yeni düzenlemeyle  OSB’lerin iletim müşterisi olarak tanımlandığını ve 1 no.lu tarifeden enerji alır hale geldiğini, bu sayede iletimin yanı sıra k/k, dağıtım, güç bedeli, güç aşım bedeli, kayıp bedellerinin de OSB’lerin muaf tutulduğu kalemler arasına eklendiğini dile getirdi. Tuncay, OSB’lerin ve sanayicilerin sorunlarına ve bu sorunların çözülmesine yönelik göstermiş oldukları ilgi, yaklaşım ve olumlu uygulamalardan dolayı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Bakanlık üst yönetimine ve EPDK yetkililerine teşekkür etti.


Son Güncelleme: 10.06.2013 10:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.