ESO OSB’nin yaptırdığı Meslek Yüksek Okulu açıldı

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) OSB tarafından yaptırılan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eskişehir Meslek Yüksek Okulu'nun açılışı törenle yapıldı.

ESO OSB’nin yaptırdığı Meslek Yüksek Okulu açıldı

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) OSB tarafından yaptırılan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eskişehir Meslek Yüksek Okulu'nun açılışı törenle yapıldı.

05 Kasım 2012 Pazartesi 14:19
ESO OSB’nin yaptırdığı Meslek Yüksek Okulu açıldı

Açılışta konuşan ESO Başkanı Savaş Özaydemir, bugün Eskişehir'de, üniversite-sanayi işbirliği konusundaki en anlamlı yatırımlardan biri olan ve 18 Mayıs 2011 tarihinde temelini birlikte attığımız, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu'nun açılış töreni için bir araya geldiklerini belirterek, "Hepinizin bildiği gibi, ülkemizde sanayinin en önemli sorunlarının başında eğitilmiş nitelikli insan gücü ihtiyacı gelmektedir. Türk sanayinin rekabet gücünü koruması, verimliliğini arttırabilmesi bunun yanı sıra en önemli konu olan, inovasyon yeteneğinin daha da geliştirebilmesinin temelinde iyi eğitim almış nitelikli işgücü ve ara eleman ihtiyacı yatmaktadır. Her açıdan iyi eğitilmiş, teknolojiye hâkim, yeterli mesleki donanım kazandırılmış genç ve nitelikli insan gücü varlığı, bir toplumun en önemli hazinesidir. Türkiye, genç nüfus potansiyeli ile bu açıdan büyük bir insan değerini elinde bulundurmasına rağmen, uzun yıllar ülkemizde mesleki eğitime yeterli önem verilmemiş, bu konu ne yazık ki hep ikinci planda kalmıştır. Yıllardır yetiştirilen genç nesiller meslek eğitiminden uzak bir şekilde, mesleksiz düz lise mezunu olarak eğitilmişler, bunun sonucunda milyonlarca gencimiz, iş hayatına yönlendirmek yerine üniversiteye girme yarışına sokularak, büyük bir insan gücü kaynağımız yıllarca heba edilmiştir. Bunun sonuçlarını bugün hep birlikte görüyoruz. Eskişehir'de ve sanayisi gelişmiş tüm illerimizde sanayicilerimiz yetişmiş nitelikli işgücü nerde? Ona iş vereyim diye kapı kapı teknik eleman ararken, eğitim sistemimizdeki aksaklık nedeniyle yıllarca düz liseler, işsizler ordusuna yeni üyeler kazandırmaya devam ettiler. Gelinen noktayı geçen hafta çalışma bakanımız ve İŞKUR genel müdürümüz rakamlarla çok güzel özetlediler. Bugün Türkiye'de 2 milyon işsiz, 1 milyonda çalıştığı işten memnun olmayan kişi var, ama aynı anda işverenlerin ise 100 bini aşan işçi açığı ve talebi var. Bu 3 milyon kişi yanlış eğitim yapısı ve yönlendirmeler sebebiyle 100 bin kişilik ihtiyaçla bir türlü eşleşemiyor. Çünkü mesleksizliğin ve nitelikli eleman yetiştirmeye gereken önemin verilmemesinin sonuçları net bir şekilde rakamlarada yansıyor" dedi.

Türkiye'de ortalama bir işçinin 25 yıl çalıştığını belirten Özaydemir, "Yani her yıl nitelikli 10 bin kişiyi yetiştirmemiz ve bunları sanayinin ihtiyaç duyduğu şekilde eğitmemiz gerekiyor. Bu konuyu TOBB, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu gündemine sürekli taşıyoruz ve bu konuda orta bir noktaya varacağımız inancındayız. Bu konuda TBMM Milli Eğitim Komisyon Başkanı ve aynı zamanda Eskişehir Milletvekilimiz Nabi Avcı beyinde bizlere gereken tüm desteği sağlayacağına inanıyorum. Oda olarak mesleki eğitim konusunda yerel bazdaki çalışmamızın en önemli boyutu çoğunuzun bildiği üzere, Eskişehir OSB’de 7 yıldır kurmak için çaba gösterdiğimiz "Çok Amaçlı Anadolu Meslek Lisesi" projesidir. Ümit ederim, bu önemli projenin de kâğıt üzerinde kalmadığını, hayata geçtiğini ve burada Eskişehir sanayii ve iş hayatı için gençlerin eğitim aldığını görmek nasip olur" ifadesinde bulundu.

Meslek Yüksek Okulu'nun 3 bin 290 metrekaresi kapalı olmak üzere, toplam 16 bin 350 metrekarelik bir alan üzerine kurulduğunu vurgulayan Özaydemir, "Okulumuzda sanayimizin en çok ihtiyaç duyduğu Elektrik ve Makina bölümleriyle, son yıllarda gözde bir meslek dalı haline gelen ve iki dalın birleşminden oluşan Mekatronik bölümü ve bizim gibi çevre ödülü almış bir OSB'ye yakışır şekilde Çevre bölümü olmak üzere, okulda 4 dalda eğitim verilecektir. Okul bünyesinde 8 adet derslik, 4 adet laboratuar, öğretim üyesi odaları, yönetim ofisleri, kütüphane, internet salonu, seminer ve toplantı salonu, yemekhane ve kantin ile diğer yardımcı birimler yer almaktadır. Üniversite-sanayi işbirliğine güzel bir örnek oluşturan bu okulun, toplam yatırım tutarı ise 2 milyon TL olmuştur" şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 05.11.2012 14:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.