Enerji vergileri eğitime aktarılmalı

OSBÜK 1’nci Eğitim Zirvesi’nde 2 No’lu Çalıştay meslek okullarının kuruluş ve sürekliliğe dair mali kaynaklarına öneriler getirdi.

Enerji vergileri eğitime aktarılmalı

OSBÜK 1’nci Eğitim Zirvesi’nde 2 No’lu Çalıştay meslek okullarının kuruluş ve sürekliliğe dair mali kaynaklarına öneriler getirdi.

09 Kasım 2012 Cuma 15:40
Enerji vergileri  eğitime aktarılmalı


  Endüstride tüketilen enerjiye uygulanan, toplam yüzde 4 oranındaki fon ve vergilerin kaldırılması, yüzde 2 oranında bir payın OSB Eğitim Fonu’na aktarılması önerildi. “OSB’ler içinde OSB yönetimleri tarafından meslek okulları kurulsun” demek, temenni etmek kolay ancak önemli olan bunun nasıl hayata geçirilebileceğidir. OSBÜK’in 1’nci Eğitim Zirvesi’nde bu konu enine boyuna tartışılırken en önemli ayrıntılar arasında yer alan, belki de en önemlisi olan bütçesini Ali İhsan Karamanlı başkanlığındaki, Adem Arıcı raportörlüğündeki 2 No’lu Çalıştay, “Yatırım ve İşletme Giderlerinde Devlet Destekleri, Teşvikler ve Sürdürülebilir Gelir Kaynakları” başlığında sorgulayıp öneriler getirdi.

HAYIRSEVER DESTEĞİ İÇİN VAKIF
Çalıştay raporunu dört ana başlık altında sunarken üç başlıkta ayrıntılarına da değindi. Bir konu başlığında ise hayırsever kişi ve kuruluşların desteğine tek cümleyle atıfta bulunuldu: “OSB’lerin eğitim kurumlarının kurulması ve işletilmesinde hayırsever kişi ve kuruluşların desteğini alabilmesinin temini amacıyla vakıf kurmalarının yolunun açılması.”

OSB EĞİTİM FONU OLUŞTURULMALI
Raporda OSB’lerde kurulan/kurulacak olan eğitim yatırımlarının yatırım dönemindeki finansmanı ile işletme döneminde eğitimin kalitesinden ödün vermeden ve sürekli geliştirerek, finansmanının sağlanması amacıyla OSB’ler’in OSB EĞİTİM FONU adıyla bir fon oluşturması gerektiği önerildi. Kaynağa dair ise şu önerilerde bulunulup önerilerin hayata geçmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması istendi:

YAPI DENETİM HİZMETİNİ OSB’LER VERSİN
“OSB’lerin yıllık bütçelerinden belli oranda bir payın ayrılması,

KOSGEB’e arsa satışlarından ödenen yüzde 1’lik payın bu fona aktarılması,

OSB’ce hazırlanan ve EPDK tarafından onaylanan elektrik dağıtım bedellerine, “OSB Eğitim Fonu” adıyla payın eklenmesi,

BOTAŞ’ın OSB’lere verdiği doğal gaz fiyatında belli oranın münhasıran “OSB Eğitim Fonu”na ayrılmak üzere indirim yapmasının sağlanması,

Endüstride tüketilen enerjiye uygulanan ve toplam yüzde 4 oranında olan Enerji Fonu, Belediye Tüketim Vergisi ve TRT payının kaldırılarak, yüzde 2 oranında bir payın “OSB Eğitim Fonu”na aktarılması,

OSB’lerin verdiği hizmetlerden “OSB Eğitim Fonu” na pay aktarılması,

Arsa satış ve devirlerinden “OSB Eğitim Fonu”na pay tahsilatının yapılması,

OSB’de yapılan inşaatlardaki yapı denetim hizmetlerinin OSB tarafından verilmesi ve gelirlerinin “OSB Eğitim Fonu”na aktarılması.”

EĞİTİM GİDERİNE KDV İSTİSNASI
Çalıştay; “Eğitim tesisi yapımı aşamasında istenen teşvik ve gelir kaynaklarında” ise şu önerileri getirdi:

“OSB’lerin KDV alacaklarının eğitim yatırımı harcaması yapılması şartı ile OSB’ye ödenmesi,

OSB eğitim harcamalarına (bina yapımı, ders araç ve gereçlerinin alımı) KDV istisnası getirilmesi,

OSB’lerin eğitim yatırımlarına teşvik alabilmesi için –varsa- önündeki engeller kaldırılmalı,

TOBB, işveren sendikaları, meslek kuruluşları ve STK’lar destek vermeli,

Sanayicilere eğitim yatırımlarına verdikleri desteğin iki katına kadar vergi matrahından düşebilme imkanının sağlanması.”

 

DÖNER SERMAYEDEN VERGİ ALINMAMALI

Çalıştay, “İşletme döneminde sürekliliğin sağlanması için” ise, şu somut önerilerde bulundu:

“Kanunda geçen, ‘Resmi okullarda öğrenim gören bir öğrencinin okul türüne göre devlete maliyetinin 1.5 katını geçmemek üzere…’ ibaresinin yönetmelikte 1.5 katı olarak kesinleşmesi,

OSB eğitim kurumlarında çalışanlara kalıcı olacak şekilde SGK, vergi muafiyeti indirimi Devlet tarafından sağlanmalı,

OSB’lerdeki meslek eğitim kurumlarının döner sermayelerinden vergi alınmamalı,

OSB’deki eğitim kurumlarına meslek eğitim kursu yetkisi verilmesi (sanayicinin ihtiyacı olan meslek dallarında yeterlilik belgesi)

OSB kira gelirlerinin eğitime aktarılması halinde stopaj ve vergiye tabi tutulmaması,

OSB’lerdeki meslek liselerinde okuyup da staj yapan öğrencilerin sigorta primlerinin devlet tarafından karşılanması.”

Son Güncelleme: 09.11.2012 15:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.