Eleman sıkıntısı yaşayan yatırımcıyı bekliyor...

Kütahya Tavşanlı OSB Başkanı Mustafa Güler, Tavşanlı’nın, her daldan teknik eleman temin edebilecek durumda olduğunu söyleyerek, “Sıkıntı yaşayan yatırımcıyı Tavşanlı’ya bekliyoruz” dedi.

Eleman sıkıntısı yaşayan yatırımcıyı bekliyor...

Kütahya Tavşanlı OSB Başkanı Mustafa Güler, Tavşanlı’nın, her daldan teknik eleman temin edebilecek durumda olduğunu söyleyerek, “Sıkıntı yaşayan yatırımcıyı Tavşanlı’ya bekliyoruz” dedi.

06 Ekim 2011 Perşembe 15:28
Eleman sıkıntısı yaşayan yatırımcıyı bekliyor...
Tavşanlı OSB Başkanı Mustafa Güler, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Çevresinde bulunan kamu kuruluşlarından dolayı özellikle her daldan teknik eleman temin edebilecek durumda olduklarını söyleyen Mustafa Güler, sıkıntı yaşayan yatırımcıları bölgeye davet etti. Güler, belediyelere ödenen emlak vergileri ile ilgili belediyelerin zaten yüklü bir miktarda emlak vergisi tahakkuku yapmakta olduğunu, bölge­nin beyannamesinin OSB’ye verilmesi kadar doğal bir şey olmadığını belirtti. Güler, OSB dışındaki yatırımcıyı OSB’ye yönlendirmek gerekti­ğini dile getirdi.

Bölgeniz hakkında kısa bilgi verir misiniz?
 
Bölgemiz, Kütahya – Tavşanlı Karayolu üzerinde, Tavşanlı’ya 15,Kütahya’ya 30 kilometre mesafede 1.230.000 metrekare alan üzerine kurulmuş­tur. Doğalgaz dışında tüm alt yapı hizmet­leri tamamlanmıştır. Doğalgaz ile ilgili ola­rak çalışmalarımız devam etmektedir.1.ve 2.etap olarak 2 bölgeye ayrılmış olup,1. bölgede 34,2.bölgede 22 olmak üzere 56 adet Sanayi Parselimiz vardır. Parsellerimiz ortalama 10 bin metrekare alanındadır. Bakir bir bölge olup,3 adet firmaya yapı ruhsatı vermiş bulunmaktayız. Bunlardan bir tanesi 27.106 metrekarelik yapı ruhsatı almış, üreti­me geçmiş bulunmaktadır. Bu firma Otomo­tiv sektöründe faaliyet göstermektedir. Diğer 2 firma, gıda sektöründe çalışmakta olup, bir tanesi 5.088 metrekare alanındaki inşaatına başlamıştır.
 
Bölgenizdeki ulaşım imkanları nasıl?
 
Bölgemiz, yukarıda bahsettiğimiz Devlet Ka­rayolu üzerinde olup, duble olan bu yola sıfır cephelidir. Ayrıca konum itibariyle Yurdumu­zun 3 ana merkezine de eşit mesafelerdedir. İstanbul-Ankara ve İzmir’e yaklaşık 300-350 kilometre arasında kavşak bir noktada bulun­maktayız. Yine sanayi şehirlerinden Bursa ve Eskişehir’e de 120 kilomet­re mesafedeyiz. Tren yoluna 15 kilometre (Tavşanlı ) Limanlara Gemlik ve Mudanya (170 km),Zafer Havaalanına 65 kilometre uzaklıktayız.
 
Bölgenizin ne gibi sorunları var. Yetkili makamlardan talepleriniz neleridir?
 
Alt yapı işlerimiz yeni tamamlandı. Yalnız bu hizmetlerden Doğalgaz ile ilgili sorunumuz çözülemedi. Aslında Kütahya’dan Tavşanlı’ya gelen doğalgaz hattı OSB içinden geçmekte ise de, basınç yetersizliği nede­niyle bu hattan faydalanamamaktayız. Bu sorunun çözümü için yeni bir hattın çekilmesi gerekmektedir. Bu hattın maliyeti yaklaşık 5.000.000 gibi bir meblağ tutmakta olup, işin OSB’miz imkanlarıyla yapılabilmesi mümkün görülmemektedir. Botaş’tan ve yetkili firma olan Çinigaz’dan talebimiz bu yatırımın bir an önce yapılmasının sağlanmasıdır.
 
Bölgeniz yatırımcılara ne gibi imkanlar sunuyor?
 
Bölgemiz, son açıklanan Teşvik Programına göre 3.Bölgede yer almak­tadır. 3.Bölgedeki tüm teşviklerden yatırımcılar istifade edebilecektir. Bunlar kısaca; Kurumlar/Gelir Vergisi, yüzde 60 indirimli. SSK Primi, 3 yıl süreyle sigorta primi işveren hissesinden muafiyet, faiz Desteği, 3.Bölge için TL de 3 puan, dövizde 1 puan indirimlidir. KDV İstisnası, İthal / Yerli Makine ve Teçhizat alımları için, gümrük vergisi, makine ve teçhizat alımları için olarak özetlenebilir. Ayrıca gelecek yatırımcı için OSB’mizce gerekli her türlü kolaylıklar temin edilecektir.
 
Bölgenizin 2011 yılı hedefleri nelerdir? Bölgeye yönelik ne gibi ça­lışmalar gerçekleştireceksiniz?
 
Yukarıda bahsettiğimiz doğalgaz hattı ve şebeke yapımı işi sonuçlandı­rılacaktır. 2.Etap alanımızın kamulaştırılması bitmiş olup, büyük ölçekli yatırımcılar için bu alanımız düşünülmektedir. Burada yaklaşık 250 bin metrekare bir alan işin durumuna göre 1 veya 2 yatırımcıya tahsis edile­cektir. Bölgemizin tanıtım ve duyurumu için çalışmalar yapılacaktır.
 
OSB sanayicisinin omzundaki yükleri azaltmak için emlak vergi­lerinin OSB’lere ödenmesi gerektiği yönünde OSB yöneticileri gö­rüş belirtiyor. Bu konuyla ilgili sizin düşünceleriniz neler?
 
Bölgemiz, Tavşanlı’ya 15 kilometre mesafede bulunmaktadır. Bele­diyeler zaten yüklü bir miktarda emlak vergisi tahakkuku yapmakta olup, bölgenin beyannamesinin OSB’ye verilmesi kadar doğal bir şey yoktur. Ayrıca sadece emlak vergisiyle kalınmamalı, her türlü işlemini yaptığımız yapı iskan izni ve açılış ruhsatını verdiğimiz tesislerin açılış ruhsat harcının da OSB’lere yatırılması gereklidir. Yine bu tür ödeme­lerden birkaçını da bahsetmekte fayda var. 4562 sayılı OSB Kanununun 21.maddesine bir ekleme yapılmalıdır. Noter de alınan imza sirküler bedeli ile tapu işlemlerindeki Döner Sermaye Bedelleri de OSB’lerden alınmamalıdır.
 
OSB dışı alanların sanayi imarına kapatılması gerektiği yönünde görüşler ifade ediliyor. Bir OSB yetkilisi olarak sizce de OSB dışı alanların sanayiye kapatılması gerekiyor mu? Kapatılırsa ne gibi fayda sağlar.
 
Burada çevre belediyelerin tutumu önem kazanmaktadır. Gerek OSB dışında, gerekse belediye sınırı içindeki bu tür yapılaş­maların önlenip, yatırımcıyı OSB’ye göndermek ge­reklidir. Hatta, belediye içindeki mevcut, halen çalışan sanayi türü tesisleri de belirlenecek bir zaman dilimi içinde OSB’ye yönlendirmek şarttır. Bu olay, hem çev­recilik, hem sağlığımız için yerinde olacaktır.
 
Türkiye’deki OSB’lerin haklarını savunmak için kurulan OSBÜK ile OSBDER’in çalışmalarını na­sıl buluyorsunuz. Bu kuruluşlarla ilgili OSB ola­rak beklentileriniz neler?
 
Her iki derneğin çalışmaları da gayet güzel gidiyor. Bu kuruluşlardan istediğimiz şu. Biz yeni kurulan, yeni oluşmakta olan, harcamalarını katılımcı kuruluş­ların (Ticaret Odası, Belediye Başkanlığı ve İl Özel İdaresi ) verdiği bedellerden sağlayan bir OSB’yiz. Şu an için her iki derneğe de çok arzu etmemize rağmen henüz üye olamadık, bu derneklerimiz yurt içinde çeşitli yerlerde yaptıkları toplantılara üye OSB’leri çağırıyorlar haklı olarak. Biz de bu tür top­lantılara katılmak istiyoruz. Üyelik olayı olmasa bile böyle organizasyonlara katılmak faydalı oluyor, hem OSB sorunları ortak bir zeminde konuşuluyor, hem de diğer OSB’lerle tanışma fırsatı çıkıyor. Bu imkan sağlanabilirse çok seviniriz.
 
OSB sanayicileri nitelikli eleman konusunda ciddi sıkıntılar yaşı­yor. Çözüm önerileriniz neler?
 
Sıkıntı yaşayan yatırımcılarımızı Tavşanlı’ya bekliyoruz. Tavşanlı’mız, çevresinde bulunan kamu kuruluşlarından dolayı özellikle her daldan teknik eleman temin edebilecek durumdadır.
Son Güncelleme: 22.06.2013 09:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.