Ege Giyim OSB kabuk değiştiriyor

Türkiye’nin hazır giyim alanında ilk ihtisas OSB’si olan Buca Ege Giyim OSB karma OSB olma yolunda ilerliyor. Ege Giyim OSB Başkanı S.Timur Yaykıran bu değişim ile halen yüzde 55 olan doluluk oranının 2015 sonuna kadar yüzde 80’e ulaşacağını öngördüklerini söyledi.

Ege Giyim OSB kabuk değiştiriyor

Türkiye’nin hazır giyim alanında ilk ihtisas OSB’si olan Buca Ege Giyim OSB karma OSB olma yolunda ilerliyor. Ege Giyim OSB Başkanı S.Timur Yaykıran bu değişim ile halen yüzde 55 olan doluluk oranının 2015 sonuna kadar yüzde 80’e ulaşacağını öngördüklerini söyledi.

04 Kasım 2013 Pazartesi 12:30
Ege Giyim OSB kabuk değiştiriyor
 

   Türkiye’de 1980’li yılların ortalarında yaşanan sanayileşme hamlesinde tekstil sektörü lokomotif sektör olarak başı çekiyordu. Günümüzde o dönemlerdeki kadar popüler olmasa da tekstil Türkiye’nin en önemli sektörleri arasında yer alıyor. Anılan dönemde önemli bir ivme ve yükseliş gösteren sektörün kalbinin attığı yerlerden biri de İzmir’de Buca Ege Giyim OSB. 1996 yılında Buca ilçesinin Tınaztepe mevkiinde Ege Giyim Sanayicileri Arsa Yapı Kooperatifi olarak temeli atılan yapılanma, hazır giyimde ihtisas OSB olması nedeniyle de Türkiye’de bir ilke imza atılan OSB oldu.
 İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından imar planlarında sanayi alanı olarak belirlenen şu anki sınırlar, OSB tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne arsaların bedellerini ödeyerek satın alındı. İmar planlarında yapılan düzenlemeler ile parseller üyelere tahsis edildi. Buca Ege Giyim OSB; 8 Şubat 2002 tarihinde Ege Giyim Sanayicileri Derneği’nin yüzde 85, İl Özel İdaresi’nin yüzde 10 ve Buca Belediyesi’nin yüzde 5 katılımcı ortak olmaları, Valilik oluru ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayı ile tüzel kişiliğini kazanarak, 198 sicil numarası ile Buca Ege OSB hüviyetini kazandı.  Hazır giyim konfeksiyon ürünleri, bu sektöre hizmet veren alt sektörleri ve diğer sektör gruplarını içinde barındıran Buca Ege Giyim OSB, Türkiye’de hazır giyim ihtisas OSB olmasıyla bir ilkede imza attı. Buca Ege Giyim OSB Başkanı S.Timur Yaykıran, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı:

Bölgenizin ulaşım ve lojistik imkanları nasıl?
-          Bölgemiz, Buca ilçe merkezine 2 kilometre, İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na 10 kilometre, otoyola 2 kilometre, demiryolu ve limana 12 kilometre uzaklıkta olup ,merkezi konumu ile lojistik kabiliyetleri üst düzeydedir.

OSB’nin şu anki doluluk oranı nedir? Gündeminizde genişleme çalışmaları var mı? Varsa talep hangi sektörlerde yoğunlaşıyor?
-          Toplam 136 adet sanayi parseline sahip olan bölgemizde 76 adet parselde yatırım yapılmış, 56 fabrika üretim faaliyetlerine başlamıştır. Bölgemiz yüzde 55 doluluk oranı ile her geçen gün büyümektedir. Bölgemize komşu sanayi emsalli alanların bölge bünyesine alınması ile ilgili çalışmalar başlatılmıştır. Bölgemizin lokomotif sektörü, hazır giyim konfeksiyon ürünleri imalatı dışında son yıllarda paketleme, gıda, mekanik imalat, matbaa gibi sektörlerden talepler gelmekte olup, bu yatırım talepleri hazır giyim ve alt sektör gruplarının da önüne geçmiştir.

Buca Ege Giyim OSB’nin karma OSB yapısına dönüşeceğine dair bilgi edindik. Bu çalışmalar hangi aşamada. OSB’nize doluluk oranı başta olmak üzere ne tür yansımaları olacak?
-          Karma OSB yapısına dönüşmemiz ile ilgili, OSB yönetimimiz ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onay süreçleri tamamlanmıştır. İdari işlemler önümüzdeki 1 ay içerisinde tamamlanacak olup, Karma OSB yapısında faaliyet göstermemiz için artık bir engel kalmamıştır. İhtisas OSB tüzel kişiliği ile idari açıdan yalnızca konfeksiyon ve hazır giyim ürünleri imalatı yapan sektör gruplarına açık olan bölgemizin artık diğer sektör gruplarını da barındıracak olması nedeni ile büyüme hızımızın çok üst seviyelere çıkacağı düşüncesindeyiz. Farklı sektör gruplarının yıllar boyu gelen yatırım taleplerini göz önüne aldığımızda ve bu taleplerin artık olumlu değerlendirileceğini düşündüğümüzde, en geç 2015 yılının sonuna kadar doluluk oranımızın yüzde 80 seviyelerine çıkacağına inanıyoruz.

Buca Ege Giyim OSB’nin yatırımcı için avantajları nedir? Girişimciler yatırım için neden OSB’nizi tercih etsin?
-          Bölgemizin, İzmir Şehir Merkezine, 600 bin nüfuslu Buca ilçe merkezine ve otoyola yakınlığı en önemli etmen olup, yatırımını yapmayan üyelerden devir edilen parsellerin metrekare maliyetlerinin diğer OSB’lere göre düşük olması, OSB’mizin son 3 yılda gözle görülür büyüme hızına erişmesine neden olmuştur. Altyapıların ve yolların tamamlanmış olması, yatırımcıların inşaatlarına başlamaları için tüm engelleri ortadan kaldırmıştır. Ayrıca 5 kata varan imar hakları (dikine yapılaşma) bölgemizi diğer OSB’lerden daha avantajlı hale getirmiştir.

2013 yılı ve önümüzdeki yıllar için bölgenize dair çalışma planınız nedir?
-          OSB’mizde altyapı çalışmalarımız ve yollarımızın hemen hemen yüzde 90’ını tamamladık. Geçtiğimiz ay yaptığımız anlaşma ile İzmirgaz artık bölgemize doğalgaz tedarik etmeye başlayacak. Proje ve tüm müteahhitlik hizmetleri ile ilgili ihalelerimizi tamamladık. 2014 yılının ilk yarısı üyelerimize doğalgaz tedariki ile ilgili hizmetlerimize başlayacağız. Ek olarak çevre düzenlemeleri, güvenlik sistemleri, sosyal tesisler, spor tesisleri, fotovoltaik güneş enerjisi tesisleri, okul projeleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yürütülen İtfaiye ve AKS110 servislerinin ve tesislerinin kurulması çalışmaları, ağaçlandırma çalışmaları, komşu sanayi alanlarının OSB’miz onama sınırı içerisine alınması vb. yatırımların çok kısa zamanda hayata geçirilmesi için çalışmalarımızı başlattık.

Türkiye’nin belirlemiş olduğu 2023 hedeflerine ilişkin düşünceleriniz nedir?
-          Ülkemiz genç nüfus gücü, göreceli olarak daha ucuz işçilik maliyetleri, sanayi alt yapısı, istikrarlı para ve siyaset politikaları nedeni ile yüksek büyüme oranlarına ulaşmaktadır. AB ve çevremizde bulunan komşu ülkeler ile ülkemizi karşılaştırdığımızda büyüme potansiyeli en yüksek  ülke olarak karşımıza çıkmaktadır.  Yurt içindeki GSMH’sını  11 bin doların üstüne hızlı bir şekilde  çıkartan  ülkemiz, gerek iç piyasa dinamikleri  ve gerekse  ihracata dayalı  büyüme modeli ile inşaatın, sanayinin, sağlık ve hizmetin, perakendeciliğin  hızlı gelişimi ile 2023 hedeflerine  ulaşamasa bile çok yaklaşmış olacaktır. Ülkemizi  parlak bir  10 yılı  beklediğini düşünüyor, bölge sanayicileri olarak  bu gelişmede  katkımız olacağından gurur duyuyoruz. 

Buca Ege Giyim OSB’de sanayinin öncelikli ihtiyaçları nedir? Bu ihtiyaçlar doğrultusunda kamudan beklentiniz nedir?
-          İzmir çevre otoyoluna Buca Karayolları Kavşağı veya Gökdere Mevkii’nden Buca ilçemize alternatif bir otoyol bağlantısı yapılması ve bu yolun bölgemize bağlanması zaruri bir ihtiyaç haline gelmiştir. Talebimizi ilgili Bakanlıklarımıza iletmiş bulunmaktayız. En kısa zamanda bu yolun yapılarak bölgemize hizmet vermesi arzusundayız.

Buca Ege Giyim OSB’de firmaların enerji ihtiyaçları ne şekilde karşılanıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına dair görüş ve düşünceniz nedir?
-          Bölgemiz yıllar önce dağıtım lisansını aldı, halihazırda trafo tesislerimiz ve altyapımız ile üyelerimize elektrik enerjisi dağıtmaktayız. Geçtiğimiz yıl TEİAŞ ile 1 no’lu tarife üzerinden bağlantı ve iletim anlaşmalarımızı imzaladık Bölgemiz artık özel tedarikçilerden indirimli enerji almaya başladı. Bölge içerisinde güneş enerjisi fotovoltaik enerji tesisleri kurulması ile ilgili yurt dışı menşeli mühendislik firmaları ile görüşmelerimiz ve fizibilite çalışmalarımız başladı. 2014 yılının Şubat ayından itibaren üyelerimiz alternatif enerji olarak  dogalgazı da kullanmaya başlayacaklardır. 

“OSBÜK bölgelerde temsilcilik açmalı”

Türkiye’deki OSB’lerin çatı kuruluşları olan OSBÜK ve OSBDER’in çalışmalarını nasıl buluyorsunuz. Her iki oluşumdan beklentileriniz neler?
-          OSB’lerin birlik çatısı olan OSBÜK ve OSBDER’in çalışmalarını destekliyoruz. Bir OSBÜK üyesi olan bölgemiz mütalaalar ve danışma yolları ile OSBÜK’e başvuruda bulunmakta ve yardım almaktadır. Uzun vadede bu yapının kuvvetlendirilerek bölge temsilcilikleri açılması ve bölge yatırımları ile ilgili komisyonlar kurulmasının daha faydalı olacağı düşüncesindeyiz.

MESLEK LİSESİ KURACAĞIZ
Buca Ege Giyim OSB Başkanı S.Timur Yaykıran bölgeye bir adet teknik meslek lisesi, kreş, halı saha, basketbol ve tenis kortları planladıklarını, tüm bu yapılanmaların 2014 yılı içinde bölgeye kazandırılacağını söyledi.


OSB KÜNYESİ
OSB Adı:        Buca Ege Giyim OSB
Kuruluş Yılı:      2002
Yönetim Kurulu Başkanı:   S.Timur Yaykıran
Yönetim Kurulu Üyeleri: Şener Kırıkkaya ,Ali Erez, Toygar Narbay,Ö.Faruk Ünlü
Bölge müdür V: Görkem Uzel
Yönetim sistemi: Müteşebbis heyet kurulu
Toplam alan:   53.4Hektar
Doluluk oranı:   Yüzde 55.88
Tahsis edilen alan:    24.09 hektar
Parsel sayısı: 136
Parsel büyüklükleri:   1000 – 2000 metrekare
Firma sayısı:76
İstihdam sayısı:2740
En yakın otoyol:   2 kilometre
En yakın demiryolu:12 kilometre
En yakın liman: 12 kilometre
En yakın gümrük: 12 kilometre
Şehir merkezine uzaklık: 8 kilometre
Son Güncelleme: 04.11.2013 12:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.