Dönüşüm için değişim talebi

Bursa’da plansız sanayi alanlarının OSB’lere dönüştürülmesi sürecinde geniş bir heyet Ankara’ya adeta çıkartma yaptı. Heyet yönetmelikten kaynaklanan sorunların çözümü için kanun maddesinde değişiklik talep etti.

Dönüşüm için değişim talebi

Bursa’da plansız sanayi alanlarının OSB’lere dönüştürülmesi sürecinde geniş bir heyet Ankara’ya adeta çıkartma yaptı. Heyet yönetmelikten kaynaklanan sorunların çözümü için kanun maddesinde değişiklik talep etti.

29 Ocak 2013 Salı 12:53
Dönüşüm için değişim talebi


   Plansız sanayi alanlarının OSB’lere dönüştürülmesine yönelik ıslah OSB çalışmaları devam ederken, Bursa'daki Akçalar, Kayapa, Çalı, Yenice, Barakfakih ve Kestel sanayi bölgeleri ile Hasanağa OSB’nin başkan ve yöneticileri Ankara'da çeşitli temaslarda bulundu. Bursa OSB SİAD'ları Platformu Başkanı Selim Yedikardeş başkanlığında Ankara'ya giden 7 sanayi bölgesi başkanı TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Sanayi Ticaret Enerji Tabi Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım ile görüştü. Heyet, Bursa Milletvekillerine de konuk oldu.

Bursa’ya yatırımlar sürecek
Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Hüseyin Şahin'in ev sahipliğinde Ankara temaslarını gerçekleştirilen sanayiciler, ilk olarak TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e konuk oldu. Çiçek, Bursa'nın dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olmasına rağmen imar durumu açısında çok kötü bir durumda olduğunu ifade ettiği konuşmasında, “Bursa hem tarih hem sanayi kenti, sanayi ile birlikte nimeti de külfeti de birlikte geldi” dedi. Önümüzdeki yıllarda Bursa'nın öneminin daha da artacağını ifade eden Çiçek, Bursa'ya yapılan büyük yatırımların devam ettiğini, bu çalışmaların tamamlanması ile birlikte Bursa'nın çok önemli ilerlemeler göstereceğini söyledi.

Taleplerini ilettiler
Bursa'daki 7 sanayi bölgesinin başkan ve yöneticileri daha sonra TBMM Sanayi Ticaret Enerji Tabi Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mücahit Fındıklı ile görüştüler. Bursa Milletvekilleri Hüseyin Şahin ile Mustafa Öztürk'ün de hazır bulunduğu bu görüşmede sanayi bölgelerinin başkanları, 6215 sayılı OSB Kanunu'nun ıslah OSB'leri düzenleyen geçici 5. maddesi uyarınca tüm plansız sanayi alanlarının kurulması planlanan Islah OSB'lere dönüştürülmesini sağlayacak olan yönetmelikten ve uygulamadan kaynaklanan sorunlarını dile getirip yasal düzenleme ve değişiklik taleplerini ilettiler.

Üretim önceliğimiz
Bursa heyetini ağırlayan Komisyon Başkanı Mücahit Fındıklı, kendisinin de eski bir sanayici hatta ticaret ve sanayi odası başkanı olduğunu hatırlatırken, "İş dünyasının sıkıntılarını çok iyi biliyoruz. 2023 hedeflerine ulaşılabilmesi için öncelikle üretim olması gerekiyor. Bizim gelecekle ilgili tüm projeksiyonlarımızda üretim birinci sırada yer alıyor. Sizlerin rahat üretim yapabilmeniz için uygulamadan kaynaklanan sorunların halledilmesine yönelik yoğun bir çalışma içindeyiz" dedi.

Önemli bir çalışma olacak
Ankara temasları sırasında daha sonra Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na giden Bursa heyeti, Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım ve bakanlığın üst düzey yöneticileriyle yaptıkları görüşmede ıslah bölgelerle ilgili sürdürülen teknik hazırlıkları ve Hasanağa OSB'nin özel durumunu değerlendirdi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım, Akçalar, Kayapa ve Çalı sanayi bölgelerinin ıslah OSB olma yönündeki başvuru dosyalarının kendilerine ulaştığını, diğer bölgelerle ilgili hazırlıkların sürdüğüne ilişkin bilgilerinin olduğunu söyleyerek "Plan dışı yapılmış olan sanayi bölgelerinin kontrol altına alınıp disipline edilip resmen OSB statüsü kazanmaları belki zaman alacak ama tamamlandığında önemli bir çalışma olacak" diye konuştu.

Milletvekillerine ziyaret
Bursa OSB SİAD'ları Platformu Başkanı Selim Yedikardeş başkanlığında Ankara'ya giden heyette, Kayapa İşadamları Derneği Başkanı Ayhan Korgavuş, Barakfakih İşadamları Derneği Başkanı Arif Demirören, Çalı İşadamları Derneği Başkanı H.İbrahim Kuzucu, Yenice İşadamları Derneği Başkanı Hasan Altunbaş, Akçalar İşadamları Derneği Başkanı Cevdet Yüce, Kestel İşadamları Derneği Başkanı Mustafa Ülker, Hasanağa OSB Bölge Müdürü Bahattin Canıgüleç yer aldı. Bursa heyeti Ankara'daki temasları ve TBMM'yi ziyareti sırasında Bursa Milletvekilleri Mustafa Öztürk, Önder Matlı, Hakan Çavuşoğlu, İsmail Aydın ve İlhan Demiröz ile de görüştü.

Bursa için çok faydalı olacak
Ziyaret sonrası Ankara temaslarını değerlendiren Bursa OSB SİAD'ları Platformu Başkanı Selim Yedikardeş, "Islah bölgelerin durumu ile ilgili çok verimli görüşmelerimiz oldu. Özellikle TBMM Başkanımız Sayın Cemil Çiçek ve Komisyon Başkanımız Sayın Mücahit Fındıklı'ya konuyla ilgili yapılabilecek yasal düzenlemelere ilişkin önerilerimizi arz ettik. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım ve Bakanlığın üst düzey yöneticileriyle de teknik çalışmaları değerlendirdik. Sanayi bölgelerinin ıslah çalışmaları Bursa’mız için çok faydalı olacak" dedi.
Son Güncelleme: 29.01.2013 12:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.