Dilovası OSB’ler ile büyüyücek

Türkiye’nin büyük sanayi kuruluşlarının yer aldığı Dilovası’nda sanayileşmenin neredeyse tamamı OSB sınırları içinde. Belediye Başkanı Cemil Yaman ilçenin kuzeyinde yer alan yeni OSB’lerin doluluk oranının artması ile bunun nüfusu da yansıyacağını, ilçenin sanayi ve OSB’ler ile büyüyeceğini söyledi.

Dilovası OSB’ler ile büyüyücek

Türkiye’nin büyük sanayi kuruluşlarının yer aldığı Dilovası’nda sanayileşmenin neredeyse tamamı OSB sınırları içinde. Belediye Başkanı Cemil Yaman ilçenin kuzeyinde yer alan yeni OSB’lerin doluluk oranının artması ile bunun nüfusu da yansıyacağını, ilçenin sanayi ve OSB’ler ile büyüyeceğini söyledi.

07 Haziran 2013 Cuma 08:55
Dilovası OSB’ler ile büyüyücek


  Kocaeli’nde yeni coğrafi yapılanma sonrası ilçe statüsü edinen Dilovası başta kimya sektörü olmak üzere Türkiye’
nin pek çok öncü şirketini barındıran bir ilçe. Ülkemize bu anlamda sağladığı katkı ortalamanın çok üzerinde ve bu rakam katlanarak artacak. Çünkü ilçenin kuzeyinde yer alan OSB’lerin en geç 5 sene içinde dolup üretim ve istihdamın artması öngörülüyor. Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman ile bu süreci, kalifiye elemandan ilçede çalışacak işçilerin istihdamına kadar sanayiyi ve Dilovası’nı konuştuk. Başkan Yaman, ilçenin büyümesinin sanayi ve OSB’ler ile orantılı olacağını belirtip yerel yönetim olarak buna hazırlıklı olduklarını söyledi:

-          Dilovası’nın kuzeyi önümüzdeki yıllarda OSB’lerin dolmasıyla birlikte daha yoğun bir sanayileşme süreci yaşayacak. İlçe coğrafi olarak, belediye hizmetler temelinde bu sanayileşmenin getireceği her tür yoğunluğa hazır mı?

-          İlçemiz,  son dört yılda yapılan yatırımlar ile her türlü değişim ve gelişimi göstermiştir. Bu değişim ve gelişim sürecinde ilçemizin geleceğine yönelik her türlü hazırlığımızı yapmaya çalışmaktayız. İlçemizin kuzeyinde kurulan OSB’lerin iki önemli noktada çalışma beklentileri söz konusu. Bunlar konut ihtiyacı ve kalifiye eleman ihtiyacı. Konut ihtiyacını TOKİ ile çözmeye çalışmaktayız. Bu konuda gereken imar planlarımızı da yaptık. Şu süreçte TOKİ ile yoğun görüşmelerimiz var. Önümüzdeki süreçte bu konuda somut bir çalışma bekliyoruz. Sanayileşme artıkça işgücü talebi de artmakta. İş gücünü sağlamanın yolu da meslek lisesi ve teknik lise sayısını artırmaktan geçmekte.  Bizde oluşacak teknik personel ihtiyacının ilçemizden sağlanması noktasında ısrarcı olacağız. Okul sayısını artırarak talebi ilçemize kanalize edeceğiz.

-          İlçenizde sanayileşmenin neredeyse tamamı OSB kurumsalında ilerliyor. OSB dışı sanayi alanına çok az sahipsiniz. Bu tür sanayi yapılaşmasının ilçeye ve belediyeye ne tür avantajları oluyor?
-          Bizler sanayicinin yanında olmak istiyoruz. Bizi 2023 hedeflerine taşıyacak en önemli faktör sanayinin ilerlemesi olacaktır. Bunun bilincinde olduğumuz için sanayicimize yardımcı olmak isteriz.  Ancak sanayi kenti diye bilinen Dilovamızın ortak projelerle adının daha iyi anılacağı planları yapmalıydık. İlçemizin kalkınması için daha fazla ortak projelerde birleşebiliriz. Özellikle işgücünün ilçemizden sağlanması, firmaların sosyal sorumluluk projelerini ilçemizde uygulamaları talebimiz var.

-          Sanayi kuruluşlarının kalifiye eleman ihtiyacının karşılanmasında ne tür çalışmalar yapıyorsunuz. Dilovası bölgedeki nitelikli eleman ihtiyacını karşılayabilecek potansiyele sahip mi?
-          OSB'lerin doluluk oranlarının artmasıyla Dilovası nüfusu da kademeli olarak büyüyecektir. Yukarıda da belirttiğim gibi TOKİ ile bunun çalışmalarını yapıyoruz. Kalifiye eleman kanusu sadece Dilovası'nın sıkıntısı değildir. Bugün Gebze'de bile bu sıkıntı yaşanmaktadır. Dilovası'nda kalifiye elemanın yetişmesi konusunda biz üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Belediyemiz bünyesinde kurduğumuz DİLEMEK kursları, Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin KOMEK kursları ile gençlerimizin meslek sahibi olmaları için çalışmalar yapıyoruz. Mesela bir örnek verecek olursak, geçtiğimiz günlerde 40 gencimiz forklif eğitimleri alarak meslek sahibi oldular. Tabi en büyük sıkıntımız sanayi kentinde bu güne kadar meslek lisesinin olmamasıdır. Çok büyük bir çelişkidir bu, sanayi kenti olacaksınız ama meslek liseniz bile olmayacak. Biz görevimiz sürecinde eğitime verdiğimiz önemle Dilovası'nın ilk meslek lisesinin yapılması için adım attık. Meslek lisemiz yapıldı inşallah önümüzdeki eğitim öğretim yılında çocuklarımıza eğitim verecektir.

-          Belediyenin sanayi kuruşlarından ilçe için beklentileri nedir ve bunlar ne derecede karşılanabiliyor. Belediyenin sanayi kuruluşlarının ihtiyaçlarına yönelik ne tür çalışmaları var?
-          Belediyemizin beklentisi halkımızın beklentisi ile aynı. İşgücü konusunda önceliğin ilçemize verilmesini istiyoruz.  Halkımız sanayicinin yanında, bu bir realite. Kim üretime, zenginliğe karşı olabilir ki!... Temel düşüncemiz sanayileşirken havayı, suyu ve toprağı kirletmemek. Halkımız bunu istiyor. Sanayicimiz biraz daha özverili olursa halkımızda sanayiciye daha iyi bakacaktır. Dilovası'nın yıllar yılı gelen kötü imajının silinmesi için belediyemiz, halkımız ve sanayicimiz bir araya gelmeli ve bu kötü imajı silmelidir.  Gerçi son yıllarda diyaloglar artmış durumda. Halk ve sanayi kuruluşları ve temsilcileri daha fazla bir araya geliyorlar. Ön yargılar yavaş yavaş kırılıyor. Örneğin kent konseyi başkanımız ve başkan vekilimiz sanayici.

-          Kocaeli’nin ulaşım planı temelinde Dilovası’nın kuzeyindeki sanayi bölgeleri için ne tür bir yapılanma öngörüyorsunuz. Raylı sistem taşımacılık gerek Dilovası bütünü gerek sanayi bölgeleri için mümkün mü? Olmalı mı?
-          Geçtiğimiz aylarda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız 2023 Ulaşım Master Planlarını açıkladı. Bu planlar çerçevesinde Sabiha Gökçen Havalimanı´na ulaşacak İstanbul Metrosu, Gebze ve Dilovası´na da uzatılacak. İstanbul metrosunun raylı sisteminin sanayi bölgelerine uzatılması içinde çalışmalar yapılıyor. Bununla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanımız çalışıyor. Dilovası'nın üst tarafında yapılacak olan Kuzey Otoyolu ile Kuzey OSB'lerin bağlantı yolları açılacak. Ayrıca Kuzey Otoyolu ile Dilovası D-100'ünde yükü hafiflemiş olacak. Ayrıca Körfez Geçiş Köprüsü de Dilovası'nın önemli bir trafik yükünü alacak. Tüm bu çalışmalar sonrası ulaşımda önemli bir adım atılmış olacak. Raylı sistem artık ulaşım konusunda tüm dünyada önemli bir yere sahip olmuştur. İlimizde raylı sistemle ilgili çalışmalar yapılıyor. İnşallah bizde ilerleyen süreçte raylı sistem ile ilgili çalışmalar yaparız.

-          OSB’ler ile önümüzdeki sürece yönelik olarak projeleriniz olacak mı?

-          İlçemizi ortak akılla yönetmek istiyoruz. Halkımız, sanayicimiz, bu ilçenin tüm paydaşları, bu ilçeye bu bölgeye kapasitesi oranında bir şeyler katabilir. Toplumsal ve kültürel bir model ve mozaik olan ilçemiz, aynı zamanda kurumsal diyalog ve işbirliğinin de öncüsü olabilir. Tek yapmamız gereken avantajlarımızın farkına varmak ve bunları hayata geçirmektir.

-          Son olarak neler eklemek istersiniz?
-          Dilovası, sanayileşme ve yatırım faaliyetleri açısından özellikle de son yıllardaki gelişmeler de dikkate alındığında önemli bir merkez haline gelmiş bulunmaktadır. Sanayileşme hızla devam etmektedir. Asya ve Avrupa kıtaları arasında geçiş güzergâhın da bulunması, İstanbul’a yakınlığı, ülkemizin önemli limanlarına sahip olması gibi daha başka birçok nedenden dolayı yatırımcıların ilk tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Dilovası’nda şu anda 5 OSB, 1 sanayi kooperatifi ve 9 adet liman bulunmaktadır. OSB’ler ve kooperatif bünyesinde yaklaşık 350 firma faaliyet göstermektedir. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yeni yatırımlar ile birlikte bu sayının 500’ü aşması beklenmektedir. İfade edilen bu rakamlar Dilovası’nın ülke ekonomisine kattığı katma değeri, ülke ekonomisindeki payı ve ağırlığını açıkça ortaya koymaktadır.


DİLOVASI MARKA ŞEHİR'DİR

Dilovası’nın hep “Kanserovası“ diye lanse edilmesinden duyduğu rahatsızlığı ifade eden Başkan Yaman, “Ancak iki profesör ve yaklaşık 50 kişilik bir ekibin 4 ayda yaptığı bilimsel ankette Dilovası’nın gerçeği ortaya çıkmıştır. Dilovası’ndaki kanser oranının Türkiye ortalaması ile aynı olduğu kesin olarak kanıtlanmıştır. Bilimsel olarak yapılan bu raporu biz zaten biliyorduk. Ancak kimseye anlatamıyorduk. Şimdi ise elimizde bilimsel bir rapor var. Kimse artık Dilovası’nı Kanserovası diye lanse edemez. Bundan sonra “Marka Şehir Dilovası“ diye tanıyacaklardır. Evet, Dilovası marka şehirdir. Türkiye’nin hiç bir yerinde ülke ekonomisine bu kadar katma değer sağlayan bir ilçe yoktur. Türkiye’nin en önemli sanayileri hemen hemen bu bölgededir. İleriki süreçte de OSB’lerin doluluk oranları arttığında da Dilovası’nın yıldızı iyice parlayacak ve Dilovası’nın marka olduğunu biz söylemeden herkes bilecektir” dedi.


Son Güncelleme: 15.08.2015 10:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.