banner250

“Diğer vergiler de kalkmalı”

Dilovası OSB Başkanı Mustafa Türker, OSB’lerde emlak vergisinin kaldırılmasının zaruret aşamasına geldiğine dikkat çekip bununla birlikte elektrik tüketim vergisi, ilan reklam ve tabela vergisi, çevre temizlik vergisinin de kaldırılması ya da OSB yönetimlerine ödenmesi gerektiğini söyledi.

“Diğer vergiler de kalkmalı”

Dilovası OSB Başkanı Mustafa Türker, OSB’lerde emlak vergisinin kaldırılmasının zaruret aşamasına geldiğine dikkat çekip bununla birlikte elektrik tüketim vergisi, ilan reklam ve tabela vergisi, çevre temizlik vergisinin de kaldırılması ya da OSB yönetimlerine ödenmesi gerektiğini söyledi.

03 Mayıs 2013 Cuma 10:20
“Diğer vergiler de kalkmalı”


  OSB’lerde emlak vergisinin kaldırılması camiada yeni bir beklenti ve heyecana yol açarken konuyu gündeme ilk getiren isim olan Dilovası OSB Başkanı Mustafa Türker süreci Sanayi Gazetesi’ne değerlendirdi. Başkan Türker emlak vergileriyle ilgili şikayetlerin özellikle geçen takdir döneminde yapılan fahiş artışlarla had safhaya ulaştığını kaydedip özellikle Kocaeli’nin mülki sınırlarıyla Büyükşehir olmasından kaynaklanan, verginin iki kat ödenmesinin sanayicileri mağdur ettiğini, Kocaeli  sanayicisini haksız rekabetle karşı karşıya kalmasına etken olduğunu, bu süreçte şikayetlerin hat safhaya ulaştığını söyledi.

“Ana amacı, hizmet karşılığıdır”
Emlak vergi değerlerinde fahişliğin öncelikle Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından kabul edildiğini, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün de Kocaeli’nde bir süre önce gerçekleşen bir toplantıda kendisine iletilen şikayette sanayicilere hak verdiğini ve bu konuda çalışma yapılması gerektiğini söylediğini kaydeden Türker şunları söyledi: “Emlak vergilerinin ana amacı, hizmet karşılığıdır.  Özellikle ilçe belediyeleri OSB’lere hiçbir hizmet vermemektedir. Bu nedenle OSB, Belediyeler ve emlak vergisi kanunlarında gerekli düzenlemeler yapılarak OSB ‘lerde emlak vergisi alınmamalı, eğer mutlaka alınması gerekiyorsa Büyükşehir payı dışında kalan bölüm OSB yönetimlerine ödenmelidir. Çünkü  yerel yönetimlerin kanunen yapması gereken alt ve üst  yapı hizmetlerinin tümü yine OSB yasasının getirdiği hükümler çerçevesinde OSB yönetimleri tarafından yapılmaktadır.”

“Sanayici zaten destek veriyor”

Aynı şekilde elektrik tüketim vergisi, ilan reklam ve tabela vergisi, çevre temizlik vergisi, hafta tatili çalışma ruhsatına ilişkin harçların ilgili kanunlarda yapılacak değişikliklerle OSB ‘ler için kaldırılması ya da OSB yönetimlerine ödenmesi gerektiğini belirten Türker, “Sanayicilerimiz bulundukları  yerlerde zaten sosyal dokunun en önemli parçalarından biri olarak  gerekli sosyal yapılara önemli destekler vermektedirler.  İlimizde de birçok okul, cami, sportif ve kültür amaçlı  tesisler OSB’lerde bulunan sanayicilerimizin katkılarıyla yapılmaktadır. Özellikle Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanımızın sanayicilerimizle olan iyi diyalogu sonucun da Sayın valimizin önderliğinde hem sanayiciye hem de halka hizmet anlamında birçok ortak projeye  imza atılmıştır. Dilovası’nda yapılan 2 adet kavşak ve mayıs ayında temeli atılacak doğu kavşağı ile çöp yolu olarak tabir edilen yol bölgede  bulunan OSB’lerin ciddi katkılarıyla gerçekleştirilmiştir” dedi.

“Süreç 4 yıl seçilme hakkı sınırlı olmalı”

OSB’lerde yönetimlerin kongrelerde iki yıllığına seçilmesini de değerlendiren Dilovası OSB Başkanı Mustafa Türker konuya dair şunları söyledi: “Mevcut durum işlerin devamlılığı açısından sorun yaratmaktadır. Bu durum   seçimler sürecinde değişmeyen yönetimler için fazla sorun olmamakla beraber, her seçimde yönetimi değişen OSB ‘lerde ciddi  hizmet yavaşlamalarına neden olmaktadır. Çünkü ülke gerçeği olarak yeni yönetim bölge müdürü başta olmak üzere neredeyse tüm kadroyu yenilemek istemektedir.  Bu durumda  5 – 6 ay yönetime alışma devresi ondan sonra 1 yıl hizmet dönemi ve tekrar seçim takvimine girilmesini OSB’leri açısından sakıncalı görmekteyim. Bana göre süreç 4 yıl olmalı ve özellikle başkanlık 3 seçim dönemiyle sınırlanmalıdır. OSB’lerde müteşebbis heyette  ve yönetim kurullarında yer alan sanayici üyelerin bu hizmetlerinden dolayı  aldıkları ücretler mutlaka sembolik olmalıdır.” 
Son Güncelleme: 03.05.2013 10:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.