“Borsa haline geldik”

Kömürcüler OSB Bölge Müdürü Salih Argunhan temiz çevre için tüm önlemlerin alınarak kurulan bölgenin ithalatçı, alıcı, kamu, tüketici için büyük faydası olduğunu belirtip, “Şimdiden borsa haline geldik” dedi.

“Borsa haline geldik”

Kömürcüler OSB Bölge Müdürü Salih Argunhan temiz çevre için tüm önlemlerin alınarak kurulan bölgenin ithalatçı, alıcı, kamu, tüketici için büyük faydası olduğunu belirtip, “Şimdiden borsa haline geldik” dedi.

10 Aralık 2012 Pazartesi 11:39
“Borsa haline geldik”  Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde kurulu Kömürcüler OSB, bünyesinde yer alan firmalarla ülkemizin çok büyük bir bölümünün kömür ihtiyacının karşılandığı bir yapı olacak. Halen 22 tesisten 21’inin faaliyette olduğu, diğer firmanın da çalışmalarını tamamlaması ile 4-5 ay içinde tam kapasiteye geçmesi öngörülen Kömürcüler OSB’de yurt dışından gelen kömürlerin ayıklanma, arınma, paket ve sevkiyat işlemleri yapılıyor. Gebze bölgesinde dağınık ve düzensiz şekilde faaliyet gösteren kömür işletmelerini bir araya getiren Kömürcüler OSB’de yılda 1.5 milyon ton kömür öğütülerek kullanıma hazır hale gelecek.

“SEKTÖRÜ DİSİPLİN ALTINA ALDI”
Kömürcüler OSB Bölge Müdürü Salih Argunhan, Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’a bölgeyi değerlendirip gezdirdi. Argunhan, “Kömürcüler OSB sektörü disipline altına alan, haksız rekabeti önleyen, tüketiciye arzda kolaylık sağlayan bir yapı, şimdiden bir borsa haline geldi. Alıcı için en büyük avantajı aynı anda, aynı bölgede 20 ayrı yeri görüp fiyat alabilmesidir. Her ne kadar çok yeni olsak da buranın semerisini hem tüketici, hem ithalatçı, hem de kamu denetçisi görecek. Örneğin bir gün içinde buradaki işletmelerin hepsinin denetlenmesi mümkün kamu tarafından mümkün olabilecek” dedi.

İSTİHDAMA İKİ TÜRLÜ KATKI
Kömürcüler OSB içinde yer alan işletmelerde 1000 kişinin çalışacağının öngörüldüğünü, tesislerin bu istihdam kapasitesi ile birlikte nakliye başta olmak üzere birçok yan sektörü hareketlendireceğini belirten Argunhan, “Buradan Batı Anadolu, Karadeniz ve Ege Bölgeleri ağırlıklı olmak üzere ülke geneli bir sevkiyat yapılacak. Bu da önemli oranda bir istihdama etken olacak” dedi.

ROTTERDAM VE AVUSTURYA’YI İNCELEDİK
Türkiye’deki tüm OSB’leri inceleme, görme imkanı olduğunu belirten Argunhan, “Kömürcüler OSB’nin kuruluş sürecinde doğru modeli ve neyi nerede göreceğimizi bilerek hareket ettik. Batı Avrupa’nın en büyük kömür terminali olan Rotterdam Limanı’nda incelemelerde bulunduk. Rotterdam’da uygun sulama sistemleri ile kömür tozunu çok rahat hapsedebiliyorlar. Yıllık 125 milyon ton kapasiteli Avusturya Limanı ise sulamada çok etkili. Tüm modelleri yerinde görüp inceleme fırsatı bulduk” şeklinde konuştu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇEVRE İÇİNDE ÜRETİM
Bununla birlikte hiç kimsenin, “Yüzde 100 önledim” diyemeyeceğini belirten Argunhan mutlak engelin değil ama çevre temizliği için minimize, tolarize etmenin iyi bir eğitim ve uygulama ile mümkün olduğunu dile getirdi:  “Yeni trend sürdürülebilir çevre içinde bir üretimdir.  Herkes bunu yapmak zorunda. OSB içinde 2-3 park alanımız var. Su deposu civarında 6 dönümlük bir alanımız var. İstenirse kömür işletmelerinin içinde dahi böyle yeşil alanlar olabiliyor,
oluşturulabiliyor. Bizim de yeşillendirme ve tüm parklara ağaç dikimi çalışmalarımız olacak.”

SUYU ARITIP YİNE KULLANACAĞIZ
Kömürcüler OSB içinde proses diye adlandırılan bir sanayi atığının söz konusu olmadığını belirten Salih Argunhan,  “Sadece sulamadan kaynaklı, kömür tozunun kirlettiği su var. Kömürlü su, dinlendirme tan
klarına alınıp içindeki kömür tozu çökertilecek ve su berrak hale getirilecek. Kömür zaten ekonomik bir değer. İSU’dan edindiğimiz su ise pahalı. O suyu arıttıktan sonra kendi içinde bir daha kullanıp bir daha arıtacağız. Bu şekilde devri daimle önemli bir tasarruf sağlayacağız” dedi. Arguhhan, OSB içindeki evsel tanımlı atıkların ise kurulacak 3 havuzda arınacağını söyledi.

2-3 KÖMÜRCÜLER OSB DAHA KURULMALI
Bu tür OSB’lerde en önemli konu uygulamasının geniş bir coğrafya olduğuna değinen Salih Argunhan ülke genelinde sektöre yönelik gelişmeleri de takip ettiklerini söyledi. Samsun’da sektörsel anlamda bir kümelenme çalışmasının başladığını belirten Argunhan, Hopa ve İskenderun gibi kilit ilçelerde de Kömürcüler OSB kurulmasını gerektiğini savundu. Argunhan, “Burada edindiğimiz deneyim ve tecrübeyi oradaki arkadaşlarla da paylaşmak isteriz. Bence ülkemizde 2-3 bölgede daha Kömürcüler OSB kurulmalı. Realite üzerinden ihtiyaç olduğunu savunuyorum” diye konuştu.

İDARİ BİNA VE SOSYAL TESİS ALANI
OSB içinde idare binası ve sosyal tesis alanları da yer alacağına değinen Argunhan, “Binamız yapıldığında büfe, restaurant ve bahçesi ile birlikte hizmet vereceğiz. İşletme sayımız az gözükmekle birlikte yıllık 300-400 milyon doların üzerindeki para sirkülasyonundan ötürü buraya banka şubeleri de gelecektir. Ayrıca oto servislerini de OSB’miz içinde tasarlıyoruz” dedi. Argunhan bölgenin içinde arıtma tesisleri için ayrılan yerleri de gösterip buralarda da yapılanmalara bir an önce başlanacağını dile getirdi.

ENERJİ KAYNAKLARINI ÇEŞİTLENDİRMELİYİZ
Enerji kaynaklarınıçeşitlendirmeliyizKömürde yeterli miktarı kendi kaynaklarımızdan edinemediğimizi belirten Kömürcüler OSB Bölge Müdürü Salih Argunhan, “Bakanlığın koyduğu kriterlere uygun yerli üretimimiz çok kısıtlı. ABD, Çin gibi teknolojik olarak çok ileri ülkelerde de kömür enerjisi kullanılıyor. Elektrik üretirken Almanya yüzde 70, ABD yüzde 56 oranında kömür santrallerini kullanıyor. Kömür yakıtı ile işleyen bir termik santralin her yerden kaynak bulma şansı var” dedi. Doğalgazın kömüre oranla, kaynak yetersizliğinden ötürü arzı az ve çok riskli bir kaynak olduğuna belirten Argunhan şöyle devam etti: “Bizde üretilen kömür istenilen vasıfta olmadığı için kömür kullanımımızın tamamına yakını ithalata dayalı. Keşke kömürde bu kadar dışa bağımlı olmasak. Türkiye’nin enerji kaynaklarını mutlaka çeşitlendirmesi gerekir. Gaz, petrol… bütün kaynaklar çeşitlendirilmelidir. Sadece bir kaynağa bağlı olmak da önemli bir risk, çok yanlış.

Son Güncelleme: 12.12.2012 14:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.