Bereketli toprakların kadri

Kadirli OSB, Çukurova’nın en verimli arazilerinde yer almasının getirdiği avantajla her geçen gün gelişip büyüyor. Yüzde 90 doluluk oranına sahip Kadirli OSB’de ikinci etap çalışmaları sonunda 1 milyon metrekarelik yeni alanına kavuşacak.

Bereketli toprakların kadri

Kadirli OSB, Çukurova’nın en verimli arazilerinde yer almasının getirdiği avantajla her geçen gün gelişip büyüyor. Yüzde 90 doluluk oranına sahip Kadirli OSB’de ikinci etap çalışmaları sonunda 1 milyon metrekarelik yeni alanına kavuşacak.

21 Mayıs 2013 Salı 08:55
Bereketli toprakların kadri


  Ülkemizde sanayileşmenin ilçelere kadar yayılması sanayileşmenin gelişmesi kadar yaygınlaşmasının önemini de gözler önüne seriyor. Sadece il merkeziyle sınırlı kalmayan sanayileşme beraberinde büyük, kendi kendine yeten, iline ve ülkesine önemli katkılar bulunan ilçelerin bir bir türemesine etken oluyor. Osmaniye’nin Kadirli ilçesi içinde böyle bir durum söz konusu. Köyleri ve çevresindeki ilçeleriyle birlikte 250 bini bulan nüfusuyla Kadirli OSB sadece ilçesinin değil bulunduğu bölgenin önemli bir dinamiği.

Doluluk oranı yüzde 90

120 hektar alanda, 39 sanayi parseline sahip Kadirli OSB’nin altyapısı, enerji nakil hattı, içme suyu isale hattı ve doğalgaz hattı tamamlandı. Günümüz itibariyle yüzde 90 oranında doluluğa sahip Kadirli OSB’de üretimde olan 27 firmada 1081 kişi çalışıyor. Bölgenin ağırlıklı sektörleri ise gıda, mermer, metal, makine ekipmanları, kablo imalatı, iplik ve plastik. Kadirli ilçe merkezine 5, Osmaniye otoban girişine 35, Adana Ceyhan otoban girişine 50, Adana Havaalanı’na 90, İskenderun Limanı’na 100 ve Mersin Limanı’na 180 kilometre mesafedeki Kadirli OSB coğrafi konumuyla sanayicilere önemli avantajlar sağlıyor.

Düşük bedel, hazır altyapı

Kadirli OSB Bölge Müdürü, İnşaat Mühendisi Ali Karadana, Kadirli OSB’de arsa bedellerinin düşüklüğü, hazır altyapısı, OSB’de yatırım yapanların 5. bölge desteğinden faydalanması gibi konumlara sahip olmasının yatırımcı için önemli avantajlar olduğuna değinip yoğun talepler üzerine ikinci etap çalışmasına başladıklarını, 1 milyon metrekare arazinin OSB’ye sanayi parseli olarak ilave edileceğini söyledi. Kadirli’nin eğitim düzeyi yüksek genç bir nüfusa sahip olduğunu, ilçede endüstri meslek lisesi ve lise mezunu çok sayıda genç yer aldığını belirten Karadana bu nedenden ötürü bölgede kalifiye eleman sorunu yaşamadıklarını dile getirdi.

“OSB’lerde yatırım her zaman avantaj”

OSB dışı alanların sanayi imarına kapatılmasına yönelik tartışmaları ve Tekirdağ’daki uygulamayı takip ettiklerini kaydeden Karadana konuya dair şunları söyledi: “OSB dışındaki alanların sanayi imarına kapatılması çok iyi bir çalışma olacaktır. Bu alanların imara kapatılmasıyla OSB’ler daha cazip hale gelir. OSB alanında kurulması gereken fabrikaların OSB dışında kurulması çevreyi de atık, gürültü ve benzeri konularda olumsuz etkileyecektir. Ayrıca yatırımların OSB’lerde yapılması yatırımcılar için her zaman avantajlıdır. OSB’lerdeki sorunsuz altyapı, doğalgaz, ucuz elektrik ve OSB mevzuatı gibi hususlar her zaman yatırımcıların lehinedir.”


“İstihdam 5 bine çıkacaktır”

Kadirli OSB kurumsalında Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerini değerlendiren Karadana şunları söyledi: “Çukurova’nın en verimli arazilerinin Kadirli ilçesinde bulunduğunu göz önüne aldığımızda tarıma dayalı sanayinin hızla gelişeceğini ve bu gelişimin OSB'mizdeki istihdam sayımızı 5 bine çıkaracağını öngörüyoruz. Bu doğrultuda gelişen sanayimizin profesyonel tarım anlayışı getireceğini; bunun sayesinde organik ve diğer tarım ürünlerinde daha yüksek kaliteyi yakalayacağımızı; yol ağının gelişmesiyle de bu gelişen tarımın iç ve dış piyasada daha büyük pay sahibi olacağını düşünmekteyiz. Ayrıca tarımdan anlayan ve bu konuda istekli, eğitimli Kadirlili genç yatırımcılarının kendilerini daha da geliştirerek bu hedeflere ulaşmayı kolaylaştıracaklarını düşünmekteyiz.”

Kadirli OSB olarak üyesi oldukları OSBÜK’ün çalışmalarından çok memnun olduklarını belirten Karadana, “Mevzuat ve diğer yasal konularda OSB’lere verdikleri bilgiler sayesinde işler daha doğru ve düzenli şekilde yürütülmektedir” dedi.

OSB KÜNYESİ


SORU - CEVAP

OSB Adı:Kadirli
Kuruluş Tarihi: 08.12.2000
Yönetim Kurulu Başkanı: Necip Çakmak(Kadirli Kaymakamı
Yönetim Kurulu Üyeleri: Hasan Kastal (Ticaret Odası Başkanı), Ömer Tarhan (Belediye Başkanı), Recep Kocabuğa (İl Genel Meclis Üyesi), İlhan Köksal (İl Genel Meclis Üyesi
Bölge Müdürü: Ali Karadana(İnşaat Mühendisi)

Yönetim Sistemi: Müteşebbis heyet.

Toplam Alan:  120 Hektar

Doluluk Oranı: Yüzde 90
Tahsis Edilen Alan: 455200 m²
Tahsis Edilebilir Alan: 64300 m²
Parsel Sayısı:39

Parsel Büyüklükleri:3000m²-120000m² arasındadır.

Firma Sayısı:27

İstihdam Sayısı:1081

En yakın otoyol: 35km

En yakın demiryolu:35km

En yakın liman:100km

En yakın gümrük:  100 km

Şehir Merkezine Uzaklık:5km

  

Son Güncelleme: 21.05.2013 08:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.