Akademisyen fabrikaya Sanayici üniversiteye

Eskişehir OSB Başkanı M.Savaş Özaydemir, üniversite – sanayi işbirliğinin derinleşmesi için üniversitelerin kendilerini duvarlarına kapatmaması, sanayicinin yönetimler dahil olmak üzere üniversitelerde yer alması gerektiğini söyledi

Akademisyen fabrikaya Sanayici üniversiteye

Eskişehir OSB Başkanı M.Savaş Özaydemir, üniversite – sanayi işbirliğinin derinleşmesi için üniversitelerin kendilerini duvarlarına kapatmaması, sanayicinin yönetimler dahil olmak üzere üniversitelerde yer alması gerektiğini söyledi

25 Şubat 2013 Pazartesi 08:50
Akademisyen fabrikaya Sanayici üniversiteye
 


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın üniversite sanayi işbirliğine yönelik, Bakan Ergün’ün “Derin işbirliği lazım” diye tanımladığı olguya yönelik beyin jimnastiği OSB camiasında yayılarak sürüyor. Bir yenisi Bursa’da düzenlenen, “Üniversite sanayi işbirliği bölgesel toplantısı”nda konuşan Eskişehir OSB Başkanı M.Savaş Özaydemir, üniversite sanayi işbirliğinin sağlam bir zemine oturması için kendisini duvarlarının içine kapatmayan üniversite profilinin oluşturulması, sanayicinin de belli kıstaslar ölçeğinde üniversitelerin yönetimlerinde yer alması gerektiğini söyledi.

“Üniversiteler beklentilerden uzak”
Bugün üniversitelerimizdeki konumun sanayimizin beklentilerinden uzak olduğunu belirten Başkan Özaydemir sadece akademik yükselme için adı araştırma olan ama içeriği tartışmalı çalışmaların üniversitelerde yapılmasına ve bunlara kaynak aktarılmasına artık engel olunması gerektiğini dile getirdi. Bu konuda bazı önerilerde de bulunan Özaydemir şöyle devam etti:

“Sanayici yönetimde yer almalı”
“Üniversitelerde artık kendini üniversite duvarlarının içine kapatmayan, sanayi ile ticaret dünyasıyla çalışmaya arzulu, bu konuda fikirler üreten, fabrika ortamına girmekten çekinmeyen bir öğretim üyesi profilinin oluşturulmasına özel önem verilmelidir. Ayrıca sanayicilerin, odaların ve meslek örgütü yöneticilerinin de belli kıstaslar altında üniversitelerin yönetimlerinde olması gereklidir.”

“2023 hedefine ulaşmak için”

2023 ekonomik hedeflerine ulaşmanın Ar-Ge çalışmalarına daha fazla ağırlık verilmesi, üretim metotlarında yenilikçi yaklaşımlar ortaya koyulması, yeni ürünler ve teknolojiler geliştirilmesinden geçtiğini anlatan Özaydemir, “Bu noktada sanayimizin ihtiyaç duyduğu bilimsel ve teknolojik altyapının oluşması, karşılaşılan sorunlara yeni çözümlerin ortaya konması ancak üniversitelerimizdeki değerli bilim adamlarının katkıları ile sağlanacaktır” diye konuştu.

Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi
Aynı zamanda Eskişehir Sanayi Odası Başkanlığı da yapan Özaydemir, ESO’nun çalışmaları üzerine de bilgilendirmede bulundu. Başkan Özaydemir bu konuda en önemli projenin Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı (ATAP A.) tarafından yönetilen Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi olduğunu dile getirdi. Özaydemir söz konusu yapılanmanın üniversite-sanayi işbirliğinin bir sonucu olarak, il sanayinde teknolojik yatırımları arttırmak amacıyla kurulduğunu ifade etti. 

“28 yıldır teknoloji ödülleri veriyoruz”

Oda olarak işbirliği alanında birçok projeye imza atmaya devam ettiklerinin üzerinde duran Özaydemir, “28 yıldır üniversitelerimizden akademisyenlerin yer aldığı jüri tarafından yapılan değerlendirmeyle teknoloji ödülleri vermekteyiz. Her yıl odamızın mali imkanları ile oda üyesi kuruluşlardan sağladığımız katkılarla öğrencilerimize burs, araştırma çalışmalarına maddi destek ve staj imkanı sunmaktayız. Kentimizde oluşturduğumuz iş kümelerinde mutlaka üniversitelerimizde görev almaktadır” dedi. 
Son Güncelleme: 25.02.2013 08:52
Anahtar Kelimeler:
Eskişehir Osb
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.