2023 için. İVEDİLİKLE

İvedik OSB’de Hasan Gültekin başkanlığındaki yönetim Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine ulaşacağına inanıyor ve çalışmalarını o doğrultuda sürdürüyor. Ülkemizin en büyük ikinci teknokentinin yer alacağı İvedik OSB, teknoloji ihracatının önünü açacak.

2023 için. İVEDİLİKLE

İvedik OSB’de Hasan Gültekin başkanlığındaki yönetim Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine ulaşacağına inanıyor ve çalışmalarını o doğrultuda sürdürüyor. Ülkemizin en büyük ikinci teknokentinin yer alacağı İvedik OSB, teknoloji ihracatının önünü açacak.

15 Temmuz 2013 Pazartesi 10:55
2023 için. İVEDİLİKLE


  Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri ileriye yönelik olarak çok büyük önem taşıyor. Bu hedeflerde tespit edilen yıl, Cumhuriyetimiz’in kuruluşunun 100’ncü yılı olmasından ibaret değil. Ulaşıldığı anda önemli bir sıçrama tahtası olacak ve bu sefer daha ötesi hedef alınacak. Hedeflere ulaşabilmek için en önemli gereklilik ise toplumun bu hedeflerin gerekliliğine olan kanaati ve ulaşabilecek olmanın inancı. İvedik OSB’de her ikisi de mevcut. İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin yönetim kurulu olarak yaptıkları her çalışmanın ülke sanayisine ve menfaatine olduğunun bilincinde hareket ettiklerini belirterek 2023 ihracat rakamları hedefine ulaşmanın teknoloji ihracatından geçtiğini, bunun için de teknokent çalışmasına büyük önem verdiklerini söyledi. Gültekin, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı:

-
          İvedik OSB’nin yatırımcılar için avantajları nelerdir? Girişimciler yatırım için neden İvedik OSB’yi tercih etsin?
-          Yönetim kurulu olarak İvedik OSB’nin kurulduğu günden bugüne kadar bölgemizin sanayicilerimiz için bir cazibe merkezi olmasına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizler biliyoruz ki bölgemizde bulunan sanayicilerimiz kazandıkça ülkemiz kazanacak ve bizler 2023 hedeflerine daha emin adımlarla yürüyeceğiz.  Bölgemiz son dönem yatırımları ile sadece üretimde değil OSB’ler içerisinde hizmet sektörünün geliştiği bir OSB olma özelliğine sahiptir. Hali hazırda yapımları devam eden ticaret merkezleri ile hizmet sektörü atağa geçmiş ve bölgemiz önemli bir üretim merkezi olmasının yanında önemli bir hizmet merkezi olma yoluna girmiştir. 
Bölgemizde yatırım yapan sanayicilerimizin pazar paylarını ve rekabetçiliklerini arttırmak amacıyla proje ve çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Bu minvalde OSB’ler arasında bir ilk olan strateji geliştirme ve Ar-Ge yönetimi birimimizi 2011 yılı sonunda hizmete açtık. Bu birimimiz bölgemiz firmalarının devlet desteklerinden daha etkin yararlanmaları, Ar-Ge projesi geliştirme ve yazmaları konusunda danışmanlık hizmeti sunmakta olup bu hizmetlerini bölgemiz firmalarına tamamen ücretsiz olarak sağlamaktadır.
Yine firmalarımızın karlılığını arttırmak amacıyla, özellikle üretim yapan firmaların en önemli maliyet kalemini oluşturan elektrik maliyetlerinde, yaptığımız alt yapı yatırımları ile yüzde 10 gibi önemli bir indirim sağladık.
Üretim için en önemli faktörlerden biri de ulaşım imkanlarıdır. Bu bağlamda bölgemiz yine sanayicilerimize önemli avantajlar sağlamaktadır. İvedik OSB, Ankara Kuzey Çevreyolu’na  4, Anadolu Otobanı’na 15 ,  Ankara Garı’na 15, Samsun Limanı’na 430 ve Esenboğa Hava Limanı’na 30 kilometre mesafede yer almaktadır.
Yine uygulamalı teknokent projemizi ile ülkemizde bir ilki gerçekleştirmek istemekteyiz. Bu projemiz ile bölgemizde bulunan firmaların Ar-Ge çalışmalarında önemli bir artış sağlayacağımızı umut ediyoruz.

-
          2013 yılı ve önümüzdeki yıllar için bölgenize dair çalışma planınız nedir?
-          İçinde bulunduğumuz dönem için büyük önem verdiğimiz projelerimizden biri az İvedik OSB Uygulamalı Teknokenti projesidir. Türkiye’nin 2. büyük teknokenti olacak bu projemiz ile teknokentlerin üniversitelerden çıkarak organize sanayilerde faaliyet göstermesi açısında da önemli bir adım atmış olacağız. Bu projemizin çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. Allah’ın izni ile bu projemiz ile sanayicilerimize teknoloji geliştirme olanağı sağlanarak ülkemizin teknoloji ithal eden bir ülke olmaktan teknoloji ihraç eden bir ülke haline gelmesini ve ülkemizin 2023 yılı hedeflerine önemli katkı sağlayacağımızı umut ediyoruz.
Bu projemiz ülkemizde herkesin üzerinde sıklıkla konuşup, çözüm aradığı bir sorunu çözmeye yönelik bir katkı sağlamak için oluşturuldu. Bu sorun üniversite-sanayi işbirliği konusudur. Ülkemizdeki çok değerli üniversitelerimizde çok kıymetli fikirler ortaya çıkmasına karşın bu fikirler maalesef sanayide uygulamaya dönüşemiyor. Aynı şekilde üretimin kalbinde yani sanayilerde de birçok fikir oluşuyor fakat bilimsel bakış açısı yönünden eksikler yaşanarak bu fikirlerde kaybolup gidiyor. Öncelikle bu proje ülkemizde sanayi-üniversite işbirliğini geliştirme noktasında büyük faydalar sağlayacaktır.
Hükümetimizin ülkemize adeta çağ atlatacak olan 2023 hedeflerine ulaşmasında bu projemizin önemli katkısı olacaktır diye düşünüyoruz.
Bir diğer çalışmamız da; Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ile Elektrik-elektronik, plastik, medikal ve makine ana sektörlerinde yürüttüğümüz 4 adet uluslararası rekabetçiliği geliştirme projelerimizdir. Bu projelerimiz ile bölgemizde bu sektörlerde faaliyet gösteren firmalardan hali hazırda ihracat yapanların ihracat oranlarını arttırmak, yeni pazarlara girmelerini sağlamak; ihracat potansiyeli olup henüz ihracat yapmayan firmalarımızın da ihracata başlamalarını ve bunların alt yapılarını oluşturmalarını sağlayacağız.

-
          Üniversite sanayi işbirliğini güçlendirmek için sürdürdüğünüz diğer çalışmalar nedir?
-          İvedik OSB olarak Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu üyesiyiz. Burada üniversite ve sanayi arasındaki bağları nasıl daha fazla güçlendirebileceğimizin yollarını arıyoruz. Aynı zamanda Ankara’da bulunan üniversitelerin büyük bir çoğunluğu ile işbirlikleri yapıyoruz. Firmalarımızın akademisyenlerle bir araya gelecekleri, ortak fikirler oluşturup ortak çalışma yapabilecekleri şartları oluşturmaya çabalıyoruz. Burada kazan-kazan felsefesi ile hareket ediyoruz. Biliyoruz ki bu tür işbirlikleri ile asıl kazanan ülkemiz olacaktır.

-
          OSB’lerde iki bakanlığın desteği ile meslek yüksek okulu kurulmasına yönelik yaklaşımınız nedir? Bölgenizde kalifiye eleman sorunu yaşanıyor mu? Bu ihtiyacı karşılamak için ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?
-          Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımız arasında imzalanan protokol ile yürürlüğe giren “Organize Sanayi Bölgelerinde Mesleki Ve Teknik Eğitimin Güçlendirilmesi” protokolünü ülkemiz sanayisi için oldukça önemli buluyoruz. Bu uygulama, OSB’lerde bulunan firmaların ihtiyaç duyduğu kalifiye ara personel sorununun çözümüne büyük katkılar sağlamaktadır. Ülkemizde sanayinin başlıca sorunu kalifiye ara eleman bulamama sorunudur. Bölgemizde bulunan firmalarda kalifiye eleman konusunda problemler yaşamaktadır. İvedik OSB yönetimi olarak, iki bakanlığımızın birlikte atmış olduğu bu olumlu adım doğrultusunda biz de bölgemizde Akıllı Eğitim Kurumları ile bir protokol imzalayarak “Akıllı Stüdyo Okul İvedik OSB Teknik Koleji”nin kurulumunu sağladık.  Bu çalışma ile bölgemiz içerisindeki firma ve müteşebbisler için kalifiye ara eleman yetiştirilecek, yetiştirilen öğrencilerin bölge firmalarında staj ve uygulama yapabilmesi sağlanacak, öğrencilerin eğitim süreleri içerisinde üretim bandına katılımları sağlanacak, mevcut iş gücüne ek eğitim hizmetleri verilecek, bilimsel araştırma ve projeler ile Ar-Ge faaliyetleri yapılacak ve bunların neticesinde nitelikli ara personeller sanayi içerisinde, teorik ve pratiği birlikte öğrenerek yetişecektir.

“Hedef için inancımız tam”
 -          Türkiye’nin belirlemiş olduğu 2023 hedeflerine ilişkin düşünceleriniz nelerdir?
-          En başta belirtmem gerekiyor ki İvedik OSB Yönetim Kurulu olarak bizler yapmakta olduğumuz ve planladığımız tüm projeleri 2023 hedeflerine ulaşma gayreti ve isteği ile gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde daha önceleri 5 yıllık planları zorla oluşturup uygulamaya çalışırken bugün 10 yıllar sonrası için hedefler koyup bunlara ulaşmak için çalışıyoruz. Bu ülkemizin kat ettiği yolun, vizyon genişliğinin ve sürdürülebilir istikrarın en önemli kanıtıdır. Bizler gurur duyarak görüyoruz ki halkımız ve sanayicilerimizin bu hedeflere inancı tamdır. Gayret ve çabalarının motivasyonunu bu hedefler oluşturmaktadır. Bu hedefler ile gerek hükümetimizin gerek vatandaşlarımızın ne kadar kendine güvendiği görülmektedir. Dikkatinizi çekmek istediğim bir husus var. 2023 yılı için ortaya konulan konular bir hayal değil birer hedeftir. Ve ülkemizin hükümetinden sanayicisine, memurundan işçisine bu hedefleri gerçekleştireceği konusunda kimsenin kuşkusu yoktur. Allah’ın izni ile hepimizin gayreti ile bu hedeflere ulaşacağız.

“Yeni teşvik yasası etkin 
şekilde işlemelidir”
-           Yeni teşvik yasasını nasıl yorumluyorsunuz? Verilen teşvikleri yeterli buluyor musunuz?
-          Teşvik uygulamaları ülkemizde uzun yıllardır devam etmektedir. Ancak bugün gelinen noktada görüyoruz ki uygulanan teşvik sistemleri maalesef çok fazla etkin olamamış, toplumsal bir kalkınmayı sağlayamamıştır. Bu noktada teşvik yasasında bölgelere ve sektörlere göre değişken bir sistemin uygulamaya girmesinin doğru olduğu kanaatindeyim. Keza yine yasada OSB’lerin unutulmaması ve OSB’lerde yatırımların bir alt bölge teşvikinden yararlanması bizleri memnun etmiştir. Tabii ki devletimizin teşviklerinin daha da artmasını isteriz. Ancak unutmamak gerekir ki devletin burada amacı ve görevi teşvik etmektir. Girişimcilerimizin yapacakları yatırımların tamamını devletin karşılaması da mümkün değildir. Böyle bir sistemin adı zaten teşvik olmaz, devlet yatırımı olur. Bu noktada yeni teşvik yasasının etkin bir şekilde işlemesi tek temennimizdir.Son Güncelleme: 15.07.2013 11:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.