Umem projesi sanayicilere tanıtıldı

Türkiye'de istihdam sorununa çözüm üretmek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde geliştirilen Beceri 10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) projesi Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen bilgilendirme toplantısı ile sanayicilere tanıtıldı.

Umem projesi sanayicilere tanıtıldı

Türkiye'de istihdam sorununa çözüm üretmek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde geliştirilen Beceri 10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) projesi Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen bilgilendirme toplantısı ile sanayicilere tanıtıldı.

02 Mart 2011 Çarşamba 15:57
Umem projesi sanayicilere tanıtıldı

Toplantıda konuşma yapan OSB ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya'nın proje için seçilen 19 pilot ilden birisi olduğunu söyledi. “İşsizlik ve mesleksizlik Türkiye'de ekonomik ve sosyal sorunların temel kaynaklarından birisidir” diyen Budak, Türkiye'de 3 milyona yakın işsiz dışında bir de 2 milyona yakın çalışmayan, iş aramayan ve işsiz sayılmayan bir kitle bulunduğunu söyledi.


Türkiye'de bir taraftan işsizlik varken, diğer tarafta firmaların nitelikli eleman bulma sıkıntısı çektiğini ifade eden Budak, “İş Kurumu'nun verilerine göre Aralık ayında açık olan 370 bine yakın iş talebinin yüzde 55'i karşılanmış, yarıya yakını karşılanamamıştır. Maalesef eğitim sistemimiz sektörlerimizin talep ettiği meslek dallarında eleman yetiştirmekte yetersiz kalmaktadır. Halen 3 milyon işsizin 450 bini aşan kısmı üniversite ve yüksekokul mezunudur. 350 binden fazla kısmı ise meslek lisesi mezunudur. Dolayısıyla burada da ciddi bir sorun bulunmaktadır. Özellikle gençlerin işgücü piyasasına dahil edilmeleri ancak işgücü piyasasının taleplerini karşılayabilecek nitelikli işgücü potansiyeli ile mümkündür. Yapılan araştırmalar işgücü talep ve arz tarafları arasındaki tutum farklılıkları nedeniyle nitelikli işgücü istihdamında sıkıntı yaşandığını göstermektedir” dedi.
Beceri 10 projesi kapsamında yirmi ve daha fazla eleman çalıştıran 101 işletme ile 'İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizi Anketi' yapıldığını belirten Budak, işletmelerin en çok eleştirdiği konuların başında okullarda teorik eğitime ağırlık verilmesi, uygulamalı eğitimin verilmemesi ya da gerekli nitelikte olmadığı yönünde olduğunu söyledi. Budak, “Bu proje ile işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikte eleman yetiştirilecek ve uygulamalı staj ile kişiler kısa sürede o mesleği öğrenebilecektir. Bu durum işletmenin hem zaman kaybını hem de maliyet kaybını en aza indirecektir. BECERİ'10 Projesi, kamu-özel sektör arasında yeni bir işbirliği mekanizmasının kurulması ile ülkemizin en büyük sorunlarından olan işsizlik yarasına bir merhem olacaktır” şeklinde konuştu.
Antalya'da UMEM Beceri 10 Projesi kapsamında Şubat ayında 'Asansör Bakım ve Onarım, Oto Kaportacı, Gaz Altı Kaynakçığı' meslek kurslarının 38 kişinin katılımı ile başlatıldığını, yeni kursların açılabilmesi için firmalardan nitelikli eleman talepleri toplanmaya devam edildiğini belirten Budak, 5 yılda yaklaşık 1 milyon işsizin eğitimden geçirilecek, meslek sahibi olmasının hedeflendiğini bildirdi.

Kursiyerlerin en fazla 3 ay teorik eğitimin ardından işletmelerde 3 ayda stajyerlik yapacağını belirten Budak, teorik eğitimi ve uygulamalı stajı başarı ile tamamlayan kursiyerlerin, işletmelerin talebine göre Oda üyesi işyerlerine yerleştirileceklerini bildirdi.
Meslek kurslarını tamamlamış olan kişileri, stajyer olarak çalıştıran firmalar herhangi bir maaş ödemeyeceğini belirten Budak, “Kursiyerlere teorik eğitimler ve uygulamalı stajları süresince günlük 15 TL ücret verilecek. Kursiyerleri istihdam eden firmalar 2,5 yıldan 4.5 yıla kadar varan sürelerde Sigorta Primi İşveren Payı ödemelerinden muaf tutulacak ve ödemeler İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanacak” ifadelerini kullandı.
Toplantıda, ATSO, İşkur ve Antalya'daki Meslek Lisesi Okulu Temsilcileri, projeyle ilgili bilgiler vererek, sanayicilerin projeyle ilgili sorularını yanıtladılar. Bu proje ile stajyerlere ücretsiz olarak verilen eğitimler süresince ayrıca günlük 15 lira ücret verildiği ve stajyerlik sonunda büyük oranda iş garantisi sunulduğu halde yeterli sayıda başvuru alamadıklarını belirten temsilciler, işsiz ve mesleksiz gençlerin bu fırsatı kaçırmamaları gerektiğini belirttiler. Projeye ilişkin bir sunum yapan ATSO personeli Tolga Cenk Türk, önümüzdeki günlerde açılması planlanan yeni kurslar ile ilgili olarak, işsiz gençlerin öncelikle www.iskur.gov.tr daha sonra da www.beceri10.org.tr adresinden TC kimlik numaraları ile giriş yaparak kursiyer kayıtlarını, işletmelerin ise www.beceri10.org.tr adresinden ticaret sicil ve oda sicil numaraları ile giriş yaparak yeni stajyer talep kayıtlarını gerçekleştirmeleri gerektiğini söyledi.
Sanayiciler, özellikle kalifiye eleman bulmakta zorlandıklarını ifade ederken, projeden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Toplantıya OSB bölgesindeki mahallelerin muhtarlarının katılımı dikkat çekti. ATSO Başkanı Budak, muhtarlardan işsiz gençleri, BECERİ 10 projesinden yararlanmaları konusunda ikna etmelerini ve ATSO bünyesindeki görevlilere yönlendirmelerini istedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.