Ülkeler arası işbirliğinde OSB’ler önemli faktör

İletişim içinde bulundukları ve teknik bilgi paylaşımı yaptıkları ülkeler arası işbirliğinde OSB oluşumlarının önemli bir faktör olduğunu söyleyen OSB’ler Genel Müdürü Ramazan Yıldırım, “OSB’ler vasıtası ile yapılan işbirlikleri ülkemiz sanayisinin gelişmesinde ön planda yer alıyor” dedi.

Ülkeler arası işbirliğinde OSB’ler önemli faktör

İletişim içinde bulundukları ve teknik bilgi paylaşımı yaptıkları ülkeler arası işbirliğinde OSB oluşumlarının önemli bir faktör olduğunu söyleyen OSB’ler Genel Müdürü Ramazan Yıldırım, “OSB’ler vasıtası ile yapılan işbirlikleri ülkemiz sanayisinin gelişmesinde ön planda yer alıyor” dedi.

28 Kasım 2011 Pazartesi 07:50
Ülkeler arası işbirliğinde OSB’ler önemli faktör
 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Ramazan Yıldırım, Gebze Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri Derneği’nin (GOSBSAD) çıkarmış olduğu GOSB dergisine önemli açıklamalarda bulundu. Ülkemizde planlı kalkınma döneminin başladığı 1960’lı yıllarda, ekonomik dengenin kurulması, ekonomik ve toplumsal kalkınmanın birlikte gerçekleştirilmesinin ancak sanayileşmeye verilecek önem ile mümkün olabileceği fikri benimsenerek, bu kapsamda hedefler belirlendiğini söyleyen Yıldırım, OSB bu dönem itibariyle başlatıldı ve Bursa ilinde başlayan süreç şu an ülkenin geneline yayıldığını belirtti.   

 

OSB’LER ÜLKEMİZİN KALKINMASINDA ÖNCÜ ROL ÜSTLENİYOR

 

Birbirini tamamlayan, birbirinin yan ürününü teşvik eden sanayicilerin bir arada üretim yapmalarıyla üretimde verimlilik ve kar artışının sağlandığı OSB’lerin ülkemizin topyekün kalkınmasında ve ekonomik gelişmesinde öncü rol üstlendiğini vurgulayan Yıldırım, “KOBİ’lere uluslararası standartlarda ve ekonomik fiyatlarla altyapı imkanı sağlayarak, küresel rekabet ortamında yer almalarında kolaylaştırıcı rolü üstlenmişlerdir. Konuyla ilgili olarak İstanbul Sanayi Odası’nın yapmış olduğu son çalışmada ülkemiz ekonomisinde önemli bir yer tutan en büyük bin sanayi işletmesinden 393’ünün OSB’de yer aldığı tespit edilmiştir. Bu rakam sanayileşme sürecimize baktığımızda önemli bir oranı kapsamaktadır. OSB uygulamaları Küresel rekabet ortamında vazgeçilemez bir unsur olarak yerini almıştır” dedi.

 

İŞLETMELER REKABET AVANTAJINI BÖLGELER VASITASIYLA GELİŞTİRİYOR

 

“Dünyada ve ülkemizde kurulu işletmeler rekabet güçlerini arttırabildikçe ayakta kalabilmektedirler” diyen Yıldırım, “Bu nedenle dünya pazarında işletmelerin varlıklarını ortaya koymaları ve etkin rol oynayabilmeleri için diğer işletmeler ile  idari ve teknik işbirliği içinde olması büyük önem taşımaktadır. Bahsettiğim bu işbirliği kar işbirliği anlamında olmayıp iletişim anlamında bir işbirliğidir” diye konuştu. OSB’de yer alan işletmelerin alt yapı kolaylığı lojistik yardımlaşma ve diğer işletmelerin bilgi ve görgüleri deneyimlerine ulaşabilme anlamında çok avantajlı konumda olduklarını belirten Yıldırım, “OSB yönetimleri kurumsallaşmalarını tamamlayıp bölgede sadece arsa tahsisleri yapmanın ötesine bünyelerinde katılımcı olarak yer alan işletmelere ortak eğitim, fuarlara katılım imkanları dünyadaki işletmelerin genel bilgi ortamlarına ulaşım pazar araştırmaları ar-ge vb hizmetler vermeye başladıklarında o bölgelerin tanınırlığı dünyada kabul görmekte dolayısıyla da işletmeler rekabet avantajlarını bölgeler vasıtası ile daha da geliştirebilmektedirler” şeklinde konuştu.

 

İSTİHDAMIN 1 MİLYON 290 BİN KİŞİYE ULAŞMASI HEDEFLENİYOR

 

Ramazan Yıldırım, “Bugün gelinen noktada 264 adet OSB’nin kuruluşu Bakanlığımızca gerçekleştirilmiş olup,  Artvin ili dışında tüm illerimizde OSB bulunmaktadır. Bu OSB’lerin 143 adedi Bakanlığımız düşük faizli uzun vadeli kredi desteği ile altyapısı tamamlanarak Türk sanayicisinin hizmetine sunulmuştur. Ayrıca altyapısı müteşebbis heyet imkanları ile tamamlanan 21 adet OSB’de bulunmaktadır” dedi. Diğer OSB'lerin altyapı inşaat çalışmalarının büyük bir kısmının Bakanlık kredi desteği ile devam ettiğini belirten Yıldırım şunları söyledi: “Bakanlığımız kredi desteği ile altyapı inşaatları tamamlanan 143 adet OSB projesine baktığımızda 1962 yılından 2002 yılı sonuna kadar 70 adedinin tamamlandığı,  2003-2010 yılları arasında ise 73 adet OSB projesinin tamamlandığı görülmektedir. Bakanlığımızın kredi desteği ile tamamlanan OSB’lerde yaklaşık 960 bin kişiye istihdam imkanı sağlanmış olup, bu bölgelerde yer alan parsellerin yüzde 93,4’ü tahsis edilmiş olup, üretime geçme oranı ise yüzde 69 seviyesindedir. Bu bölgelerin tam kapasiteye ulaşması halinde istihdamın 330 bin kişi daha artarak yaklaşık 1 milyon 290 bin kişiye ulaşması hedeflenmektedir.  2011 yılında ise yatırım programında olan 72 adet OSB projesinden, yıl içerisinde 12 adedinin tamamlanarak sanayicinin hizmetine sunulması planlanmaktadır.”

 

YATIRIMCILAR İÇİN EN UYGUN ORTAM OSB’LER

 

Bakanlıktan kredi kullanmadan, kendi öz kaynaklarıyla altyapısını tamamlayarak sanayicilere uygun yatırım ortamı hazırlayan 21 OSB’de yer alan parsellerin yüzde 82’si tahsis edilmiş olduğunu söyleyen Yıldırım, üretime geçme oranının ise yüzde 44 seviyesinde olduğunu bildirdi. Bu sonuçlara bakıldığında ülkede yatırımcılar için uygun ortamın OSB vasıtası ile sağlandığının görüldüğünü dile getiren Yıldırım, “Bir kısım OSB’ler daha önce yola çıktıkları için yeni OSB’lere göre daha ön plandadırlar. Yeni kurulan OSB’ler bu OSB uygulamalarını incelemekte gerek alt yapı gerekse işletme anlamında kendi uygulamalarını deneyimler ışığında geliştirmekteler. Ülkemizdeki OSB uygulamaları diğer ülkelerinde dikkatini çekmekte bu konuda Bakanlığımıza sık sık ziyaretçi ekipler göndererek bilgi almaktadırlar. Biz de OSB ile işbirliği içinde uygulamaların yerinde görülmesini sağlamaktayız. GOSB çok sık ülke heyeti gönderdiğimiz önemli bir bölgemizdi. Karşılıklı iletişim içinde bulunduğumuz ve teknik bilgi paylaşımı yaptığımız ülkeler arası işbirliğinde OSB oluşumları önemli bir faktördür.  Bu anlamda da münferit girişimler yerine OSB’ler vasıtası ile yapılan işbirlikleri ülkemiz sanayisinin gelişmesinde ön planda yer almaktadır.

 

OSB’NİN KURUMSALLAŞMASI İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK

 

Bakanlık olarak OSB Kanunu ve Yönetmeliği ile OSB’nin kurumsallaşması yönünde çok önemli adımlar attıklarını söyleyen Yıldırım, şunları söyledi: “Bu yönde yaptığımız değişiklikler tümüyle OSB yönetimlerinin sorunları dikkate alınarak süratle yapılmaya çalışılmaktadır. Mevcut OSB yönetimleri, idari ve teknik kadrolarını yönetmelikte belirlenen çerçevede oluşturur, işin uzmanının istihdamını sağlarsa, bölgeler daha iyi yönetilir. Stratejik planlarını yapan OSB’ler her zaman öne çıkarak, her yaptıkları eylemi bir planlama mantığı içinde yürüttüklerinde herhangi bir sıkıntı yaşamazlar. Ancak, kadrolarını yeterli ve teknik şekilde oluşturmayan OSB yönetimleri, bir kısım uygulamalarda sıkıntı çekmekte ve işlemlerinin gecikmesine neden oluşmaktadır.”

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.