TOKİ OSB KURSUN

OSBÜK Başkanı Mahmut Yılmaz, TOKİ’nin konut gibi, sanayicilerin hemen yatırım yapabileceği, alt ve üst yapısı tamamlanmış OSB’ler inşa etmesini talep ettiklerini söyledi.

TOKİ OSB KURSUN

OSBÜK Başkanı Mahmut Yılmaz, TOKİ’nin konut gibi, sanayicilerin hemen yatırım yapabileceği, alt ve üst yapısı tamamlanmış OSB’ler inşa etmesini talep ettiklerini söyledi.

21 Şubat 2011 Pazartesi 14:29
TOKİ OSB KURSUN
Organize Sanayi Bölgeleri’nin çatı kuruluşu, OSB Üst Kurulu Başkanı Mahmut Yılmaz, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. OSBÜK olarak yaptıkları çalışmalar hakkında Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın ile Yazı İşleri Müdürü Uğur Saray’a açıklamalarda bulunan Başkan Yılmaz, OSB’lerdeki çalışanların daha verimli ve donanımlı hale getirilmesi sağlayabilmek için “OSB Akademisi” kurmak için çalışma başlattıklarını söyledi.
    Yılmaz, altyapı ve üst yapısının tamamlanmış olmasına rağmen yatırımcı alamayan OSB’ler için teşvikler uygulanması gerektiğini ifade ederek, “Boş OSB’ler ancak bu şekildeki uygulamalarla doldurulabilir” dedi. Yılmaz, aksi durumda milyon liraların tamamen heba olacağını söyledi.
    Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün “Artık sanayiciye her şeyiyle hazır yatırım yapabilecek arsalar tahsis eder konuma gelmeliyiz” şeklindeki görüşlerine destek veren Yılmaz, “Bunun gerçekleştirilebilmesi için Başbakan Erdoğan’dan TOKİ’nin, konut gibi, altyapısı ve üst yapısı bitmiş, yatırıma hazır sanayi parselleri yapmasını talep ettik” diye konuştu.
    Yılmaz, OSB dışı alanların sanayi imarına kapatılması gerektiğini de söyledi. Yılmaz, “Şayet bu yapılırsa bütün her şeyin kontrolü çok daha kolay olur. Türkiye daha da modern bir sanayileşmeye sahip olur” şeklinde konuştu.
    Bir şekilde altyapısı tamamlanmış OSB’lerle sanayicilerin buluşturulması gerektiğini de kaydeden Yılmaz, Türkiye’de son zamanlarda OSB’lere olan ilgilinin de arttığını ifade etti. İşte Mahmut Yılmaz’ın açıklamaları…
 
OSBÜK’un çalışmaları hakkında kısaca bilgi veriri misiniz?
 
    İki tip çalışmalardan bahsetmek lazım. Bir rutin çalışmalar var bir de bizim her yıl yaptığımız zirvelerimiz var. Birincisi enerji zirvesi, diğeri çevre zirvesi olmak üzere bütün OSB’lerin içinde bulunduğu ve  gelişmeleri, yeni çıkan kanunlar, uygulamalarla ilgili seminer düzenliyoruz. İhtiyaçlarımız dâhil olmak üzere yeni yapılacak organizasyonlardan neler yapmamız lazım, hangi konularda ne gibi düzenlemeler yapılması lazım. Bu zirvelerde bunları tartışıyoruz.
Enerjide biliyorsunuz sanayinin en önemli girdilerden bir tanesi. Elektrik ve doğalgaz dahil olmak üzere enerji konusunda OSB’lerin karşılaştığı sorunların çözümüne yönelik adımlar atıyoruz. Çevre ile ilgili OSB’lerin ne yapması lazım, nasıl yönetmemiz lazım, bunları görüşüyoruz.
 
OSB AKADEMİSİ

   Bunun dışında bölge toplantıları yapıyoruz. Bölgesel toplantılarda da daha dar şekilde gittiğimiz bölgenin etrafındaki OSB idareleriyle o bölgelere mahsus olan problemleri görüşüyoruz. Bunlarla ilgili sorunları tartışıyoruz. Her yıl bu çalışmaları tekrar ediyoruz. 
    Organize Sanayi Bölgesi Üst Kuruluşu (OSBÜK) olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile beraber bir “OSB Akademisi” kurmaya hazırlanıyoruz. Bu akademide de bölge içinde bulunan yetişmiş personelin diğer OSB’lere bilgilerini aktarması, Sanayi Bakanlığı’nda bulunan üst seviyedeki bürokratlarla OSB’leri yeni mevzuatla ilgili yeni gelişmeleri de konuşabileceğimiz bir ortam sağlayacağız.
 
OSB Akademisini nerede kurmayı düşünüyorsunuz. Akademide ne gibi eğitimler verilecek, ne kadar sürecek?
 
Ankara’da yapacağız. Ankara 1.OSB’de olabilir. Orda bize yer veriyorlar. Kendimiz burada bir otel kiralayıp lobilerimizi yapabiliriz. Yani bunun formatını şuanda oluşturmuş durumdayız. Şuanda mevcut olan bütün OSB müdürlerinin aynı kapasiteye gelinceye kadar aynı bilgilerle donanıncaya kadar,  bütün OSB mevzuatını öğreninceye kadar bu eğitim devam edecek.
 
BOŞ OSB’LER İÇİN TEŞVİK UYGULANMALI
 
Türkiye’de sanayi kuruluşları yavaş yavaş OSB’lerin içine kayıyor... Buna rağmen Türkiye’de halen OSB’ler dışına yeni sanayi kuruluları inşa ediliyor ancak bu bölgelerdeki OSB’lerin çoğu boş. Yeni yatırımların OSB içine kayması için neler yapılabilir?
 
Türkiye’de teşvik bölgeleri 4’e ayrıldı. Teşvik uygulamalarında OSB dışındaki tesislere veya fabrikalara teşvik verilmemesi lazım. Sadece OSB’ler için verilmesi lazım. Bunlar, enerjinin daha ucuz kullanılması, imar durumlarının biraz daha fazla verilmesi gibi etkenler olabilir. Yada OSB içinden arsalar bedelsiz verilebilir. Bu şekilde yeni yatırımların tamamı OSB’lerin içine kaydırılabilir.
 
BAKAN’IN DÜŞÜNCELERİNE DESTEK
 
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün bir değerlendirmesinde “Artık sanayiciye her şeyiyle hazır yatırım yapabilecek arsalar tahsis eder konuma gelmeliyiz” şeklinde bir ifade kullanmıştı. Sayın Bakan’ın açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
     Çok güzel bir düşünce. Şayet hayata geçirilebilirse sanayicilere çok büyük kolaylık sağlar. Biz de Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan böyle bir talepte bulunmuştuk. TOKİ, aynı konutta yaptığı gibi, altyapı ve üstyapısını tamamlayarak OSB inşa etsin, yatırımcıya arsa tahsis etsin. Bu yatırımcının faydasına olur. Yatırımcı daha ucuza arsa bulmuş olur.
   Özellikle Doğu bölgesindeki OSB’ler bir türlü bitirilemiyor. Belli bir mesafe kat etse bile yatırımcı alamıyor. Bu OSB’lerin cazip hale getirilmesi lazım. Sanayicinin buralara çekilmesi lazım. Emirle, komutayla veya başka bir şekilde; ekonomik kuralların dışında bir şartla sanayi olmuyor, sanayinin kendi içinde kuralları var. İyi incelenmesi lazım.
 
OSB DIŞI ALANLAR SANAYİ İMARINA KAPATILSIN
 
OSB dışı alanların sanayi imarına kapatılması gerektiğin yönünde görüş var. Siz bu görüşe katılıyor musunuz? OSB dışı alanlarla sanayiye kapatılırsa ne olur? Sizin bu konuya bakış açınız ne? Kapatılırsa ne olur?
 
      Fevkalade faydalı olur.Sanayi daha da kontrol içinde olur ve çevreyle, imarla ilgili o bölgenin hiçbir problemi kalmaz. Daha düzenli daha konforlu bir sanayileşme olur.  Bizim zaten başından beri söylediklerimizin bir tanesi de buydu. 2 bin metre karenin üstündeki arsaların, OSB dışında sanayi yapısı olarak yapılandırmamasını istiyoruz.
    Kontrol çok kolay olur. Şimdi bir arıtma tesisi düşünün, bir OSB’nin arıtma tesisini düşünün içinde 250 tane fabrika var. 250’sinin ayrı ayrı arıtma yaptığını düşünün. 250 arıtmayı kontrol edeceksiniz. 250 arıtmanın maliyetleri çok yüksek olur. Tek bir arıtma tesisi olsa buradaki maliyetler ucuz olur, deşarj kontrolü çok kolay olur.1 tane 2 tane analiz yapacaksınız oradaki çevreyle ilgili parametreleri çok daha kolay bulabilirsiniz. Biz sonuna kadar destekliyoruz. Zaten ana temel fikrimiz bu. Biz 7 yıldır bunu savunuyoruz bu Türkiye için doğrusu bu.
 
OSB’lerdeki imar oranlarının yetersiz olduğu düşünülüyor. Özellikle emsal oranlarının arttırılması yönünde talepler var. Sizin düşünceniz ne?
 
Emsal oranları arttırılabilir. Yeni üretim teknolojileri üst katlarda üretim yapılmasına olanak sağlıyor. Bundan dolayı kat sınırlamasının, emsal oranlarının arttırılması gerektiği düşüncesindeyiz. Emsal oranlarıyla ilgili bir değişiklik yapılması gerektiği fikrini destekliyoruz.
 
ALTYAPISI BİTMİŞ OSB’LERE SANAYİCİ KAZANDIRMAMIZ LAZIM
 
Türkiye’de yıllardır yatırımcı alamayan, mesafe kat edemeyen, atıl hale gelmiş OSB’ler var. Bu OSB’lerle ilgili neler yapılmalı. Bu OSB’lere nasıl yatırımcı çekilmeli?
 
     Altyapısı tamamlanmış olanlara sanayici kazandırmak için uğraş göstermeliyiz. Burada teşvik uygulamalarının önemi ortaya çıkıyor. Biz eskiden beri diyoruz ki bölgesel teşvik ondan sonra sektörsel teşvik. Eğer siz iyi inceleme yapmazsanız, işte atıyorum kafadan Urfa’da otomobil fabrikası ile ilgili teşvik vermeye veya otomobil yan sanayiye teşvik vermeye kalkarsanız, orda da pamuk varsa, tarım ürünleri varsa, tarım ürünlerine dönük sanayileşme ile ilgili teşvik vermeyip diğerlerini vermeye kalkarsanız orda bu olmuyor, bunların çok iyi incelenmesi lazım. Özel teşviklerin bu yönde oranın kendi tabiat yapısına, üretim modellerine, üretim şekline, işçi yapısına,  eleman altyapısına uykun şekilde teşvikler götürülmesi lazım. 
     Çünkü siz ne yaparsanız yapın, bakın ben kendi bölgemizden örnek verecem; Bursa’da bizim OSB’de yer yok. Demirtaş OSB’de yok. Diğer OSB’ler de nerdeyse yüzde yüz dolu ve fiyatlar çok yüksek. Ama Bilecik’te 10 dolara yer var, 15 dolara yer var. Mustafa Kemal Paşa’da 20 dolara yer var. Orada boşluklar olmasına rağmen kimse oraya gitmiyor. 70 kilometre öbür taraf. 
      Buna rağmen; bazı gerçeklerden dolayı pazara yakınlık, hammaddeye yakınlık, yollara yakınlık, limana yakınlık, ekonominin kendi kuralları işte finansman eleman alt yapısı vs. bunlar etkili olmaya başlıyor. Burada eğitimde dâhil olmak üzere sanayileşmenin nasıl yayılacağına dâhil önemli politikaları bir araya toplayıp götürmek lazım. 
      Bir tek politikayla olmaz. Ama biz OSTÜK olarak Sanayi Bakanlığı ile Yatırım Ajanslarıyla beraber müşterek çalışmak suretiyle boş kalan OSB yatırımcı kazandırmanın önünü açmakla ilgili her türlü çalışmayı yapmaya hazırız. Hatta bir ara bir fuar yapmayı da düşündük. Bir uluslar arası fuar yapalım. Burada arsaları herkes gelsin tanıtsın. Arsaları özellikle tanıtsın. Bu arsaların metre kare fiyatından, elektrik fiyatından, doğalgaz fiyatından eleman yapısından, kara yollarına, hava yollarına, deniz yollarına uzaklığından yakınlığından, avantajlarından diğer komşu ülkelere yakınlığından, bütün verileri oraya koysun. Hangi avantajlarla niçin oraya gideceğini anlatsın da bu bölgelere yatırımcı kazandıralım…
      Ne olursa olsun yani bugün altyapısı yapılmış bir OSB bizim değerlendirip kullanmamız lazım. Çünkü altyapı ucuz değil. Bu milli servet oraya sanayici kazandırmamız lazım. Yatırımcı kazandırmamız lazım. Bu işi, A’dan Z’ye bakarken dediğim gibi teşvikten tutun da finansmanından eğitimine kadar, bölgenin özelliklerine kadar her tür şeyi bir şey altında toplayıp strateji izlemekte yarar var.
 
SANAYİCİYİ ORGANİZE ETMEK LAZIM
 
Bütün teşviklere rağmen kalan bu OSB’lere sanayicinin yatırım yapmayacağı söyleniyor. Buna ne diyeceksiniz?
 
Artık her şey eskisi gibi değil. Şartlar, koşullar çok hızlı değişiyor. Bakın 10 sene önce Irak ne durumdaydı. Şimdi ne durumda. Irak’ta acayip bir Pazar var. İnşaat sektörü Irak’ta acayip canlandı. Enerji sektörü canlanıyor. Şimdi Irak’a yakın şehirlerdeki OSB’ler sanayileşme hemen oluşabilir. Ama bunu organize etmek lazım. Buna benzer bir durum da İran’da var. İran’ın ambargolardan dolayı sıkıntıları var. Bazı malları temin edemiyorlar, bunu iyi değerlendirmek lazım. Güney ve güneydoğu illerinde sanayiciliğin canlanmasıyla ilgili strateji uygulanabilir.
 
OSB’LERE TEVECCÜH ARTTI
 
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, “Islah OSB”ler oluşturmak için yasa tasarısı hazırladı. Sanayinin yoğun olduğu bölgeleri OSB ilan etmek istiyor. Sizce doğru bir hamle mi?
 
Tamir etmek çok zor bir şey. Keşke bu hale gelinmeden önlem alınmış olunsaydı. Ancak Islah ederek OSB standartlarına getirilmeye çalışılacak olması her açıdan mevcut durumdan daha güzel bir şey. Ancak bu yapılırken OSB dışı alanların da sanayi imarına kapatılması gerektiği de düşünülmeli. Eğer kapatılmazsa 10 sene sonra yeni Islah OSB’ler ortaya çıkacak. Sanayi Bakanlığı’nın bu doğrultuda çalışmaları olduğunu düşünüyoruz. Son dönemlerde OSB’lere olan teveccüh arttı. Sanayi OSB’lere doğru kayıyor. Yeterli mi değil. OSB dışı alanların tamamen sanayiye kapatılması lazım. Sorunun köklü çözümü ancak bu şekilde sağlanabilir.
 
HER YERE İHTİSAS OSB OLMAZ
 
Son zamanlarda Türkiye’de kurulan OSB ihtisas olarak kuruluyor. Bazıları çok ciddi çok hızlı bir şekilde doluluk oranına ulaşıyor ancak bazılarının doluluk oranını yakalayabilmesi konusunda endişeler var. Sizce sıkıntı çekerler mi?
 
          Tabi ihtisas olunca başka oluyor ancak kuruluş aşamasında iyi bir değerlendirme, çalışma yapmak lazım. Sonra karma OSB’lere dönüş yapmak zorunda kalınmamalı. Ancak şu da bir gerçek. Şayet kriz olursa ihtisas OSB’ler karmaya dönmek zorunda kalır. Biliyorsunuz bu ihsas OSB’ler kümelenme metotlarının ve verimlilikle ilgili olan düşüncenin bir eseri. Yani tabii olarak orda bir kümelenme olacak. Oradaki verimlilikte artacak düşüncesiyle ihsas OSB’lere biraz daha fazla teveccüh ediyorlar.
Sayın Bakan, bunlara çok ehemmiyet veriyor. Tabi her tarafı ihsas OSB yapamazsınız. Kriterlerini iyi tutturup iyi hesap yapmak lazım, abartmamak lazım. Yani nasıl olsa ihtisas OSB veriliyor, teşvik ediliyor diye de; atıyorum kafadan Malatya’da kayısı OSB kurmamak lazım. 25 tane üretici olabilir ama yani bazı şeyleri de abartmamak lazım. Eğer sayı normal bir şeye ulaşıyorsa talepte bu yöndeyse bunu iyi inceleyip ona göre vermekte yarar var. O zaman bu kümelenme metoduyla verimliliği artırmakla ilgili de belki orda daha uygun bir yapılaşma meydana getirilebilir ve neticede verir.
 
Osb’lerdeki ticari alanların yetersiz olduğu yönünde görüşler var. Siz bu görüşlere katılıyor musunuz?
 
Hayır katılmıyorum. OSB’ler sanayi zaten. Adı üstünde sanayi. Ticari alan da sadece oradaki OSB sanayicileri ihtiyaçları karşılayabilecek düzeyde olması yeterli. Biz daha fazlasına biz taraftar değiliz. Ticari alanlar yeterlidir. Yüzde 10 bile bana göre çok.
 
Yeni OSB’ler kurulurken odaların bulunması zorunlu hale getirildi. Buna OSB kurmak isteyen sanayiciler tepki gösteriyor. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz?
 
Şimdi IOSB kurmakla ilgili çok teklif var mı şuanda bilmiyorum. İhtiyacı şeye göre bakmak lazım
 
Birçok OSB, 50 kişinin işini 4-5 kişiyle götürmeye çalışıyor. Bu da zaman içerisinde ciddi sorun ve aksaklıkları beraberinde götürüyor. Neler yapılabilir?
 
OSB yönetimlerindeki sanayicilerin bir çoğu kendi işleriyle meşgul. Adamların birinci işi kendi işleri. Ama farklı durumlar da yok değil. Bölgelerini çok iyi götüren, işinden çok bölgesi ile ilgilenen sanayiciler de var. Ancak dediğim gibi her yerde durum aynı değil. Bundan dolayı yöneticiler OSB’lerdeki sorunların, eksikliklerin farkında değil. Böyle durumlarda da yetersiz ve eksik personel gibi nedenlerden dolayı OSB’ler ciddi sorunlar yaşıyor. Burada bölgedeki duyarlı sanayicilerin elini taşın altına koyması lazım. Sorunlar ancak bu şekilde çözülebilir.
Anahtar Kelimeler:
TOKİ OSB KURSUN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.