OSBÜK Başkanından OSB'lere Uyarı

OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, "OSB'ler, 9 Aralık'a kadar doğalgaz alım sözleşmelerini Botaş veya gaz tedarikçileri ile yapmalı" dedi.

OSBÜK Başkanından OSB'lere Uyarı

OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, "OSB'ler, 9 Aralık'a kadar doğalgaz alım sözleşmelerini Botaş veya gaz tedarikçileri ile yapmalı" dedi.

07 Aralık 2011 Çarşamba 16:56
OSBÜK Başkanından OSB'lere Uyarı


  OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, "OSB'ler, 9 Aralık'a kadar doğalgaz alım sözleşmelerini Botaş veya gaz tedarikçileri ile yapmalı" dedi. 

Özdebir, batı doğalgaz boru hattından (Bulgaristan üzerinden) 6 milyar metreküplük kontratı Botaş'ın yenilemediğini belirterek, "Şu anda onu özel sektör firmaları Gazprom ile anlaşma yapıp oradan Türkiye'ye gaz ithal etmeye çalışıyorlar. Fakat onlar da henüz bir sonuca ulaşamadılar" diye konuştu. 

Aralık ayının 9'una kadar OSB'lerin yıllık doğalgaz alım sözleşmelerini doğalgaz satanlarla yapmak mecburiyetinde olduğuna işaret eden Özdebir, şunları kaydetti: 

"Şu anda piyasada doğalgaz ile ilgili özellikle OSB'lerin ciddi endişeleri var. Botaş diyor ki; 'Benim sadık müşterilerimle öncelikle kontrat imzalarım. Ondan sonra kapasitem artarsa diğer OSB'ler ile kontrat imzalarım.' Fakat orada şöyle bir durum var; Botaş'ın elindeki sözleşme tutarının üstünde bir sözleşme yapma imkanı yok." 

Özdebir, doğalgaz ithalatçılarının 6 milyar metreküplük doğalgazı kimin getireceğini ve onun sonucunu beklediğini ifade etti. 

OSBÜK Başkanı olarak OSB'lere bir tavsiyesinin olduğunu dile getiren Özdebir, "Botaş'tan herhangi bir indirim beklemesinler. OSB'lere verilen yüzde 0,5'lik iskontonın dışında herhangi bir indirim alabilme imkanları yok. Ona göre biran önce sözleşmelerini yapsınlar" dedi. 

Botaş'ın bir önceki yıl yüzde 2-8 arasında tüketim miktarına göre OSB'lere iskonto yaptığını anımsatan Özdebir, geçen sene ise bu oranı daha aşağılara çekerek yüzde 1,5-2'ler civarında, bu sene ise iskonto yapmadığını belirtti. 

Özdebir, dünyada doğalgaz LNG fiyatlarının çok arttığını belirterek, özellikle Japonya'daki tsunami felaketinden sonra nükleer santrallerinin kapatıldığını, Japonya'nın elektrik ihtiyacını doğalgazdan temin etmeye başladığını dile getirdi. 

Bu durumun LNG fiyatlarını boru gazının iki misline kadar çıkarttığını ifade eden Özdebir, buna bağlı olarak da boru gazı satan ülkelerin fiyatlarını o seviyeye çekmeye çalıştıklarını söyledi. 

LNG fiyatlarının dünyada biraz gevşediğini belirten Özdebir, ama hala boru gazından pahalı olduğunu ifade etti. "Rusya ile bu anlamda ilgililer muhakkak pazarlıklarını yapıyorlardır" diyen Özdebir, Rusya'nın geçen sene yaz ortasından beri tavrının fiyatları yukarı çekmek doğrultusunda olduğunu belirtti. 

-"Türkiye, Avrupa'nın en ucuz doğalgazını kullanıyor" 

Türkiye'nin Avrupa'nın en ucuz doğalgazını kullandığını dile getiren Özdebir, şunları kaydetti: 

"Botaş, çok ciddi bir fedakarlık yaptı. Enerji piyasasında başka birtakım enstrümanlar kullanmak suretiyle Botaş, vatandaşa, sanayiciye Avrupa'nın en ucuz gazını sattı. Aşağı yukarı bu 3 yıldır böyle... 

Doğalgazı yoğun olarak kullanan sektörler (seramik, çimento sanayisi, elektrik üretimi) olmak üzere Avrupa fiyatlarının çok altında doğalgaz kullandı. Dolayısıyla bu sektörleri devlet Botaş üzerinden desteklemiş oldu. Fakat dünyadaki dengelerin değişmesi ile bu desteği sürdürebilmek zorlaştı. Botaş, ciddi yükümlülükler altına girmeye başladı, onun için de bu iskontoları yapabilme imkanı kalmadı. Dolayısıyla kimse beklemesin; doğalgaz alacaklarsa biran önce sözleşmelerini yapsın." 

-"Devir gazı garantiye alma devri"- 

"OSB'ler sözleşmelerini yapmazlarsa yüzde yarımlık katkıyı kaybetme riskleri var" diyen Özdebir, "Diğer gaz ithal edenler de o yüzde 0,5'den bile rahatsızlar. Kar marjları kurtarmıyor. Geçen sene zarar ettiler" ifadelerini kullandı. 

Botaş veya herhangi bir tedarikçi ile sözleşme yapmayan Osb'lerin çok daha yüksek fiyatlara gaz alacaklarını vurgulayan Özdebir, "Devir gazı ucuza almaya çalışma değil, garantiye alma devri" dedi. Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.