OSB’leri 5 kişi yönetmesin

GOSBSAD Başkanı Adil Kanıöz, genel kurul yönetim modelinde yer alan 5 kişilik yönetim kurulu üye sınırlamasının yersiz olduğunu ifade ederek Sanayi Bakanlığı’na başvurdu.

OSB’leri 5 kişi yönetmesin

GOSBSAD Başkanı Adil Kanıöz, genel kurul yönetim modelinde yer alan 5 kişilik yönetim kurulu üye sınırlamasının yersiz olduğunu ifade ederek Sanayi Bakanlığı’na başvurdu.

12 Mart 2012 Pazartesi 15:04
OSB’leri 5 kişi yönetmesin

  Gebze Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri Derneği (GOSBSAD) Başkanı Adil Kanıöz, genel kurul yönetim modelindeki 5 kişilik yönetim kurulu üyesi sınırlamasının değiştirilmesi için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvurdu. GOSBSAD yönetimi olarak Sanayi Bakanlığı’na yazılı müracaatta bulunduklarını ifade eden Başkan Adil Kanıöz, demokratik yönetimlerin temel dayanağı olan, çoğulcu ve katılımcı yönetim anlayışı ile genel kurul sisteminde yönetim kurulunun üye sayısının en az 11 kişiden oluşması gerektiğini ifade etti. Kanıöz şöyle konuştu;


OSB KANUNUNUN RUHUNA AYKIRI
“Kanun ve yönetmelikleri incelediğimizde; OSB Kanunu Madde 8: Müteşebbis heyet sisteminde yönetim kurulu, dördü müteşebbis heyet üyesi olmak üzere beş asil üyeden oluşur demektedir. OSB Yönetmeliği Madde 37 ise: yönetim kurulu, müteşebbis heyetin veya genel kurulun en az dördü kendi üyeleri arasından olmak üzere seçeceği beş üyeden oluşur şeklindedir. OSB kanunumuzun bu maddesi 15 kişilik müteşebbis heyet yönetimi döneminde yönetim kurulu sayısını beş kişi olarak tarif etmektedir. Buradaki 15/5 oranı gerçekten çoğulculuk ve katılımcılık adına uygun bir orandır. Müteşebbis heyet sisteminin yerini alacak Gebze OSB genel kurul sistemimizin ise 160 katılımcıdan oluşacağı dikkate alındığında, 160/5 oranının demokratik değerler, çoğulculuk ve katılımcılık anlamında OSB kanununun ruhuna aykırı, özürlü bir yüzde olduğu görülmektedir.”

TİCARET KANUNU KIYASEN UYGULANIR
Kanıöz, OSB kanunun 25. maddesinde ele alınan genel kurul sürecine yönelik düzenleme “Genel kurulun teşkilini müteakip OSB organları ile ilgili olarak, Türk Ticaret Kanununun anonim şirketler organları ile ilgili hükümleri, kıyasen uygulanır” denildiğini ifade ederek “Türk Ticaret Kanununda da bilindiği gibi yönetim kurulu üst sınır kısıtlaması yoktur. GOSBSAD olarak, demokratik yönetim ve onun değerleri olan çoğulculuk ve katılımcılık adına, genel kurul yönetimimizi en az 11 kişi ve daha fazla katılımcıdan oluşturmak istiyoruz” diye konuştu. Kanıöz “OSB kanununun genel kurul aşamasında yönetim kurulu üye sayısına sınır koymadığını, bunun yanında konunun Türk Ticaret Kanununa göre kıyasen düzenlenmesini işaret ettiğini, OSB yönetmeliğinin ise kanunca sınır konulmayan yönetim kurulu üyeliği sayısına sınır koyması nedeniyle, kanun maddesinin ruhuna aykırılık taşıdığını ve düzeltilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın yetkili kurumları tarafından konunun aydınlatılmasını talep ediyoruz” dedi.

 

Son Güncelleme: 12.03.2012 15:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.