OSBDER BAŞKANI HÜSEYİN KUTSİ TUNCAY “İTFAİYE GENELGESİNE” ÇOK SERT TEPKİ GÖSTERİ;

OSBDER Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin OSB’lere “Ya itfaiye teşkilatınızı kurun, ya denetimi bize verin, yoksa sorumluluk kabul etmeyiz” şeklinde genelge göndermesine çok sert tepki gösterdi.

OSBDER BAŞKANI HÜSEYİN KUTSİ TUNCAY “İTFAİYE GENELGESİNE” ÇOK SERT TEPKİ GÖSTERİ;

OSBDER Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin OSB’lere “Ya itfaiye teşkilatınızı kurun, ya denetimi bize verin, yoksa sorumluluk kabul etmeyiz” şeklinde genelge göndermesine çok sert tepki gösterdi.

02 Mart 2011 Çarşamba 13:26
OSBDER BAŞKANI HÜSEYİN KUTSİ TUNCAY “İTFAİYE GENELGESİNE” ÇOK SERT TEPKİ GÖSTERİ;

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, OSB’lerin itfaiye teşkilatı kuramayacaklarını belirterek, ne OSB kanununda ne de OSB uygulama yönetmeliğinde bu konuda OSB yönetimleri için emredici bir hüküm olmadığını söyledi. Tuncay, “Yaşanan acı olay gerekçe gösterilerek dillendirilen bu talep haksızlıktır. Modern Çarşı da yanmıştı. Modern Çarşı esnafı itfaiye teşkilatı mı kurdu” dedi.

 

GÖKÇEK’İN TALEBİ YASAL DEĞİL

 

Ostim’de iki ayrı işyerinde meydana gelen ve 20 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamalardan sonra itfaiye krizi çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, şimdi de OSB’lere bir genelge göndererek “Ya itfaiye teşkilatınızı kurun, ya denetimi bize verin, aksi takdirde sorumluluğu kabul etmeyiz” genelgesi gönderdi. Genelge üzerine toplanarak durumu değerlendiren OSB yönetimleri, belediyenin talebinin yasal olmadığına karar verdiler ve “Bir kamu hizmeti olan itfaiye hizmetlerinin verilmeyeceğini belirtmek, hukuki olmadığı gibi belediyenin sorumluluğunu da kaldırmayacaktır” dediler.

 

GENELGENİN İÇERİĞİ ÇOK TUHAF

 

İtfaiye hizmetlerinin OSB yönetimleri tarafından karşılanmasının istendiği genelgeyi değerlendiren OSBDER Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay,  Ostim’deki patlamadan sonra OSB’lere denetim konusunu tartışmaya açan Gökçek’in “OSB’ler başına buyruk” şeklindeki açıklamasını anımsattı. Bu açıklamanın bir talihsizlik olduğunu, aynı talihsiz tutumun gönderilen genelge ile devam ettirildiğini ifade eden Tuncay şöyle konuştu;

“OSB’lere gönderdiği genelgede “İtfaiye birimlerinin acilen oluşturulması, bu mümkün olmadığı takdirde ruhsat verme ve denetim yetkisinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza devredilmesi halinde gerekli kontrol, denetim ve ruhsatlandırma işlemleri başkanlığımız ilgili birimlerince gerçekleştirilecektir. Aksi takdirde itfaiye hizmetleri dahil diğer yasal işlemlerden doğacak hukuki sorumluluklar OSB” ifadelerine yer verildiğini anımsattı.

 

GÖKÇEK’İN TALEBİ YASAL DEĞİL

 

Bu ifadelerden anlaşılacağı gibi verilmesi gereken bir kamu hizmetinin pazarlık konusu yapıldığını belirten Tuncay, bu talebin OSB’leri zorlamaya dönük olduğunu söyledi. Tuncay, “Öncelikle belirtmek isteriz ki, OSB’lerden itfaiye teşkilatının kurulmasının istenmesi yasal değildir. Ne OSB kanununda ne OSB uygulama yönetmeliğinde bizlere böyle bir sorumluluk yüklenmemektedir. Belediye kanunlarının hükümleri, OSB kanununun uygulanmadığı hallerde geçerlidir. OSB’ler yürürlükteki mevzuata göre ruhsat yetkilerini de devredemezler” dedi.

 

OSB’LERLE BELEDİYELER ORTAK KURUYOR

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin talebinin hukuki dayanağının olmadığını belirten Tuncay, yangın sistemlerinin kurulması, yangına müdahale gibi can ve mal güvenliğini ilgilendiren bir konuda belediyeler ile OSB’lerin uyumlu bir çalışma ve işbirliği yapmalarının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Pek çok OSB’de belediyelerle işbirliği yapılarak ilk müdahale birimlerinin kurulduğunu, örneğin Ostim’de OSB yönetiminin tahsis ettiği alanda itfaiye teşkilatının hizmet verdiğini anımsatan Tuncay, yangın söndürmenin uzmanlık isteyen bir iş olduğuna dikkat çekti.

 

GÖKÇEK’İN HESABI BAŞKA

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in üzücü bir olayı gerekçe göstererek, uzun yıllardır sahip olduğu “OSB’lerde yetkileri alma” niyetini gerçekleştirmeye çalıştığını ifade eden Tuncay, “İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın talebi, mevzuata uygun düşmemektedir. Mevzuatta değişiklik olmamasına rağmen bir kamu hizmeti olan itfaiye hizmetlerinin verilmeyeceğini belirtmek hukuki olmadığı gibi belediyenin hukuksal anlamda sorumluluğunu da ortadan kaldırmaz. Gökçek, patlamayı, OSB’lerde yetki sahibi olmanın gerekçesi olarak değerlendirmek istiyor. Bu niyet ve çaba ne yazık ki üzücüdür. Belediye ile OSB’ler arasında Türkiye’de hiçbir yerde olmayan bu problemler, Ankara’da neden bu kadar yaşanıyor, anlamak mümkün değildir. Modern Çarşı’da yangın çıktı. Modern çarşı esnafı itfaiye teşkilatı mı kurdu?” diye sordu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.