OSB yönetimlerine zor görev

Sanayi Bakanlığı, OSB’lerde arsa devrini kolaylaştırdı ancak katılımcı, yatırımını süresinde bitirmediği takdirde; yönetime, temel inşaatını bitirmiş olsa bile katılımcının arsasını iptal etme zorunluluğu getirdi.

OSB yönetimlerine zor görev

Sanayi Bakanlığı, OSB’lerde arsa devrini kolaylaştırdı ancak katılımcı, yatırımını süresinde bitirmediği takdirde; yönetime, temel inşaatını bitirmiş olsa bile katılımcının arsasını iptal etme zorunluluğu getirdi.

21 Şubat 2011 Pazartesi 20:31
OSB yönetimlerine zor görev

    Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgesi Uygulama Yönetmenliği’nde değişiklik yaptı. OSB’lerden ve sanayicilerden yükselen talep ve şikayetler, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün talimatıyla hareke geçen Sanayi Bakanlığı, OSB’lerdeki en büyük sorunlar arasında gösterilen “Arsa devri” sorunun yönetmenlikle kolaylaştırdı.
 
Aidat oranları değişti
 
    Ramazan Yıldırım’ın genel müdürlüğünü yaptığı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Küçük Sanatlar ve Sanayi Bölgeleri ve Siteleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yönetmenlik Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ve resmi gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe girdi. 9 Şubat 2011 Çarşamba yürürlüğe giren yönetmenliğin 35’inci maddesinin “k” bendinde yapılan değişiklikler OSB’lerdeki arsaların yönetim aidatları ve hizmet karışıkları; arsaların boş, inşaat halinde ve üretime geçme durumları dikkate alınarak parsel büyüklüğüne göre belirlenmesi kararlaştırıldı.
 
Genel kurula gelmeden yönetici olunabilecek
 
   OSB Uygulama Yönetmenliğine göre, 38’inci maddenin üçüncü fıkrasında da değişikliğe gidildi. Yapılan değişikliğe göre; “Genel kurul toplantısında bulunmayanlar, seçimden önce yapacakları yazılı başvuru ile yönetim kurulu üyeliğine aday olabilir. Tüzel kişi katılımcılar yönetim kuruluna seçilemezler. Ancak tüzel kişi katılımcının temsilcisi olan hakiki bir şahıs yönetim kuruluna seçilebilir. Yönetim kuruluna seçilecek tüzel kişi temsilcisinin, tüzel kişiyi ve/veya şubeyi temsile ve bağlayıcı işlem yapma yetkisine sahip olması ve şirket adına OSB yönetim kurulu üyeliğine aday gösterildiğine ilişkin şirketin yetkili organ kararının OSB genel kurul toplantısı başlamadan önce divan başkanlığına ibrazı zorunludur” denildi.
    Yönetmenlikte “Genel Kurul”da bulunmayanlara denetim kuruluna girme şansı da getirildi. 44’üncü madde “Genel kurul toplantısında bulunmayanlar, seçimden önce divan başkanlığına yapacakları yazılı başvuru ile denetim kurulu üyeliğine aday olabilir. Tüzel kişi katılımcılar denetim kuruluna seçilemezler. Ancak tüzel kişi katılımcının temsilcisi olan hakiki bir şahıs denetim kuruluna seçilebilir. Denetim kuruluna seçilecek tüzel kişi temsilcisinin, tüzel kişiyi ve/veya şubeyi temsile ve bağlayıcı işlem yapma yetkisine sahip olması ve şirket adına OSB denetim kurulu üyeliğine aday gösterildiğine ilişkin şirketin yetkili organ kararının OSB genel kurul toplantısı başlamadan önce divan başkanlığına ibrazı zorunludur” şeklinde değiştirildi.
 
Arsa devri kolaylaştı
 
Yönetmenliğin 108’inci maddesinin ikinci ve üçüncü fıkralarında yapılan değişiklikle OSB’lerdeki arsa devri sorununa son verildi. “Yönetmeliğin 41 inci maddesinin birinci fıkrasının “i”bendinde belirtilen usullere uygun olarak hazırlanan imar planı ve değişikliklerinde, belediye ve mücavir alan sınırları içinde belediyelerin, belediye ve mücavir alan sınırları dışında valiliklerin uygun görüşü alınarak onama, askı, plana itiraz, itirazların değerlendirilmesi ve dağıtımı konusunda yönetmeliğin imar planı onayına ilişkin maddeleri uygulanır. Ancak özel mimari tasarım gerektiren özel OSB projeleri yönetmelikte belirtilen yapılaşma koşullarına tabi değildir” şeklindeki bende, “OSB’ler mücbir sebeplerin varlığı halinde bu süreleri 2 yılı geçmemek şartıyla uzatabilir” ile “Bakanlık kredisi kullanmayan OSB’lerde, bu maddede geçen tüm bu sürelerin hesabında 1/1000 ölçekli parselasyon planının onay tarihi esas alınır” bentleri eklendi.
 
Yönetime geniş yetki
 
Yönetmenliğin 111’inci maddesinde de değişiklik yapıldı. Buna göre üçüncü fıkra “Katılımcı, inşaatını süresinde ya da verilen ek süre içinde bitirmediği takdirde; temel atmış veya temel inşaatını bitirmiş olsa bile, OSB, arsa bedelini iade etmek suretiyle tahsisi iptale yetkilidir. Arsa tahsislerinin iptalinde iade edilecek arsa bedeli; ilk satış bedelinden az, yılı kanuni faiz oranları ile belirlenen arsa bedelinden fazla olmamak üzere OSB’ce belirlenerek katılımcıya ödenir” şeklinde değiştirildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.