OSB teşvikleri yetersiz

OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın, OSB’lerdeki teşviklerin yetersiz olması nedeniyle sanayicilerin OSB dışı alanlara yatırım yaptığını söyledi. Aydın, “Sanayicinin başka bir yere gitmesine gerek kalmayacak ortamı oluşturmamız lazım” dedi.

OSB teşvikleri yetersiz

OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın, OSB’lerdeki teşviklerin yetersiz olması nedeniyle sanayicilerin OSB dışı alanlara yatırım yaptığını söyledi. Aydın, “Sanayicinin başka bir yere gitmesine gerek kalmayacak ortamı oluşturmamız lazım” dedi.

20 Aralık 2011 Salı 09:19
OSB teşvikleri yetersizUygulamaları ile Türkiye’deki birçok OSB’ye model olan OSTİM OSB’nin Başkanı Orhan Aydın, Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’ın sorularını yanıtladı. Orhan Aydın, OSB dışı alanların sanayi imarına kapatılmasına yönelik görüşlere katıldığını beyan etti. Aydın, “Tabii bu doğru bir yaklaşım ama burada karar vericilerin ve planlamacıların biraz toplumun önünde sanayinin önünden gitmesi lazım” dedi.

SANAYİCİ KENDİNE EN UYGUN YERİ SEÇİYOR

 OSB’lerdeki teşviklerin yetersizliğinden kaynaklı sanayicilerin başka bölgeleri tercih ettiğini ifade eden Aydın, “OSB’lerdeki teşvikler yeterli değil. OSB’de yatırım yapamayan sanayici kendisine uygun en yakın bir yerde yatırımını yapmak zorunda kalıyor. Sanayicinin başka bir yere gitmesine gerek kalmayacak ortamı oluşturmamız lazım. Bunu oluşturmadığımız müddetçe netice alamayız. OSB’lerin yerini seçerken, teşvikini yaparken, sanayiciye başka bir yere gitme seçeneği bırakmayacak şekilde yapmamız lazım” diye konuştu.

SANAYİCİYE UCUZ KAYNAK SUNULMALI

 “TOKİ ev yapar gibi OSB inşa etsin” fikrine sıcak baktığını ifade eden Aydın, “Biz Meksika’da benzer bir model gördük. Arsayı ve üst yapıyı da dahil yapıp sanayiciye uzun vadeli sunan bir sistemi gördük. Bu yapılması gereken bir şey. Yani sanayicilerin üst ve alt yapıyı yaparken kendi kaynaklarını değil uzun vadeli, ucuz kaynakları kullanacak bir sistemi oluşturmamız lazım. Sanayi Bakanlığı gelişmemiş bölgelerde alt yapıyı yapıyor. Fakat gelişmemiş bölgelerde bunu yapınca oralarda sanayileşme iklimi olmadığı için yürümüyor. Sanayi ikliminin olduğu yerde ise arsa fiyatları çok fazla. Bunu sistematik olarak çözmemiz gerekiyor” dedi. Aydın şöyle devam etti;

TOKİ YA DA OSBÜK MODEL GELİŞTİREBİLİR

“Sanayicilerin bütün işletme sermayesini götürüp binalara yatırması hoş bir şey değil. Bu üretimin ve onların hedeflerine odaklanmasının önündeki en büyük engellerin bir tanesidir. Buna finansal bir tasarım yapmamız lazım. Yani uzun vadeli lizing gibi... TOKİ bununla ilgili bir model geliştirebilir, Sanayi Bakanlığı böyle bir modeli geliştirebilir, OSBÜK böyle bir model geliştirebilir. Buna kafa yorup mutlaka bir çözüm bulmamız lazım.”

ULAŞIM SORUNU VARSA OSB KURULMAMALI

Gebze OSB’nin kanaat önderlerinden Yücel Güngör’ün gündeme getirdiği, OSB’lere demiryolu bağlantısının kurulmasına yönelik görüşlere de katıldığını beyan eden “Tersinden geldiğimiz nasıl belli oluyor. Aslında ulaşım sorununun çözümlenmiş bir bölgeye bizim sanayi olarak gitmememiz gerekirken biz tersinden doğru geldikçe bize demiryolu lazım oldu. Tabii bunu da yapacağız ama bu bir planlama eksikliği. Umarım bundan sonra bunlar planlanarak verilir. Dünyada inanılmaz bir rekabet var. Sanayilerde lazım olan lojistik, altyapı bütün bunları en hızlı şekilde ekonomik bir şekilde getirmek gerekiyor. Yani sadece liman, tren yolu istiyoruz gelsin mantığıyla değil de yapılması gerekiyorsa yapılmalıdır” diye konuştu.

SANAYİCİYE CÖMERT DAVRANILMALI

Bedelsiz arsa tahsisleri ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Aydın, sanayicilere cömert davranılması gerektiğini de kaydederek, “Spekülasyon yapmamak ve bunu ranta çevirmemek kaydıyla; sanayiciye, üretime, teknolojiye inanılmaz şekilde cömert davranmamız lazım. Çünkü bütün dünya yatırımcı çekmek için her şeyi yapıyor. Tüm dünyadaki en kıt kaynak yatırımcı ve girişimcidir. Bunların hevesini ve heyecanını yok etmememiz lazım. Yani onun önüne duvar örmememiz lazım. Olabildiğince onların mücadelesinde yanında olmamız lazım.  Arsa dediğin nedir, orada hazinenin arsayı zaten boş duruyor. Ama bunları spekülasyon bunları ranta çevirmemek ve ülkenin diğer insanlarının haklarını onlara transfer etmemek lazım” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.