Mesaj yerine ulaştı

OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyonu Başkanı Ali İhsan Karamanlı, KKTC’de düzenlenen “5. OSB Enerji Zirvesi”ni değerlendirdi. Karamanlı, “Zirve kendi amacının dışında ikinci bir amacı da gerçekleştirmiş oldu. Verdiğimiz mesaj yerine ulaştı” dedi.

Mesaj yerine ulaştı

OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyonu Başkanı Ali İhsan Karamanlı, KKTC’de düzenlenen “5. OSB Enerji Zirvesi”ni değerlendirdi. Karamanlı, “Zirve kendi amacının dışında ikinci bir amacı da gerçekleştirmiş oldu. Verdiğimiz mesaj yerine ulaştı” dedi.

12 Aralık 2011 Pazartesi 13:17
Mesaj yerine ulaştı


OSB yöneticileri ve diğer katılımcılardan tam not alan “5. OSB Enerji Zirvesi”ni Sanayi Gazetesi’ne değerlendiren OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyonu Başkanı, Eskişehir OSB Bölge Müdürü Ali İhsan Karamanlı, “Verdiğimiz mesaj yerine ulaştı. Rum tarafının petrol arıyor olması ve bizim de hem KKTC hem de Türk Cumhuriyetinin haklarını araması konusunda tavrımızı belirtmek amacıyla Kıbrıs’ta yapılmasının bir anlamı var. Bu açıdan vermek istediğimiz mesaj yerine ulaştı. Bu anlamda ‘5. OSB Enerji Zirvesi’ kendi amaçlarının dışında ikinci bir amacı da gerçekleştirmiş oldu. Zirve kendi içerisinde de başarılı bir zirve oldu. Çünkü konunun taraflarının tümü zirveye katıldı ve OSB’lerin mevcut haklarının daha iyileştirmesi çalışmalarının daha iyiye götürülmesi ve gelecekte yapılacak olan çalışmalar hakkında da ipuçları vermesi açısından faydalı oldu” dedi.

ZİRVE ÇOK İYİ SONUÇLAR VERDİ

Zirvenin detayları hakkında değerlendirmelerde bulunan Karamanlı “Zirvede katılımcılar birbirleriyle görüştüler, birbirleriyle istişare ettiler. Aynı zamanda bürokrasi konularıyla ilgili bürokratların da tamamının zirveye katılmış olması nedeniyle de onlarla da görüş alışverişini yaptılar. Birbirleriyle de tanıştılar. Böylelikle büyük bir aile olmaya gidiş yolunda da önemli bir adım atılmış oldu. Ayrıca Başbakan Yardımcımızın Sayın Beşir Atalay’ın da “OSB’lerin konularıyla ilgilenelim, onların sorunlarını çözelim” talimatı oldu konuşmasının sonunda. Bunu da son derece önemsiyoruz. Çünkü ileriye doğru çıkacak olan sorunlarda bir hükümet tarafının bize bakışını netleştirmiş oldu. Bu anlamda da iyi bir sonuçtur” diye konuştu. Karamanlı şöyle devam etti;

YARIM PUANLIK İNDİRİM BİZİ ÜZDÜ

  “Bizi üzen tek şey BOTAŞ’ın OSB’lere daha önce yaptığı indirimlerin yarım puanda kalmış olmasıdır. Bu yarım puan biliyorsunuz belki BOTAŞ’ın toplamı içerisinde çok büyük meblağlar oluyor ama tek tek OSB’lerini düşünürsek bu meblağların bölündüğünü o zaman da her OSB için anlamlı bir miktar olmuyor. Çünkü kayıp kaçakları var, bu işin tahsilat riskleri var ve benzeri olayları nedeniyle yarım puanın çok anlamlı olduğunu düşünmüyorum. Biz en azından geçtiğimiz yıllardaki gibi tüketim arttıkça indirim oranının fazlalaştığı bir indirim sistematiği bekliyorduk. O konuda bir hayal kırıklığı oldu. Ama zannediyorum ileriki yıllarda bizim önümüzde yine elektrik gibi bir dağıtım lisansının alınması ve bu dağıtım lisansı ile birlikte de OSB’lere yapılacak iyi indirimlerin olacağını düşünüyorum.”

PİYASAY BOŞAT’IN TAVRI BELİRLİYOR

Doğalgaz dağıtımının, elektrik dağıtımı gibi tam serbestleşmesi gerektiğini de aktaran Kamramanlı, “Eğer bu serbestleşme olmazsa rekabet olmuyor. Rekabet olmayınca da piyasayı belirleyen dominant güç BOTAŞ oluyor ve herkes BOTAŞ’ın tavrına göre hareket ediyor. Bunun da çok serbest bir piyasa olduğunu söylemek mümkün değil. Yani BOTAŞ bir tekel gibi duruyor. Piyasayı BOTAŞ’ın tavrı belirliyor. Tavrını belirlemesi rekabetin minimum düzeyde olması demektir. Yapılacak indirim tüketici lehine, OSB’ler lehine, sanayiciler lehine olur. OSB’ler bu indirimlerin tamamını kendine almıyor bir kısmını da sanayicilerine aksettiriyor. Zirve bir tek bu açıdan bir hayal kırıklığı oldu ama bu tabi piyasanın koşullarıdır. BOTAŞ böyle bir karar alınca yapacak çok fazla şey yok” şeklinde konuştu.OSB YÖNETİCİLERİ “5. OSB ENERJİ ZİRVESİ”Nİ DEĞERLENDİRDİ


“Zirvede 3 bereketi
bir arada yaşadık”

“OSBÜK’ün geleneksel zirvelerinden hakikaten yararlanıyoruz. Motivasyon oluyor, yeni bilgilendirme oluyor, tecrübe paylaşımı oluyor. Bu nedenle zirve çok yararlı geçti. Bir de zirvenin geniş katılımlı olması ile daha da güzel oldu. Ve Kıbrıs’ta olması daha da anlamlı oldu. 3 bereketi bir arada yaşamış olduk ve yararlandık. Tabii yeni bilgiler edindik ve biz de bilgilerimizi güncelleştirme ihtiyacı duyuyoruz. Her ne kadar mevzuatı takip ettiğimizi düşünsekte burada diğer sorunları beraber dinleyince kendimizi mukayese etmiş oluyoruz. Doğrusu bizler bu zirveden bilgi olarak yararlandık. Bu nedenle Enerji Zirvesini düzenleyen OSBÜK’e teşekkür ediyorum.”
OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın

“Yenilenebilir enerjiye destek
zirveye ayrı bir anlam kattı”

“OSB Enerji Zirvesi’ne katılımın yoğunluğu aslında siyasi idarenin KKTC’nin sahası içerisinde yapmakta olduğu doğalgaz ve petrol arama çalışmalarını iş dünyasının, hükümetin ve siyasi iradenin göstermiş olduğu tam desteğini tescillendiği bir gün ve bu anlamda çok anlamlı. Diğer taraftan da Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner Yıldız’ın özellikle yenilenebilir enerji ile ilgili yerli malı üretimlerin güneş ve rüzgarda desteklenmesi anlamında, bu ürünlerin kullanılması halinde alım garantisini yüksek bir bedelden alım garantisini belirtmesi ve bütün OSB’leri de buna teşvik etmesi de ayrıca anlamlıydı. Önümüzdeki yıllar için yenilenebilir enerjide bu işin bir numarası olan Almanya’nın peşinden bizi de umutlandıran bir açıklama oldu. Umuyoruz OSB’ler bakanın bu işaret ettiği hedef doğrulusunda hamleler yapacaktır. Biz de bunun takipçisi olacağız.”
“Ayrıca Almanya’da yenilenebilir enerji ile ilgili 1 numara olmasının sebebi Yeşiller Partisi döneminde başlatılan teşvik sistemi ve alım bedelleridir. Bu anlamda söylemiş olduğumuz çerçevede Sayın Taner Yıldız Beyim yaptığı açıklama çok değerli. Bu zannediyoruz ki yenilenebilir enerji anlamında Türkiye yerinde toplam tüketimin yüzde 50’sinin de barındığı OSB’lerin de, üretim sektörünün de el atması ile birlikte hedeflenen 2-3 yıllık amortisman süreleri yakalanacaktır diye ümit ediyoruz.”
İMES OSB Bölge Müdürü Direnç Özdemir

 “Uluslararası, çok
yönlü bir zirve oldu”

 “OSB Enerji Zirvesi Konferans bir kere çok yönlü bir zirve oldu. Zirveyi tek yönlü olarak değerlendirmemek gerekiyor. Zirve siyasi, uluslararası ilişkiler tarafı vardı. Türkiye’deki OSB’ler ve sanayi açısından önemi vardı. Kamuoyuna verilen mesajları vardı. Bir de bu taraftan baktığınız zaman OSB çalışanlarının nasıl bir ortamda çalıştıkları ve bu camiaya mensup olduklarını anlatması bakımından büyük önemi vardı. Ben uzun yıllar kamu sektöründe görevler yaptım. Kamuda bu tip organizasyon yapıyor ama bu çok bacağı olan bir zirveydi. Hem kamu kesimi, hem siyasiler, hem devlet kesimi… Kıbrıs’ın Cumhurbaşkanı ve Başbakanının olması, Türkiye’den çok üst düzeyde; bir başbakan yardımcısı yüzeyinde katılımın olması hakikaten çok memnun ediciydi. Ben bundan dolayı mutlu olduğumu belirtmek istiyorum.
Mesajlar iyiydi. Birinci oturumda Akdeniz’in jeopolitiği ve onun önemi bize çok şeyler aktardı. Bu açıdan baktığımız zaman önemliydi. Kendi getirdiğim ve daha önce bu tür toplantılara katılmamış arkadaşlar açısından baktığım zaman onlarında kendine bir güveni olduğunu gördüm. Ve şunu görüyoruz ki OSB’ler, OSBÜK çatısı altında daha derli toplu olmaya başladılar. Güçlü bir kuruluş intibası da vermeye başladı. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıkoğlu’nun olması da önemliydi ve konuşması da güzeldi. OSBÜK açısından zor günler başladı bence. Bir yere çıkması kolaydır da oradan inmesi zordur. Bu trendi daha yukarı taşıması gerekiyor. OSBÜK’ün de ilk yurtdışı deneyimi idi bu. O açıdan da bakarsak da hakikaten son derece önemli bir organizasyon oldu.”

ASO I. OSB Bölge Müdürü Halil İbrahim Alptürk


Enerji Zirvesinin KKTC’de
yapılması çok doğru oldu

 “Türklerin uluslararası konjektörde, gelişen olaylar sürecinde Kıbrıs’ta böyle bir toplantı yapılması, hem ülke anlamında, hem destek anlamında çok doğru bir olay. Bir de Kıbrıs’ın ekonomik anlamında daha çok bağımsızlığa kavuşabilmesi için temel koşulların bir tanesi kendi enerjisini sahip olacak bir yapının sağlanması diye düşünüyorum. OSB’ler açısından bakıldığı zaman, OSB’lerin enerji tüketimi ve üretimi açısından çok ciddi sorunları var. O sorunların tartışıp gündeme gelmesi, çözüm anlamında önemli diye düşünüyorum.
Türkiye yerli üretimde, otomotivde de belli bir yol kat etmek istiyorsa maliyetlerin mutlaka aşağıya çekilmesi gerekiyor. Üretim maliyetlerinin temel koşullarından bir tanesi ve temel girdisi enerjidir. Enerjideki maliyetlerin aşağıya çekilmesi konusunda OSB’lere yetki verildiği zaman sanayicinin eli çok daha rahatlamış olacak. Daha uygun daha rekabetçi ortam içerisinde elektrik elde etme şansları olabilecek. Zirvede tartışılan konuların Türkiye’ye dönüldüğü zaman EPDK’nın ve Enerji Bakanlığı’nın mevzuatlarda düzeltme yapıp çok hızlı karar alıp uygulamaya geçmesi gerekiyor.”
Arsey Aslan OSB Bölge Müdürü Hilmi Develi


“OSB Enerji zirvesi
oldukça verimli geçti”

5. OSB Enerji Zirvesi oldukça olumlu geçti. Bu tür toplantılar özellikle bilgilendirme açısından ve OSB’lerin enerji, doğalgaz ve elektrik ile ilgili sorunlarının çözümü açısında olumlu toplantılar. Biz düzenleyenlere de teşekkür ediyoruz. İyi bir katılım vardır. KKTC’nin de özellikle son aylarda petrol ve doğalgaz aramasıyla ilgili, Türkiye Cumhuriyetinin her zaman KKTC’nin yanında olduğunun göstergesi toplantının KKTC’De yapılması da olumlu bir gelişmedir.
 Dilovası OSB Başkanı Mustafa Türker


“Zirvede enerji sorunlarını
masaya yatırma fırsatı bulduk”

“Katılım oldukça iyiydi. Bilhassa KKTC’de yapılması hakikaten çok iyiydi. Genelde bizim elektrik ile ilgili veya başka deyimle hakkımız olan sulardaki arama ile ilgili olan hakkımızın olup olmadığını burada çok gerçek bir şekilde öğrendik. Petrol alanı olsun, gaz alanı olsun bir takım gerçekleri çok iyi bir şekilde izah ettiler. Onun haricinde OSB’lerin enerjideki sorunlarını masaya yatırma fırsatı dulduk. Bu açıdan zirveyi derleyenlerin hepsine teşekkür ederiz.”
İstanbul Deri OSB Başkanvekili Ömer Ünsal

OSB yöneticileri KKTC’yi turladı

  “5.OSB Enerji Zirvesi”nin ardından düzenlenen tur programı kapsamında OSB yöneticileri ve diğer davetliler KKTC’nin tarihi ve önemli yerlerini gezdi. Tur kapsamında Girne Kalesi ve 1974 yılında yapılan Kıbrıs çıkartmasında şehit düşen askerler mezarlarına ziyaret edildi. Tur kapsamında Girne’de bulunan Bellapais Manastırı, Girne kalesi, Şehitlik ve Çıkartma Plajı, Lefkoşa’da bulunan Barbarlık Müzesi, Yeşil hat Panoramik, Büyük Han ve Bedesten ve Namık Kemal Müzesi gezildi. Gezintiler esnasında bol bol hatıra fotoğrafları çekildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.