“Islah OSB”ler yasası mecliste

Sanayi Bakanlığı’nın, sanayi kuruluşlarının yoğun olduğu bölgeleri OSB ilan etmek için hazırladığı kanun tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nca kabul edilerek meclise sevk edildi. Kanun teklifinin en geç 1 ay içerisinde yasalaşması bekleniyor.

“Islah OSB”ler yasası mecliste

Sanayi Bakanlığı’nın, sanayi kuruluşlarının yoğun olduğu bölgeleri OSB ilan etmek için hazırladığı kanun tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nca kabul edilerek meclise sevk edildi. Kanun teklifinin en geç 1 ay içerisinde yasalaşması bekleniyor.

15 Mart 2011 Salı 09:43
“Islah OSB”ler yasası mecliste

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın, çarpık sanayileşmenin önüne geçmek, sanayi kuruluşları OSB’ler içerisinde toplamak ve sanayi kuruluşlarının yoğun olduğu bölgeleri OSB’lere dönüştürmek için hazırlamış olduğu “Islah OSB yasası” TBMM Plan ve Bütçe Komisyonda kabul edilerek torba yasaya dahil edilerek meclise sevk edildi.

 

OSB KANUNUNDAN ÖNCEKİLER

 

  TBMM’nin onayını bekleyen Islah OSB yasası, OSB Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarihten önce imar planlarıyla sanayiye açılan alanlar yoğun sanayi kuruluşlarına sahipse OSB ilan edilebilecek.

 

MÜRACAT SÜRESİ BİR YIL

 

  1 ay içerisinde onaylanması beklenen maddeye göre, mer'i (yürürlükte olan, geçerli) plana göre yapılaşan sanayi tesislerinin bulunduğu alanlar için, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde başvuru yapılacak. Valilikçe uygun görülmesi halinde, hazırlanan gerekçe raporuna istinaden ilgili kurumların katılımıyla, vali başkanlığında oluşturulacak olan ıslah komisyonunun da ıslah şartları çerçevesinde ele alınarak bu alanlar OSB olarak değerlendirilebilecek.

 

OSB SINIRLARINI BAKANLIK BELİRLEYECEK

 

  Sanayi Bakanlığı, OSB yer seçimi komisyon üyesi olan kurum ve kuruluşlardan alacağı görüşler doğrultusunda OSB sınırlarını belirleyecek. Tespit edilen ıslah şartları çerçevesinde tüzel kişilik kazanan OSB’lerde, kanunla getirilen tüm izin ve ruhsat yetkileri, ıslah çalışmaları tamamlanıncaya kadar genel mevzuat hükümlerine göre yürütülecek. Süresi içinde ıslah şartlarını tamamlamayanlar OSB niteliğini kaybederek, sicilden terkin edilecek. Buna ilişkin usul ve esaslar OSB Uygulama Yönetmeliği'nde belirlenecek.

 

ISLAH OSB’NİN GEREKÇESİ

 

  Islah OSB kanununun gerekçesi olarak; OSB Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 15 Nisan 2000 tarihinde önce ilgili idareler tarafından yapılan imar planları ile sanayiye açılmış bölgelerde kurulu tesislerin OSB alanlarının avantajlarından yoksun olduklarına dikkat çekilerek, OSB’ler gibi bir araya gelerek ortak altyapı tesisleri kullanma imkânına sahip olamadıkları kaydedildi. Yapılacak düzenleme ile sanayinin disipline edilerek, çevresel etkilerin minimize edileceği, bu alanlar üzerinde enerji, su, gaz ve arıtma gibi ortak altyapı tesislerinin kurulmasına imkân sağlanacağı, girdi maliyetlerinde sağlanacak tasarruf ile rekabet edebilirliğin artırılacağı kaydedildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.