Gelişmemiş OSB’lere ayrımcılık yapılmalı

Sungurlu OSB Başkanı Kaymakam Hulusi Şahin, yatırım için gelişmemiş OSB’lere teşvik ile pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyleyerek, “Arsa teşviklerinde, ilçe OSB’lerinde yüzde 10 olan arsa bedelinin kaldırılması yatırımcı açısından OSB’yi tercih sebebi olur” dedi.

Gelişmemiş OSB’lere ayrımcılık yapılmalı

Sungurlu OSB Başkanı Kaymakam Hulusi Şahin, yatırım için gelişmemiş OSB’lere teşvik ile pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyleyerek, “Arsa teşviklerinde, ilçe OSB’lerinde yüzde 10 olan arsa bedelinin kaldırılması yatırımcı açısından OSB’yi tercih sebebi olur” dedi.

21 Şubat 2012 Salı 11:01
Gelişmemiş OSB’lere ayrımcılık yapılmalı

Çorum Sungurlu OSB Başkanı Kaymakam Hulusi Şahin, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. 2012 yılı içinde 5 adet işletmeye açılmış tesis ve 5 adet arsa tahsisi olacağını belirten Hulusi Şahin,  yeni kurulan, yatırımcısı yeterli sayıya ulaşmamış OSB’lerin yatırımcısına verilen hizmetin çabuklaştırılması, ucuzluğu OSB’lerin cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacağını dile getirdi.

“OSB dışı alanlar, sanayi imarına mevcut OSB’ler en az yüzde 50 doluluk oranına ulaşıncaya kadar kapatılmalıdır” diyen Hulusi Şahin, OSBÜK ve OSBDER’den yeni kurulmuş ve gelişmekte olan OSB’lere daha fazla destek vererek, bu bölgelere daha fazla ayrıcalık tanınması yönünde çalışmalar beklediklerini ifade etti.

 

Bölgeniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

 

Bölgemiz, Karadeniz Bölgesini İç Anadolu, Akdeniz, Ege Bölgelerine bağlayan Devlet Karayolu üzerindedir. Günün 24 saati boyunca Türkiye’nin her bölgesine karayolu ile gidilebilecek toplu taşıma araçları bulmak mümkündür. Bölgemize yakın olan hava alanları ise, Merzifon ve Ankara Esenboğa Hava Alanlarıdır. En yakın liman 225 km. mesafede olan Samsun Limanı’dır.

 

Bölgenizdeki ulaşım imkanları nasıl?

 

Bölgemiz yeterli bütçe imkanlarına sahip olmadığından Kanun ve Yönetmenlik, Tüzük, Yönerge ve Tebliğlerle verilen görevlerin yerine getirilmesi için yeterli sayı ve nitelikte personel istihdam edememektedir.

I.Etap Uygulama Alanı Altyapı çalışmalarını tamamlamış durumdayız. Ancak bölgemizin ihtiyacı olan suyu, Sungurlu Belediyesi’nin Çerikli-Sungurlu hattına su verilmemesinden dolayı bin 500 metreküplük depo ve şebekemize su veremiyoruz. Mevcut tesislerin su ihtiyacı, alanımız içerisine açılan sondaj kuyusundan sağlanmaktadır. İlçemizde bulunan kuruluşların, bölgenin sorunlarının çözümüne katkı sağlaması talebimiz ilgili kurumlara iletilmiştir.

 

Bölgeniz yatırımcılara ne gibi imkanlar sunuyor?

 

Sungurlu Organize Sanayi Bölgesi, III Bölge TR83 kapsamında aşağıda belirtilen bölgesel destek unsurlarından yararlanır.

            a.) Vergi İndirimi,

            b.) Sigorta Pirimi İşveren Hissesi Desteği,

            c.) Yatırım Yeri Tahsisi,

            d.) Faiz Desteği.

Ayrıca, asgari sabit yatırım tutarının üzerindeki büyük ölçekli yatırımlarda gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnasından yararlanır.

 

Bölgenin 2012 yılı hedefleri neler? Bölgeye yönelik ne gibi çalışmalar gerçekleştireceksiniz?

 

Bölgemizde 1 adet sanayi tesisi işletmeye açılmış, 1 adet tesisin yapımı devam etmektedir. Tahsisi yapılan 3 adet tesisin proje çalışması devam etmektedir. 2012 yılı hedefimiz, 5 adet işletmeye açılmış tesis ve 5 adet arsa tahsisi yapmak olacaktır.

Bölgeye Yönelik Çalışmalar:

            -Su sorununu çözmek,

            -EPDK’ dan dağıtım lisansı alarak, bölgedeki enerji dağıtım işini yapmak.

 

OSB sanayicisinin omzundaki yükleri azaltmak için emlak vergilerinin OSB’lere ödenmesi gerektiği yönünde OSB yöneticileri görüş belirtiyor. Bu konuyla ilgili sizin düşünceleriniz neler?

 

Yeni kurulan, yatırımcısı yeterli sayıya ulaşmamış OSB’lerin yatırımcısına tek durak ofis hizmet sunması, verilen hizmetin çabuklaştırılması, ucuzluğu OSB’lerin cazibe merkezi haline gelmesini sağlayacaktır. Emlak vergilerinin OSB’lere ödenmesi, sanayicinin yükünü azaltacağı gibi OSB bütçesine katkı sağlayacaktır.

 

Boş OSB’leri doldurmak için OSB’lerde uygulanan arşa teşviki nasıl buldunuz. Uygulanan teşvikin OSB’lere ve sanayicilere sizce ne gibi faydası olacak?

 

Teşvik Yasası Organize Sanayi Bölgelerini yok sayarak, yatırım yap da nereye yaparsan yap, mantığıyla hazırlanmıştır. İlçelerde kurulan OSB’ler, gelişmiş İl OSB’leri ile aynı kategoride değerlendirilmiştir. Yatırım için gelişmemiş OSB’lere teşvik ile pozitif ayrımcılık yapılması gerekir. Arsa teşviklerinde, ilçe OSB’lerinde yüzde 10 olarak belirlenen arsa bedelinin kaldırılması OSB’yi yatırımcı açısından tercih sebebi olur.

 

OSB dışı alanların sanayi imarına kapatılması gerektiği yönünde görüşler ifade ediliyor. Bir OSB yetkilisi olarak sizce de OSB dışı alanların sanayiye kapatılması gerekiyor mu? Kapatılırsa ne gibi fayda sağlar.

 

OSB dışı alanlar, sanayi imarına mevcut OSB’ler en az yüzde 50 doluluk oranına ulaşıncaya kadar kapatılmalıdır.

 

Türkiye’deki OSB’lerin haklarını savunmak için kurulan OSBÜK ile OSBDER’in çalışmalarını nasıl buluyorsunuz.  Bu kuruluşlarla ilgili OSB olarak beklentileriniz neler?

 

OSBÜK ve OSBDER’ in çalışmalarını yeterli buluyoruz. Yeni kurulmuş ve gelişmekte olan OSB’lere daha fazla destek vererek, çıkarılacak yeni teşvik kanunlarında bu bölgelere daha fazla ayrıcalık tanınması yönünde çalışmalarını bekliyoruz.      

 

OSB sanayicileri nitelikli eleman konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Çözüm önerileriniz neler?

 

OSB’ler bünyesinde mesleki eğitim kurslarının açılması, Meslek Liselerinin OSB alanlarına yapılması gerekmektedir.

 


OSB KÜNYESİ


OSB Adı: Çorum-Sungurlu OSB

Kuruluş Yılı: 2001

Yönetim Kurulu Başkanı: Sungurlu Kaymakamı Hulusi ŞAHİN

Yönetim Kurulu Üyeleri: Yönetim Kurulu Başkan V. (Sungurlu T.S.O Başkanı) A.Kadir ŞAHİNER, Üyeler: İbrahim ÇIRAKOĞLU (İl Genel Meclis Üyesi), Ömer KARTALER (İl Genel Meclis Üyesi), Osman GÜLÜÇ (Sungurlu T.S.O Temsilcisi).

Bölge Müdürü: Henüz Atanmadı.

Yönetim Sistemi: Yönetim Kurulu tarafından.

Toplam Alan: 484 Hektar

Doluluk Oranı: Yüzde 0,5

Tahsis Edilen Alan:  31.493,29 m2

Tahsis Edilebilir Alan: 521.506,71 m2

Parsel Sayısı: 90

Parsel Büyüklükleri: 5.000-20.000 m2 arası

Firma Sayısı: 5 adet

İstihdam Sayısı: 11 kişi

En Yakın Otoyol: Ankara-İstanbul Otoyolu

Yakın Demiryolu: Kırıkkale-Çerikli Demiryolu

En Yakın Liman: Samsun Limanı

En Yakın Gümrük: Ankara

Şehir Merkezine Uzaklığı: 11 km. 
Son Güncelleme: 23.02.2012 09:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.