Dağıtım firmaları OSB’leri sömürüyor

Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın, OSB’lerin “Lisanslı Doğalgaz Dağıtım Yetkisi” talebine “yeşil ışık” yakması OSBÜK’ü harekete geçirdi. OSB’lerin hayati öneme sahip olan talep için OSBÜK tarafından hazırlanan raporda dağıtım firmalarının OSB’lerin sırtından haksız kazanç elde ettikleri belirtildi.

Dağıtım firmaları OSB’leri sömürüyor

Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın, OSB’lerin “Lisanslı Doğalgaz Dağıtım Yetkisi” talebine “yeşil ışık” yakması OSBÜK’ü harekete geçirdi. OSB’lerin hayati öneme sahip olan talep için OSBÜK tarafından hazırlanan raporda dağıtım firmalarının OSB’lerin sırtından haksız kazanç elde ettikleri belirtildi.

12 Aralık 2011 Pazartesi 13:32
Dağıtım firmaları OSB’leri sömürüyor


Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın, OSB’lerin “Lisanslı Doğalgaz Dağıtım Yetkisi” talebine ‘yeşil ışık’ yakması OSBÜK’ü harekete geçirdi. 5. OSB Enersi Zirvesi’nin hemen ardından OSBÜK tarafından hazırlanan rapor Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a sunuldu.  Bakan Yıldız’a sunulan raporda “OSB’lerin doğal gaz piyasasında lisanslı aktör olarak yerini alması” talebinin yanı sıra, OSB’lere elektrik proje onay ve kabul yetkilerinin verilmesi ve OSB’lerin OSB içindeki doğal gaz dağıtım hizmetleri ve faturaları zamanında, toptan ve eksiksiz ödemesi karşılığında özel iskonto uygulanması” da talep edildi.

OSB’LER DOĞAL GAZ PİYASASINDA LİSANSLI AKTÖR OLARAK YERİNİ ALMALI

OSB’lere “Lisanslı Doğalgaz Dağıtım Yetkisi” verilmesine yönelik talepte; 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanununda OSB’leri için düzenlenmiş hiçbir hüküm olmadığı ancak kanunun tanımlar maddesinin 40’incı maddesindeki “Kullanıcı birliği; mülkiyetindeki dağıtım şebekesiyle üyelerinin doğal gaz ihtiyacını karşılayan OSB’leri ve kooperatiflerini” şeklindeki tanımla OSB’lerin “kullanıcı birliği” sayıldığı belirtildi. Kullanıcı birliklerinin “serbest tüketici” sayılması nedeniyle, OSB’lerin yıllık tüketim miktarını geçip serbest tüketicilik vasfını kazana her hangi bir firma gibi tüketicileri adına doğal gaz alıp dağıtan bir yetkiye sahip olduğu belirtilen raporda şöyle denildi;

KULLANICI BİRLİĞİ YETKİSİ SANAYİCİLERE EK MALİYET GETİRİYOR

“Bu yetki; OSB’ler için maliyet yönünden hiçbir avantaj sağlamamakta, aksine OSB’de faaliyet gösteren sanayiciler için ek maliyet getirmektedir. Çünkü özelleştirme sonrası bir dağıtım firmasının sınırları içinde kalan bir OSB her hangi bir şahıs veya firmanın yetkili dağıtım şirketine ödemesi gereken bütün ödemeleri yapmakta ayrıca OSB içindeki dağıtım, işleme ve bakım onarım giderlerini de ödeyerek OSB Sanayicisi daha pahalı doğal gaz kullanmak zorunda kalmaktadır” denildi.

DOĞALGAZ ALMAK İSTİYORSAN TESİSLERİ BEDELSİZ DEVRET!

OSB’ler için büyük önem arz eden raporda, yetkili dağıtım firmasının sınırlar içinde kalan OSB’lerin, bölge sınırları içindeki doğalgaz hattı, bağlantı sistemi, basın düşürme istasyonu, ölçüm tesisi gibi bütün yatırımların OSB’ler tarafından yapıldığı kaydedildi. Buna rağmen, proje onayı için gerekli olan geçici kabul esnasında yetkili dağıtım firması tarafından bütün tesislerin bedelsiz bir şekilde talep edildiği ve OSB’lerin doğalgaz alabilmek için bunu kabul etmek zorunda kaldıkları ifade edildi.

DAĞITIM FİRMALARI HAKSIZ KAZANÇ ELDE EDİYOR

Raporun devamında dağıtım firmalarının OSB’lerin sırtından haksız kazanç elde ettikleri vurgulanarak, “OSB öz varlıkları ile yaptığı yatırımları bir başka özel sektör firmasına bedelsiz devir etmek zorunda kalıyor. Yetkili dağıtım firması haksız olarak zenginleşmekte ve bedelsiz kazandığı tesisi üzerinden OSB’ye hiçbir indirim yapmadan ve hiçbir hizmette bulunmadan her ay taşıma bedeli adı altında yüksek bedeller almaktadır.  OSBÜK olarak, OSB’ler adına ‘OSB’lere Lisanslı Doğal Gaz Dağıtım Yetkisi’ verilmesini talep ediyoruz. Amacımız bu iki haksız uygulamanın önleneceği ve OSB yatırımcılarının daha ekonomik bedellerle doğal gaz kullanımının sağlanmasıdır” denildi.

OSB’lere elektrik proje onay
ve kabul yetkileri verilmeli

OSBÜK’ün Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a sunduğu raporda “OSB’lere elektrik proje onay ve kabul yetkilerinin verilmesi” talep edildi. OSB’lerin elektrik dağıtım şebekesinin proje onay ve geçici-kesin kabullerinin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nda olmasının uygun görüldüğünün belirtildiği raporda OSB sınırları içinde bulunan tesisler için aynı yetkilerin OSB’lere verilmesi gerektiği ifade edildi.
Raporda, “OSB sınırları içerisinde kamulaştırma, imar planı, altyapı proje imaları, yapı izni, yapı kullana izni, işyeri açma ve çalışma izni, itfaiye kurma ve işletme gibi pek çok hizmeti yasal olarak yapan OSB’lerin, elektrik temin, üretim ve dağıtım hizmetlerini de yaptığı dikkate alınarak sanayicilere ait projelerin onayı ve projeye uygun yapılan tesislerin kabul işlemlerini yapma yetkisini verilmelidir” denildi. 
OSB’lere be yetkinin verilmesi durumunda OSBÜK’ün koordinatör olarak atanmasının talep edildiği raporda ayrıca, “Yetki verilecek OSB’lerin mutlaka yeterli tecrübeye sahip elektrik mühendisi istihdam etmesi şartı dikkate alınmalıdır. Kurulacak kabul heyetine ilgili OSB’nin yetkili mühendisine ek olarak OSBÜK ve OSBÜK tarafından görevlendirilecek çevrede faaliyet gösteren OSB’lerden en az 2 elektrik mühendisinin de gözlemci olarak iştirakinin sağlanmasını öneriyoruz” talebinde bulunuldu.

Doğalgaz indirim oranı
yüzde 1’e çekilmeli!

OSBÜK’ün OSB’ler için hayati öneme sahip olan sorunların çözümüne yönelik taleplerin sıralardığı raporda doğalgaz faturalarını zamanında, toptan ve eksiksiz ödeyen OSB’lere özel iskonto talep edildi. Raporda, “BOTAŞ tarafından OSB’lere özel bir ıskonto yapıldığı malumunuzdur. “V. OSB Enerji Zirvesi”nde 2012 yılı için bu ıskontonun yüzde 0,5 olacağı gibi duyumlar alınmıştır. Az veya çok doğal gaz dağıtımı yapan OSB’lerin hepsi bu hizmeti için belli bir personel ve araç gerek yatırımı olacak ve bu hizmeti 7gün 24 saat vermek zorundadır. Yılda 500 metreküp ve daha fazla doğal gaza tüketen OSB’ler için yüzde 0,5’lik ıskonto giderlerini karşılayabilir. Ancak, daha az doğal gaz tüketen OSB’ler için yüzde 0,5’lik ıskonto karşılığı ayıracağı fon yetersiz olarak ve desteklenmeye ve teşvike muhtaç küçük OSB’lerdeki sanayiciler daha yüksek fiyattan doğal gaz temin etmek zorunda kalacaklardır. Hep bahsettiğimiz OSB’lerin cazibe merkezi haline getirilmesi tezimizin gerçekleşmesi için talebimiz ilgililere gerekli talimatın verilerek 2012 yılı ve mümkünse sürekli olarak BOTAŞ’ın OSB indiriminin yüzde 1 olmasıdır” denildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.