Çözüm adamı

OSB Genel Müdürü Ramazan Yıldırım, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olarak özel sektör mantığı ile çalıştıklarını söyledi. Yıldırım, “Bize ulaşan her soruna en kısa sürede çözüm bulmak için çalışıyoruz” dedi.

Çözüm adamı

OSB Genel Müdürü Ramazan Yıldırım, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olarak özel sektör mantığı ile çalıştıklarını söyledi. Yıldırım, “Bize ulaşan her soruna en kısa sürede çözüm bulmak için çalışıyoruz” dedi.

14 Mart 2011 Pazartesi 11:07
Çözüm adamı

  Sanayi Gazetesi aracılığı ile OSB yöneticilerine seslenen Sanayi Bakanlığı OSB Genel Müdürü Ramazan Yıldırım, 4562 sayılı OSB Kanunu’nun AB mevzuatına en uyumlu yasalardan biri olduğunu söyledi. Yıldırım, “Bu kanun sanayicilere kendi kendini yönetmesini ve bir takım kamusal yetkileri kullanması anlamında çok güzel imkânlar sunuyor” dedi. Yıldırım şöyle devam etti;

 

KANUN UYGULANIRSA SORUN OLMAZ

 

  “OSB kanunu doğru ve yerinde uyguladığınız zaman; planlı, programlı, altyapısı sağlam ve çevreye duyarlı fiziki mekânların ortaya çıkmasını sağlıyor. OSB’lerimizin yöneticileri mevzuattaki yetki ve sorumluluk çerçevesinde kalmak kaydıyla iyi bir yönetim tarzı sergilerlerse ve sanayicilerimizde üzerine düşen yükümlülüklerini yerine getirirlerse, herhangi bir sorunla karşılaşabileceklerini düşünmüyorum”

 

ÖZEL SEKTÖR MANTIĞI İLE ÇALIŞIYORUZ

 

  Yıldırım, Sanayi Bakanlığı’na ulaşan sıkıntıları gerekli düzenlemeleri yaparak sürekli gidermeye çalıştıklarını ifade ederek, “Bakanlık olarak özel sektör mantığı ile ve özel sektöründe önünde bir performansla çalıştığımızı düşünüyorum. Bazı ufak tefek hatalar eksiklikler olabilir. OSB’lerimiz bu eksiklikleri süratle Bakanlığımıza ulaştırdıkları zaman mutlaka o sıkıntıları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalarımız olur” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE 5-6 ADET LOJİSTİK OSB KURULACAK

 

Türkiye olarak biz artık dünyaya OSB ihraç eden bir ülke konumuna geldik. Bu konumumuzu sürdürebilecek miyiz? Bu doğrultuda çalışmalarınız var mı?

 

            20’ye yakın ülkeden bize OSB uygulamalarıyla ilgili tecrübelerimizi, sahada görmek için gelen ülke temsilcileri var. Örneğin Bursa’da Deri İhtisas OSB; önceden şehrin ortasında ve köhne binalarda ilkel şartlarda üretim yapmaya çalışan deri imalatçıları OSB’ye taşınarak yeni ve çağdaş fabrikalar kurdular. Şuan 20 adet fabrika işletmede olduğu, bir o kadarda inşaatın devam ettiği örnek bir OSB’mizdir. Şimdi bütün bu iyi örneklere baktığımız zaman yöneticilerinin bu mevzuatı kendi yetki ve sorumluluklarını çok iyi bir şekilde anlayarak uygulamaya koyduklarından ortaya güzel projeler çıkıyor. Şimdi biz Türkiye’nin ihtiyacı noktasında Mersin’deLojistik İhtisas OSB çalışmalarına başladık. Bu çalışmayı Ulaştırma Bakanlığımızla beraber yürütüyoruz. Çünkü lojistiğin en büyük ihtiyacı ulaşım arterleridir. Limanlar, hava yolu, kara yolu anlamında. Dolayısıyla her ile lojistik İhtisas OSB kurma değil Avrupa’daki benzerleriyle de gibi entegrasyon sağlanabilecektir.

            Türkiye’de 5 - 6 tane lojistik bölgesel ve bireysel bağlamda Türkiye’ninde ihtiyacını karşılayabilecek projelere başladık. İnşallah bunun ilk uygulamasını daMersin’de başlatmış bulunuyoruz. Mersin’de Lojistik İhtisas OSB’yi kurduğumuz zaman Karaman, Konya sınırlarından tutun Mardin sınırlarında içine alacak şekildeki bütün bu alandaki illeri oradaki sanayicilerimizin lojistik ihtiyaçlarını karşılayacak projeyi inşallah başlatmış bulunuyoruz.

 

TEKNOPARK SORUNLARI BAKANLIĞA İNTİKAL ETTİ

 

Türkiye’de bazı OSB’lerin içinde teknopark var.  Bu OSB’lerde faaliyet gösteren teknoparklar mevzuat gereği yatırımcısına ruhsat veremiyor. Bu durum sorun teşkil ediyor. Çözümü yönünde adımlarınız olacak mı?

 

Bu sorun bize de sözlü olarak geldi. Tabi bizim teknopark, teknoloji geliştirme bölgeleri mevzuatı ve uygulamaları, Bakanlığımızın yine merkez birimlerinde olan Sanayi Araştırma Geliştirme Genel Müdürlüğümüz yürütüyor. Zannedersem konu ilgili birime intikal etmiştir. Genel Müdürlük olarak yetkimiz, OSB’lerle sınırlıdır.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.