Başkent OSB inovasyonla yaşayacak

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, Başkent OSB’yi inovasyonlar ile “yaşanabilir, çalışılabilir, üretilebilir, rekabet edebilir” bir bölge haline getirmek için “Ankara Yenilikçilik Merkezi Kuruluş Fizibilite Çalışması”nı başlattıklarını belirtti.

Başkent OSB inovasyonla yaşayacak

Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, Başkent OSB’yi inovasyonlar ile “yaşanabilir, çalışılabilir, üretilebilir, rekabet edebilir” bir bölge haline getirmek için “Ankara Yenilikçilik Merkezi Kuruluş Fizibilite Çalışması”nı başlattıklarını belirtti.

27 Şubat 2012 Pazartesi 13:04
Başkent OSB inovasyonla yaşayacak


  Başkent OSB'de düzenlenen “Ankara Yenilikçilik Merkezi Kuruluş Fizibilite Çalışması” tanıtım toplantısında konuşan Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, Başkent OSB’yi ‘yaşanabilir, çalışılabilir, üretilebilir, rekabet edebilir’ bir bölge haline getirmeye çalıştıkları için Ankara Yenilikçilik Merkezi Kuruluş Fizibilite Çalışması'nı başlattıklarını belirtti. Türk, OSB’lerin yenilikçi anlayışlarını yaşatmaları gerektiğini söyledi. Türk, “Ankara Yenilikçilik Merkezi Kuruluş Fizibilite Çalışması çok geç kaldığımız ve hızlı bir şekilde uygulamaya sokmamız gereken bit yöntem. Ankara olarak önce diğer iller sonra da ülke olarak diğer ülkelerle aramızdaki farkı açmamız gerekiyor ki sanayi ülkesi olabilelim” şeklinde konuştu.


OSB’LER ARASINDA 8. SIRADAYIZ
Şadi Türk Başkent OSB'nin toplam alanıyla Türkiye'deki 263 OSB arasında 8. sırada yer aldığını söyledi. Rekabet edilebilirliğin ön koşulunun sürekli iyileştirme ve yenilik olduğunu vurgulayarak, Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Gazi Üniversitesi ile işbirliği içerisinde gerçekleştirecekleri projenin amaçlarını açıklayan Türk şu bilgileri verdi:

YENİLİKÇİLİK POTANSİYELİ HAREKETE GEÇECEK
“Projenin amaçları, Ankara'nın yenilikçilik potansiyelini harekete geçirmek ve buna bağlı sürdürülebilir rekabet gücünü artırmayı hedefleyen yenilikçilik merkezi kuruluşunu gerçekleştirmektir. Bu projenin Gazi Üniversitesi ile gerçekleştirilmesiyle, Üniversite sanayi işbirliğine katkı sağlaması da hedeflenmektedir. Ankara'nın özel şartlarını dikkate alarak, öncelikle bölge ihtiyaçlarına yönelik, bölgemizin yenilikçilik potansiyelini harekete geçirmek ve buna bağlı sürdürülebilir rekabet gücünü artırmayı hedefleyen yenilikçilik merkezinin kuruluşunda izlenecek politika ve stratejileri belirlemektir.”


İnovasyon merkezinin temeli atıldı
OSBÜK Başkanı Nurettin Özdebir, “Ankara Yenilikçilik Merkezi Kuruluş Fizibilite Çalışması” tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “Burada bir inovasyon merkezinin temeli atılıyor. Bu projeyi 75 milyon insanımızın kafasına çakmak mecburiyetindeyiz. Gelişen teknolojiyle rekabet piyasası o kadar artıyor ki, buna ayak uyduramayan kurumlar iflas tehlikesi altında kalacaktır. İnovasyon, Türkiye’de çevresiyle barışık üretim gücünün gelişimini sağlayan, son derece güzel bir uygulamadır” diye konuştu.

Ar-Ge’yi arttıracağız
“Ankara Yenilikçilik Merkezi Kuruluş Fizibilite Çalışması” toplantısının açılış konuşmasını yapan Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Türk sanayicilerin yenileşme seviyesinin arttırılması gerektiğini söyledi. Üniversiteler ile sanayiciler arasındaki bağın kuvvetlendirilmesi hedefini taşıdıklarını ifade eden Ceylan, “Şu anda yüzde 0.84 olan Ar-Ge harcamalarını 2023 yılında gayrı safi yurtiçi hasıla ortalamasında yüzde 3 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Ar-Ge ve yenilikçilik projeleri büyük önem taşıyor” dedi. Ceylan, son dönemde, sağlanan desteklerin de etkisiyle özel sektörde önemli gelişmeler olduğunu vurgulayarak, “Ankara'da son yıllarda hızla gelişimini sağlayan Başkent OSB’nin fizibilite çalışmasını başlatmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkede kamu ve özel sektör kaynaklarıyla AR-GE kapasitesi yükseltilmiş bulunmakta; ancak bu projelerde yapılan üretimlerin seri üretime dönüştürülememesi bir eleştiri konusuydu. Ankara'nın en büyük OSB'si olan Başkent OSB'yi kutluyor, projeye destek veren Ankara Kalkınma Ajansı'na ve Gazi Üniversitesi'ne teşekkür ediyoruz” dedi.


Son Güncelleme: 27.02.2012 17:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.