Bakan Ergün, Man Fabrikasında

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Ankara'daki MAN fabrikasında Boyahane ile Katoforez tesisinin temelini attı ardından fabrikanın içinde otobüs kullandı.

Bakan Ergün, Man Fabrikasında

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Ankara'daki MAN fabrikasında Boyahane ile Katoforez tesisinin temelini attı ardından fabrikanın içinde otobüs kullandı.

26 Şubat 2011 Cumartesi 09:44
Bakan Ergün, Man Fabrikasında
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Ankara'daki MAN fabrikasında Boyahane ile Katoforez tesisinin temelini attı ardından fabrikanın içinde otobüs kullandı.
  Türkiye'de tasarlanacak ilk MAN otobüsünü Ankara'da üretmeye hazırlanan MAN Türkiye A.Ş'nin bu süreçte gerçekleştireceği yenileme ve modernizasyon yatırımlarının ilk adımı olan MAN Türkiye Boyahane/ Katoforez tesisinin temeli atıldı.  
  Törene katılan Bakan Ergün, MAN yönetiminin 45 yıldır Türkiye'de üretim yapan bir firma olarak, ülkenin hangi aşamalardan geçtiğini, neleri geride bıraktığını ve neleri başardığını bildiğini ve artık burada bir yabancı yatırımcı gibi değil, yerli yatırımcı gibi bulunduklarını kaydetti. Hazırladıkları teşvik programlarıyla, yabancı sermaye girişini kolaylaştıran yasal düzenlemelerle, bürokrasiyi azaltan yeni uygulamalarla, hukuk ve demokrasi zeminini güçlendiren adımlarla Türkiye'de iş ve yatırım
ortamının iyileştirilmesinde önemli adımlar attıklarını kaydeden Ergün, özel sektör yatırımlarını, hem nicelik olarak hem de nitelik olarak daha da artırmaya kararlı olduklarını bildirdi.  
  Üretim yapısı içinde ileri teknolojili ve yüksek katma değerli ürünlerin payını artıracak, markalaşma, Ar-Ge, yenilikçilik, tasarım gibi çalışmalara ağırlık vereceklerini dile getiren Ergün, özel sektörün rekabet gücünü artırmaya yönelik attıkları her adımın karşılığını, fazlasıyla alacaklarını bildiklerini söyledi. Bakan Ergün, "Sektördeki uzun yıllara dayanan tecrübemiz, ülkemizi üretim ve montaj alanında son derece başarılı bir ülke haline getirmektedir. Türkiye'de üretilen otomobiller, sıfır hata ile
üretiliyor ve henüz ülkemizde üretilip geri çağrılan bir otomobil söz konusu değildir. Ancak Türkiye'nin artık montaj yapan bir ülke görünümünden çıkması ve kendi tasarımlarını, markalarını üretmesi gerekiyor. Zira bu işte katma değer, montaj aşamasında değil tasarım aşamasında ve markayla oluşuyor. Yenilenen bu tesiste, MAN'ın yerli tasarım otobüs üretecek olmasını, bu açıdan çok önemsiyorum. Uzun süredir çalışmalarını sürdürdüğümüz otomotiv strateji belgesini son aşamaya getirdik. 5 Ocakta yapılan Ekonomi
Koordinasyon Kurulu toplantısında son halini verdiğimiz belge, Yüksek Planlama Kurulu'nun onayından sonra yürürlüğe girecektir. Belgenin hayata geçmesiyle birlikte otomotiv sektörüne ve ülke ekonomisine olumlu katkı sağlayacak önemli eylemleri hayata geçirmeye başlayacağız'' dedi.
  Ülkenin gelişmesi için her kesimin ülkenin geleceğine sahip çıkması gerektiğini de dile getiren Ergün, ''Türkiye'de üretimi teşvik ettiğimiz kadar Türkiye'de üretilen ürünlerin satın alınmasını da sağlamamız gerekiyor'' diye konuştu.
  Torba yasaya koydukları hükümlerle, kamu ihalelerinde yerli alımını destekleyecek yeni düzenlemeler getirdiklerini anlatan Bakan Ergün, özellikle kamu kurumlarının ve yerel yönetimlerin bu konuda topluma öncü olmaları gerektiğini kaydetti. Kendisinin otobüs alımı yapacak belediyeleri bizzat aradığını ve ihaleyle ilgili bilgi aldığını ve Türkiye'de üretilen ürünlerin tercih edilmesini rica ettiğini aktaran Ergün, ''Hepimiz bu bilinçle, bu düşünceyle hareket edecek olursak, ülkemizi sadece sözde değil
icraatlarımızla da sahiplenirsek, çok daha güzel günler yaşayacağımıza inanıyorum'' dedi.  
  MAN Türkiye A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Münir Yavuz da 10 bin metrekare alana kurulacak tesisin 15 milyon avroya mal olacağını bildirdi. Yavuz, içinde otobüslerin komple daldırılarak boyanabilecekleri 10 ayrı havuzun bulunacağı tesisin Türkiye'nin en büyük ve en çevreci tesisi olacağını ifade etti. Bu tesisle MAN Türkiye'nin stratejik altyapısının da tamamlanmış olacağını anlatan Yavuz, üretim teknolojisinin yükseleceğini, üretim kabiliyetinin de zenginleşeceğini kaydetti. Söz konusu yatırımın 2 yıl
içinde istihdamın katlanarak büyümesinin alt yapısını da oluşturacağını dile getiren Yavuz, ''Tesis sadece MAN'a değil, Türk otomotiv sektörüne de katkıda bulunacak, çünkü diğer firmalara da hizmet verecek'' dedi.  
  Yavuz, 25 milyon Euro'luk genel bir yenileme ve modernizasyon yatırımının ilk adımı olan bu tesisin MAN Türkiye'nin diğer proseslerinin renovasyonunun da başlangıcı olacağını söyledi.
  Konuşmaların ardından MAN Türkiye yöneticilerince Bakan Ergün'e maket otobüs hediye edildi ve butonlara basılarak tesisin temeli atıldı. Daha sonra fabrikayı gezen Bakan Ergün, burada otobüs kullandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.